دستاورد پومسه از اولین حضورش در بازیهای آسیایی


کسب مدال در این بازیها نشانگر حضور ایران در بین قدرتهای پومسه آسیا است که البته نیاز به تلاش بیشتر در این بخش محسوس است. بعلاوه درست است سرمربی تیم پومسه از کشور کره جنوبی بوده اما نباید تمامی موفقیت را پای حضور وی در ایران نوشت.

به گزارش سایت هواداران تکواندو؛ هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی 2018 در بخش تکواندو (پومسه و کیوروگی) از صبح یکشنبه - 28 مردادماه آغاز و به مدت 5 روز در "جاکارتا" اندونزی ادامه خواهد داشت.
در روز اول پومسه روهای کشورمان در دو بخش انفرادی موفق به کسب مدال نقره و در هر دو بخش تیمی حذف شدند.
کوروش بختیار، در اولین اجرا مقابل نماینده کامبوج با نتیجه 8/24 بر 8/19 امتیاز پیروز شد، وی در ادامه نماینده اندونزی را به با نتیجه 8/25 بر 8/19 حذف و راهی مرحله نهایی شد.وی در نیمه‌نهایی نماینده چین تایپه را با نتیجه 8/57 بر 8/48 از پیش رو برداشت اما در فینال مقابل نماینده کره جنوبی با نتیجه 8/81 بر 8/73 مغلوب و نایب قهرمان شد. در این بخش نمایندگان چین تایپه و تایلند سوم شدند.
کوروش در این رقابت موفق به کسب مجموع 33/79 امتیاز(میانگین 8/45) شد و 33/67امتیاز(میانگین 8/42 ) از دست داد.

مرجان سلحشوری دیگر نماینده کشورمان ابتدا مقابل پومسه‌رو ماکائو با نتیجه 8/01 بر 7/59 پیروز شد و در مرحله بعد نماینده ژاپن را با امتیاز 8/27 بر 7/90 از پیش رو برداشت. وی در نیمه نهایی نماینده مالزی را با نتیجه 8/43 بر 8/30 از پیش رو برداشت و فینالیست شد اما در فینال مقابل نماینده اندونزی با نتیجه را 8/69 بر 8/47 مغلوب و عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد. در این بخش نمایندگان کره و مالزی سوم شدند.
مرجان در این رقابت موفق به کسب مجموع 33/18 امتیاز(میانگین 8/30 ) شد و 33/48امتیاز (میانگین 8/37 ) از دست داد.

اما در بخش تیمی مردان، نمایندگان کشورمان(مهربان، بختیار و سهرابی) پس از یکدور استراحت در دور دوم مقابل نماینده فیلیپین مغلوب شدند. در این بخش کره جنوبی اول، چین دوم و فیلیپین و ویتنام سوم شدند.

در بخش تیمی بانوان نیز، نمایندگان کشورمان(سلحشور، صادقی و حسام) در دور اول مقابل تیم کره جنوبی مغلوب شدند. در این بخش تایلند اول، کره جنوبی دوم و فیلیپین و چین تایپه سوم شدند.

در خصوص عملکرد پومسه روهای کشورمان چند نکته وجود دارد؛
اول مدال آوری نمایندگان انفرادی در مقابل ناکامی تیم سه نفره کشورمان. این موضوع از چند بعد دارای اهمیت است. قرعه سخت در بخش تیمی و مهمتر زمان کوتاه اردوی آماده سازی تیم های ملی پومسه است. بدیهی است که اردوهای مقطعی پومسه با وجود اثرات مثبت، اما نمیتواند کفایت پومسه کشور را برای حضور قدرتمند در میادین جهانی و آسیایی بدهد. لذا برگزاری مستمر اردوهای کوتاه مدت پومسه از ضرورتهاییست که شایسته است بیشتر مورد توجه مسئولان فدراسیون تکواندو قرار گیرد.

موضوع دوم پشتوانه سازی در پومسه کشور است. کوروش بختیار ۱۹ ساله و سلحشور ۲۱ ساله هردو از رده نوجوانان در تیم های ملی بوده اند و تا سالها می توانند برای کشور افتخار آفرینی کنند اما آیا در پومسه نیروهای پشتوانه به تعداد کافی وجود دارد؟ پاسخ منفی است و در این خصوص پیشنهاد میشود فدراسیون تکواندو برنامه ای را برای استعدادیابی و توسعه تکواندو در همه استانها در نظر بگیرد.

نکته سوم درباره این مسابقات توزیع مدال بین تمامی کشورهای مدعی است. در این مسابقات همه مدعیان پومسه آسیا به مدال دست یافتند. موضوعی که نشانگر دو مطلب است، یکی هم سطح بودن نیوپومسه در کشورهای آسیایی و دوم تمایل برگزار کنندگان به راضی نگه داشتن تیم های شرکت کننده در مسابقات با هدف ورود این بخش به بازیهای جهانی و سپس المپیک دارد، حضور شخص دکتر چو(ریاست فدراسیون جهانی) نیز موید این مطلب است.

در پایان خاطر نشان میشود که کسب مدال در این بازیها نشانگر حضور ایران در بین قدرتهای پومسه آسیا است که البته نیاز به تلاش بیشتر در این بخش محسوس است. بعلاوه درست است سرمربی تیم پومسه از کشور کره جنوبی بوده اما نباید تمامی موفقیت را پای حضور وی در ایران نوشت. نباید فراموش کرد که بخش عمده ای از آماده سازی ملی پوشان با زحمت مربیان بومی محقق شده است.

منبع: کانال آنالیز تکواندو
تاريخ:دوشنبه 29 مرداد 1397 - 16:27