تكواندوي ايران در بازي‌هاي آسيايي/ ایران برای نخستین بار قهرمان شد


در مدت باقی مانده تا بازی‌های آسیایی قصد داریم با مرور تاریخ به تمامی حضور نمایندگان تکواندو کشورمان در بازی‌های آسیایی بپردازیم و افتخارآفرینی نمایندگان کشورمان را در ادوار مختلف بررسی کنیم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی از 27 تیرماه با برگزاری مراسم افتتاحیه به صورت رسمی در جاکارتا اندونزی افتتاح خواهد شد. تیم ملی تکواندو ایران نیز به عنوان یکی از رشته‌های پرامید ورزش ایران قرار است هشتمین حضور خود را در مهمترین رویداد قاره آسیا پشت سر بگذارد.
در مدت باقی مانده تا بازی‌های آسیایی قصد داریم با مرور تاریخ به تمامی حضور نمایندگان تکواندو کشورمان در بازی‌های آسیایی بپردازیم و افتخارآفرینی نمایندگان کشورمان را در ادوار مختلف بررسی کنیم.

شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی – 2010 گوانگجو
بالاخره انتظارها در ششمین حضور رشته تکواندو در بازی‌های آسیایی برای تکواندو ایران به پایان رسید و افتخارآفرینان کشورمان برای نخستین بار بعد ازکسب چهار عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان سومی به مقام قهرمانی بازی‌های آسیایی رسید تا کره‌ای پس از 20 سال تاج پادشاهی خود را به ایران واگذار کنند.
رقابت‌هایی که با حضور 37 کشور و 247 هوگوپوش برگزار شد و تیم ملی تکواندو کشورمان در بخش مردان با کسب سه مدال طلا و یک برنز به مقام قهرمانی دست یافت تا به عنوان اولین کشور پس از کره‌جنوبی به این مهم دست یابد.
ایران با ترکیبی کامل و 12 تکواندوکار، در این دوره از بازی‌های آسیایی حضور یافت. رضا نادریان در وزن 63- کیلوگرم، محمد باقری معتمد در وزن 68- کیلوگرم، علیرضا نصرآزادانی در وزن 74- کیلوگرم، فرزاد عبداللهی در وزن 80- کیلوگرم، یوسف کرمی در وزن 87- کیلوگرم و حسین تاجیک در وزن 87+ کیلوگرم ترکیب تیم مردان و سارا خوش جمال فکری در وزن 46- کیلوگرم، سمانه شش پری در وزن 53- کیلوگرم، سوسن حاجی پور در وزن 57- کیلوگرم، راحله آسمانی در وزن 62- کیلوگرم، پریسا فرشیدی در وزن 67- کیلوگرم و سهیلا سیاحی در وزن 72- کیلوگرم ترکیب تیم بانوان را تشکیل می‌دادند.
رضا مهماندوست هدایت تیم ملی تکواندو مردان ایران را بر عهده داشت و در کنار او، بیژن مقانلو و مجید افلاکی نیز در کادرفنی تیم ملی حضور داشتند. مریم آذرمهر و مینو مداح نیز هدایت تیم بانوان را برعهده داشتند.
اما سه طلای تیم تکواندو کشورمان را در این مسابقات محمد باقری معتمد، علیرضا نصرآزادانی و یوسف کرمی کسب کردند.
باقری معتمد تکواندوکاری از کره جنوبی را در فینال وزن 68- کیلوگرم پیش رو داشت که توانست 6 بر 4 به برتری دست یابد و به مدال طلا برسد. در ادامه علیرضا نصرآزادانی که در دوحه قطر به مدال برنز رسیده بود، در فینال وزن 74- کیلوگرم 11 بر 2 از سد حریف ازبک گذشت تا دیگر طلایی کاروان ایران لقب بگیرد.
یوسف کرمی نیز پس از کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی دوحه در بازی‌های آسیایی گوانگجو با برتری مقابل نماینده کره‌جنوبی ضمن کسب سومین مدال طلای ایران نام خود را به عنوان اولین تکواندوکار دو طلایی کشورمان در بازی‌های آسیایی ثبت کرد.
فرزاد عبداللهی نیز در وزن 80- کیلوگرم به گردن آویز برنز قناعت کرد اما رضا نادریان و حسین تاجیک از کسب مدال بازماندند.
سومین حضور بانوان تکواندوکار کشورمان در بازیهای آسیایی برای اولین بار 5 مدال، برای کشورمان به ارمغان آورد. تکواندوی ایران برای نخستین بار 2 فینالیست داشت و راحله آسمانی و پریسا فرشیدی با شکست مقابل رقبای خود به دو مدال نقره دست یافتند.

خوش جمال فکری، شش پری و حاجی پور نیز به به مدال برنز رسیدند تا تنها یک تکواندوکار از کشورمان نتواند مدالی را بدست آورد.
در پایان رقابت‌های تکواندو در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی، در مجموع مردان و زنان کره جنوبی با 4 طلا، 4 نقره، 2 برنز و کسب 10 امتیاز قهرمان شد. چین با 4 طلا، 2 نقره، 4 برنز و کسب 10 امتیازبه عنوان نایب قهرمانی رسید و ایران با 3 مدال طلا، 2 نقره و 4 برنز و کسب 9 امتیاز در مکان سوم جدول رده بندی قرار گرفت.
تاريخ:چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 07:54