نگاهی متفاوت به سطح فنی و کیفی مسابقات جام فجر/ سياسی‌کاری مانع اصلی در ارتقای جام فجر


اینکه گفته می‌شود چرا در این رویداد برخی کشورها حضور ندارند قطعا به خاطر کم‌کاری فدراسیون نیست و مسائل سیاسی در این اتفاق نقش اصلی را ایفا می‌کند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، برگزاری بیست و نهمین دوره جام فجر مانند سالیان گذشته با انتقاداتی در خصوص سطح کیفی وکمی تیم‌های شرکت کننده همراه شد. انتقاداتی که در سالیان گذشته نیز همواره وجود داشته است و برخی اعتقاد دارند برگزاری این رویداد کمکی به تکواندو ایران نخواهد کرد.
برای بررسی این انتقادات اما قصد داریم ابعاد مختلف این رویداد را بررسی کنیم. در رقابت‌های این دوره تیم‌های عراق، ایران، افغانستان، لبنان، ارمنستان، پاکستان، تاجیکستان، روسیه، سوریه، قزاقستان، عمان و هند شرکت کردند و قطعا در صورت حضور تیم‌های قدرتمند دیگر شاهد برگزاری رقابت‌های جذابتری نیز بودیم. اینکه گفته می‌شود چرا در این رویداد برخی کشورها حضور ندارند قطعا به خاطر کم‌کاری فدراسیون نیست و مسائل سیاسی در این اتفاق نقش اصلی را ایفا می‌کند.
قطعا همه ما می‌دانیم بسیاری از کشورهای عربی که از لحاظ مسافت جغرافیایی فاصله چندانی با ما ندارند به دلیل مسائل دیپلماسی و سیاسی ترجیح می‌دهند در ایران حضور نداشته باشند و این موضوعی نیز مسئله‌ای نیست که از طریق گفت‌وگوهای ورزشی قابل حل باشد. متاسفانه سالیان سال است که ورزش دنیا نیز به سیاست‌زدگی آلوده شده است و بسیار از کشورهای تحت استعمار اختیاری برای تصمیم‌گیری ندارند و بر اساس سیاست اربابان خود رفتار می‌کنند. تنها می‌توان از فدراسیون تکواندو درخواست کرد برای حضور برخی کشورها مانند ترکیه که ما در مسابقات آنها شرکت می‌کنیم مکاتبات بیشتری داشته باشند تا با حضور شاهد افزایش سطح کیفی تیم‌های خارجی نیز باشیم.
در خصوص سطح فنی اما حداقل در خصوص این دوره بی‌انصافی است که بگویم از سطح چندان بالایی برخوردار نبود. دلیل آن نیز اتخاذ تصمیم بسیار مناسبی از سوی سرمربی تیم ملی تکواندو بود که با تحلیل شرایط تصمیم گرفت تمامی ملی‌پوشان را ملزم بر حضور در این رویداد کند تا آنها ضمن رقابت در قالب مسابقات برای حضور در تیم ملی نیز تلاش کنند. عسکری در کنار آن معتقد بود که بین‌المللی بودن جام فجر و مسابقات جام باشگاه‌های آسیا بهترین فرصت را برای ما فراهم خواهد کرد تا امکان دستیابی به 20 امتیاز رنکینگ جهانی را داشته باشیم تا بتوانیم بازیکنان بیشتری را به رنکینگ اضافه و شرایط حضور آنها را در مسابقات معتبر گرندپری فراهم کنیم. درستی این تصمیم نیز به خوبی با دیدار ملی‌پوشان کشورمان با یکدیگر و بالا رفتن سطح مسابقات آشکار شد و قطعا سطح فنی این مسابقات با دوره گذشته تفاوت بسیاری داشت بر هیچ کسی پوشیده نیست.
اینکه برخی اعتقاد دارند با توجه به عدم استقبال کشورهای دنیا بهتر است این مسابقات برگزار نشود بیشتر به یک انتقاد سطحی می‌ماند تا تحلیل فنی و باید به این دوستان متذکر شد که فدراسیون تکواندو با تلاش‌های بسیار توانسته است جام فجر و رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا را در تقویم فدراسیون جهانی ثبت کند. اتفاقی که این دو رویداد را صاحب گرید G1 در تقویم فدراسیون جهانی کرده است و به نفرات برتر این مسابقات امتیازاتی مانند تمامی رویدادهای G1 دنیا را اختصاص می‌دهد.
حالا در این شرایط و با توجه به مشکلات اقتصادی کشور که به بخش ورزش نیز نفوذ کرده است حداقل این حسن را برای ما دارد تا برای اضافه کردن بازیکن به ترکیب مسابقات معتبرتر از امتیازات مسابقات داخلی به راحتی عبور نکنیم و با استفاده بهینه زمینه افزایش تعداد بازیکنانمان در میادین معتبر را افزایش بدهیم.
برگزاری بیست و نهمین دوره مسابقات فجر و همچنین مسابقات جام باشگاه‌های آسیا مانند سال گذشته در خارج از تهران نیز یکی دیگر از تصمیمات درست فدراسیون بود. استان البرز نیز به عنوان میزبان این رویداد به خوبی نشان داد چه پتانسیلی خوبی برای برگزاری مسابقات دارد و استقبال بسیار خوب تماشاگران هیجان را به این رویداد نیز اضافه کرده بود. قطعا در سالیان آینده باز هم فدراسیون تکواندو می‌تواند از پتانسیل سایر استان‌ها برای برگزاری این دو رویداد استفاده و ضمن حضور تماشاگران در سالن‌های مسابقات، نوجوانان را ترغیب به حضور در این رشته کند.
تاريخ:پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 - 19:41