نگاهی متفاوت به عملکرد تکواندوکاران ایران در گرندپری روسیه


دومین مرحله مسابقات گرندپری در سال 2018 درحالی در روسیه برگزار شد که تیم ایران موفق به کسب یک مدال نقره و یک مدال برنز شد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، دومین مرحله مسابقات گرندپری در سال 2018 از روز جمعه 19 مردادماه در مسکو برگزار شد و تیم ملی کشورمان با ترکیب محمد کاظمی و آرمین هادی‌پور در وزن نخست، ابوالفضل یعقوبی و سروش احمدی در وزن دوم، احمد محمدی در وزن سوم و سجاد مردانی در وزن چهارم المپیک در این رویداد حاضر شد.
ملی‌پوشانی که با توجه به عدم عضویت در ترکیب تیم اعزامی به بازی‌های آسیایی پس از غیبت در مرحله نخست مسابقات در ایتالیا از سوی فدراسیون تکواندو به مسکو اعزام شدند تا شانس خود را برای افزایش امتیازات در رنکینگ فدراسیون جهانی افزایش دهند.
حاصل نتایج این تیم 5 نفره نیز کسب یک مدال نقره توسط آرمین هادی‌پور و یک برنز توسط ابوالفضل یعقوبی بود تا تیم کشورمان پس از تیم‌های روسیه و کره‌جنوبی در جایگاه سوم این مرحله از مسابقات قرار گیرد.
اما فارغ از نتایج این مسابقات، عملکرد برخی بازیکنان تیم ملی باعث امیدواری نسبت به آینده شد و مشخص شد فریبرز عسکری توانسته تاثیر خود را روی روند پیشرفت آنها بگذارد اما برخی ملی پوشان کشورمان در ارائه توانایی خود غافل ماندند تا زنگ خطر برای آنها همچنان در حالت پرصدا قرار داشته باشد.
در وزن نخست هادی کاظمی در مسکو ابتدا به مصاف "روی براگانکا" قهرمان اروپا در سال‌های 2014 و 2016 و نایب قهرمان اسبق جهان در سال 2011 رفت و موفق شد در دیداری نزدیک با نتیجه 14 بر 13 از سد حریف پرتغالی خود بگذرد.
کاظمی در دور دوم با "استپان دیمیترو" نفر سوم مسابقات قهرمانی اروپا در سال 2018 از مولداوی دیدار کرد و با عملکردی قابل قبول با نتیجه 15 بر 6 از سد این بازیکن گذشت. او در دور سوم به مصاف "آندری کنائف" از روسیه رفت و در حالی که از حریف خود تا پایان راند دوم پیش بود به دلیل شکستگی دست مقابل نماینده کشورمیزبان مغلوب شد تا در یک قدمی کسب حداقل یک مدال برنز ناکام بماند.
کاظمی که سال گذشته نیز در مرحله نخست مسابقات گرندپری به مدال برنز رسیده بود بار دیگر نشان داد به عنوان یکی از بازیکنان وزن نخست تیم ملی در صورت داشتن اعتماد به نفس توانایی انجام عملکردی خوب را دارد.
اما در همین وزن آرمین هادی‌پور در دیدار نخست و پیش از پایان راند سوم به دلیل اختلاف 20 امتیازی مقابل "آنتونیو فلسا" از ایتالیا به برتری دست یافت و راهی مرحله دوم شد. آرمین در دومین گام نیز با عملکردی خوب با نتیجه 23 بر 12 از سد "هِدی نفاتی" از تونس گذشت.
اوج کار آرمین هادی‌پور در مرحله یک‌چهارم نهایی و برتری 11 بر 9 مقابل "یون جو جئونگ" دارنده نشان طلای مسابقات جهانی 2017 موجو در وزن 58- کیلوگرم بود. آرمین برای رسیدن به دیدار نهایی نیز با "ویتو دل آکیلا" نفر سوم مسابقات قهرمانی جهان 2017 دیدار کرد و در دیداری نزدیک پس از تساوی 18-18 در وقت قانونی، در راند طلایی از سد حریف ایتالیایی خود گذشت تا راهی دیدار نهایی شد. آلبته آسیب دیدگی هادی‌پور در این دیدار از ناحیه زانو باعث شد تا کادرفنی اجازه حضور او در دیدار نهایی مقابل " جان جنگ" دیگر نماینده کره‌جنوبی را ندهد و با بدشانسی به مدال نقره بسنده کند.
در وزن دوم نیز تیم کشورمان از سروش احمدی و ابوالفضل یعقوبی در ترکیب خود استفاده کرد. احمدی که نخستین حضور در مسابقات گرندپری را تجربه می‌کرد در این رقابت‌ها ابتدا در گام نخست مقابل "کنستانتینوس چمالیدیس" نایب قهرمان اروپا در سال 2016 ار یونان به برتری قاطع 18 بر 5 دست یافت.
احمدی در دور دوم به مصاف "الکسی دنیسنکو" دارنده مدال نقره و برنز المپیک 2016 و 2012، نایب قهرمان جهان 2015 و دارنده 9 مدال طلا، نقره و برنز گرندپری رفت و در حالی که به هیچ عنوان تحت تاثیر نام و افتخار حریف پرآوازه خود از کشور میزبان قرار نگرفته بود، در دیداری نزدیک با نتیجه 16 بر 14 مغلوب شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.
دنیسنکو در این مسابقات نیز با برتری مقابل "بردلی سیندن" از انگلیس در دیدار نهایی به مدال طلا دست یافت. احمدی در این مسابقات همانند انتخابی تیم ملی ثابت کرد یکی از تکواندوکاران شایسته کشورمان در این وزن است و قطعا در رویدادهای آینده در کنار یعقوبی، میرهاشم حسینی و امیرمحمد بخشی خیال کادرفنی را در وزن دوم المپیک راحت خواهد کرد.
اما در این وزن، ابوالفضل یعقوبی که سال گذشته به دلیل مشکلات معده در سه حضور خود در مسابقات گرندپری عملکرد قابل قبولی نداشت، مجددا با اعتماد کادرفنی مسافر مسکو شد تا با کسب نشان برنز بعد از سال 2015 که آخرین مدال‌های خود را با کسب دو نشان برنز و یک نقره از مسابقات گرندپری کسب کرده بود، بازگشت موفقی داشته باشد. یعقوبی نشان داد که به خوبی متوجه حضور رقبای قدرتمند داخلی خود در این وزن شده است و قصد دارد به روزهای خوب خود نزدیک شود.
یعقوبی در روسیه پس از استراحت در گام نخست به مصاف "ولادیمیر دالاکدیف" دارنده نشان برنز مسابقات جهانی موجو از بلغارستان رفت و در دیدار نزدیک به برتری 14 بر 13 دست یافت. یعقوبی در مرحله یک‌چهارم نهایی نیز با "لور برسیک" نایب قهرمان اروپا در سال 2018 دیدار کرد و با برتری قاطع 21 بر 4 مدال برنز خود را قطعی کرد.
ابوالفضل در مرحله نیمه‌نهایی با "الکسی دنیسنکو" روس دیدار کرد که در مرحله قبل از سد سروش احمدی گذشته بود. یعقوبی نیز مانند احمدی مقابل قهرمان پرآوازه روس عملکردی بسیار خوب داشت و در حالی که تا ابتدای راند سوم نیز از حریف خود پیش بود در امتیاز 12-12 به تساوی رسید تا کار به راند طلایی کشیده شود. در راند طلایی نیز امتیازی رد و بدل نشد تا کار به انتخاب سیستم کشیده شود و یعقوبی با بدشانسی از رسیدن به دیدار نهایی بازبماند.
در وزن سوم احمد محمدی که برای اولین بار در ترکیب تیم کشورمان به مسابقات گرندپری اعزام شده بود در گام نخست با نتیجه 10 بر 9 از سد "مویسس هرناندز" از دومنیکن گذشت. محمدی در دور دوم به مصاف "هون کیم" دارنده نشان برنز مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2016 رفت و با شکست 23 بر 17 از دور مسابقات کنار رفت. محمدی نشان داد همچنان برای حضور پرقدرت در مسابقات گرندپری به آمادگی و تلاش بیشتری احتیاج خواهد داشت.
در وزن چهارم سجاد مردانی تکواندوکار باسابقه کشورمان پس از شکست در انتخابی تیم ملی مقابل سعید رجبی و عدم همراهی تیم ملی در بازی‌های آسیایی به مسکو اعزام شد. مردانی در روسیه پس از استراحت در دور نخست به مصاف " اُلگ کوزنتسوف" دارنده نشان برنز قهرمانی اروپا در سال 2016 رفت و با شکست 18 بر 9 از دور مسابقات کنار رفت. کوزنتسوف در این مسابقات به مدال برنز دست یافت.
مردانی در این رویداد نیز همچنان روند پرنوسان خود را حفظ کرد تا مشخص شود کادرفنی جدید تیم ملی نیز کار سختی در وزن چهارم المپیک داشته باشد.


تاريخ:چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:45