شکستی که باید تجربه شود/ دختران ایران بازهم می‌توانند افتخارآفرینی کنند


نتایج بانوان سد راه حرکت دختران ما نخواهد شد و تکواندو بانوان همانند سالیان گذشته به مسیر رو به رشد خود ادامه خواهد داد و تنها با استفاده از تجربیات این شکست برای مسابقات آینده با تجربه بیشتری حاضر خواهد شد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، پایان مسابقات دوازدهمین دوره قهرمانی نوجوانان جهان در تونس همانند دو روی سکه برای تکواندو ایران بود. در حالی که در یک روی سکه تیم پسران ما با کسب 7 طلا و 2 برنز دستاورد تاریخی و قهرمانی ارزشمندی را بدست آورد اما در طرف دیگر تیم دختران ما تنها با کسب یک مدال برنز عملکردی ضعیف را از خود بر جای گذاشتند.

این نتیجه در حالی برای تکواندو دختران رقم خورد که تیم ما در دوره گذشته این مسابقات با کسب دو طلا و دو برنز برای اولین بار در این رده سنی موفق به کسب مقام قهرمانی جهان شده بود و در 2 دوره گذشته نیز در جایگاه نایب قهرمانی جهان ایستاده بود.

قطعا برای واکاوی دلایل ناکامی تکواندو بانوان در تونس، باید منتظر شنیدن صحبت‌های فاطمه صفرپور، سرمربی تیم نوجوانان و سایر مسئولان این تیم ماند و بعد به ارزیابی دقیق‌تر پرداخت. فدراسیون تکواندو در راه آماده‌سازی تیم‌های نوجوانان تکواندو از انتخاب سرمربی، مراحل آماده‌سازی و همچنین اعزام به رویداد تدارکاتی هیچ تفاوتی قائل نشد و تلاش کرد با بهترین سرمایه‌گذاری در این رده سنی به نتیجه مناسبی دست پیدا کند.

فاطمه صفرپور در دوره گذشته مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان به خوبی توانایی خود را در این رده سنی اثبات کرده بود و در این دوره نیز چند روز پیش از مسابقات قهرمانی نوجوانان با کسب سه سهمیه المپیک نوجوانان بار دیگر مهر تاییدی بر شایستگی خود زد. حالا نیز باید صبور بود و منتظر شنیدن صحبت‌های سرمربی باشیم تا متوجه شویم چه اتفاقاتی در فاصله چند روز رقم خورد که این نتایج برای تکواندو بانوان حاصل شد.

سه نماینده ما در مسابقات کسب سهمیه المپیک جوانان نشان دادند بدون تردید تیم فعلی دختران ما نیز دارای توانایی‌های بیشتری است که به دلایلی موفق به اثبات آن نشده است. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم مسائل روحی و روانی در این رده سنی یکی از مهمترین فاکتورها برای موفقیت است و احتمال دارد با شروع بد تیم، سایر بازیکنان نیز اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند؛ همانطور که شاهد بودیم در ادامه بیشتر آنها تا پای سکو عملکرد خوبی داشته و در این مرحله نیز با نتایج نزدیک رقابت خود را واگذار کردند.

تکواندو ایران در رده بانوان تا پیش از این دوره از مسابقات تجربه حضور در شش دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان را داشت. در دوره ابتدایی این حضور به دلیل حرکت تازه بانوان در رشته تکواندو ما موفق به کسب هیچ مدال نشدیم اما از دوره هشتم مسیر کسب مدال توسط دختران ما آغاز شد و همانطور که اشاره شد با کسب نایب قهرمانی و قهرمانی در 2 دوره اخیر به اوج خود رسید.

قطعا در این دوره نیز عواملی در عدم نتیجه‌گیری تیم ما دخیل بوده است که از لحاظ کسب مدال ضعیف‌ترین دستاورد ما در 5 دوره اخیر این مسابقات را موجب شده است و هیچ کسی نیز بهتر از خود مسئولان فدراسیون در این خصوص آگاه نیستند و با تصمیمات مناسب نیز آن را برطرف خواهند کرد.
تاريخ:يكشنبه 26 فروردين 1397 - 11:45