تکواندو قهرمانی آسیا؛

فریبرز عسگری دوازدهمین مربی ایرانی در قاره کهن


تیم ملی تکواندو در حالی آماده حضور در مسابقات قهرمانی آسیا می‌شود که فریبرز عسگری به عنوان دوازدهمین مربی سکان هدایت این تیم را برعهده گرفته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، ویتنام در شهر هوشی مینه طی روزهای سوم تا پنجم خردادماه میزبان بیست و سومین دوره رقابتهای قهرمانی آسیا است. میدانی که تیم ملی کشورمان تاکنون در ۱۷ دوره آن با ۱۱ مربی حضور داشته و هجدهمین حضور خود را با دوازدهمین مربی تجربه خواهد کرد.
«چانگ من گیل» کره ای اولین بار در سومین دوره این مسابقات هدایت تیم ملی کشورمان را در رقابتهای ۱۳۵۷ هنگ کنگ برعهده گرفت. مسابقاتی که با عنوان سومی کشورمان به پیان رسید.
پس از آن «شین چال کانگ» کره ای و رئیس کمیته فنی فعلی فدراسیون در مسابقات ۱۹۸۶ استرالیا سرمربی تیم کشورمان بود. علی مدیری اولین مربی ایرانی در رقابتهای ۱۹۸۸ کاتماندو سرمربی تیم کشورمان شد. دو سال بعد «کانگ» دوباره و به عنوان آخرین مربی خارجی تکواندو ایران در بخش مبارزه سرمربی تیم کشورمان در رقابتهای ۱۹۹۰ چین تایپه شد. نکته جالب اینکه در ایران در هر دو دوره ای که با هدایت این کره ای به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شد، عنوان چهارم را کسب کرد.
حسن ذوالقدر با سه دوره حضور در راس کادر فنی تیم ملی ایران در مسابقات ۱۹۹۲ مالزی، ۱۹۹۸ ویتنام و ۲۰۰۲ اردن با سابقه ترین سرمربی تیم ملی ایران است. ایران با هدایت او دو عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان چهارمی کسب کرد.
سید حسن زاهدی (۱۹۹۴ - مانیل -چهارم) ، نادر خدامرادی (۱۹۹۶ - ملبورن - نایب قهرمان) و حمید باقی نژاد(۲۰۰۰ - هنگ کنگ - چهارم) هر کدام یک دوره هدایت تیم ملی کشورمان را برعهده داشته اند. مرتضی کریمی در مسابقات ۲۰۰۴ کره جنوبی و ۲۰۰۶ تایلند دو دوره متوالی با تیم کشورمان نایب قهرمان شد.

پس از آن رضا مهماندوست هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و به آرزوی ایران برای ایستادن روی بام آسیا پایان داد و در دو دوره متوالی ۲۰۰۸ ژنگو چین و ۲۰۱۰ آستانه قزاقستان با ثبت بهترین عملکرد جام قهرمانی را تصاحب کرد.
بیژن مغانلو هم دو دوره مسئولیت تیم را برعهده داشت که در مسابقات ۲۰۱۲ ویتنام نایب قهرمان شد و در ۲۰۱۴ تاشکند سکوی قهرمانی را برای سومین بار نصیب تیم کشورمان کرد. سید نعمت خلیفه هم در مسابقات ۲۰۱۶ مانیل با تیم ملی کشورمان قهرمان شد. این چهارمین قهرمانی تیم ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بود.

در این بین رضا مهماندوست با دو قهرمانی پرافتخارترین مربی ایرانی در عرصه مسابقات قهرمانی آسیا است. پس از آن مقانلو با یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی، خلیفه با یک قهرمانی، ذوالقدر با دو نایب قهرمانی و یک عنوان چهارمی و مرتضی کریمی با دو نایب قهرمانی در ردیف های بعدی قراردارند.
اما فریبرز عسگری دوازدهمین مربی ایران در مسابقات قهرمانی است. مربی‌ای که بعد از دو سال رکود، در سخت ترین شرایط هدایت تیم ملی را برعهده گرفته و علاوه بر مسابقات قهرماین آسیا، بازیهای آسیایی را نیز پیش رو دارد و نباید از تیم تحت رهبری او در ویتنام انتظاری بیش از اندازه داشت.
تیم ملی تکواندو هفته آینده جهت حضور در مسابقات قهرمانی آسیا راهی ویتنام خواهد شد.
منبع: مهر
تاريخ:پنجشنبه 27 ارديبهشت 1397 - 15:54