نمره منفی برای تکواندوی بانوان در بازیهای آسیایی


رهاورد تیم ملی تکواندوی بانوان در بازی‌های آسیایی تنها یک مدال برنز بود، نتیجه ای که نمره منفی را به بانوان داد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، تیم‌ملی تکواندوی بانوان با ۵ نماینده عازم بازی‌های آسیایی شد؛ رقابت‌هایی که انتظار می‌رفت طلسم مدال طلا در آن شکسته شود و بانوان هوگوپوش پس از سال‌ها حضور در این رویداد بالاخره صاحب گردن آویز زرین شوند.
بانوان هوگوپوش در این رویداد حتی موفق نشدند به مرحله فینال راه پیدا کنند و از ۵ هوگوپوش کشورمان تنها ناهید کیانی توانست برسکوی سوم بازی‌های آسیایی قرار بگیرد؛ نتیجه‌ای ضعیف که نمره منفی را برای تیم ملی تکواندو به همراه داشت.
در این دوره از رقابت‌ها الهه شیدایی ابتدا نماینده فیلیپین را با نتیجه ۱۰-۲ شکست داد و با نتیجه ۱۱-۳ مغلوب نماینده قزاق شد. پریسا جوادی برابر قزاقستان با نتیجه ۱۰-۱۵ مبارزه اش را واگذار کرد. ملیکا میرحسینی ۲۳- ۸ تکواندوکار ویتنامی را شکست داد و شروع خوبی را به نمایش گذاشت اما در مبارزه دوم ۲۱-۵ برابر حریف اردنی خود شکست را پذیرفت و از گردونه رقابت ها حذف شد.
زهرا پوراسماعیل برابر نماینده ازبکستان با نتیجه ۶-۳ شکست خورد؛ ناهید کیانی تنها مدال آور تیم تکواندوی بانوان با غلبه بر نمایندگان نپال و فیلیپین به مرحله نیمه نهایی راه یافت. دراین مرحله برابر حریف سرعتی و قدرتمند خود از تایلند با نتیجه ۱۱-۶ شکست خورد و به این ترتیب پرونده تیم ملی تکواندوی بانوان با تک مدال برنز کیانی بسته شد.
نتیجه کسب شده از چند جهت قابل توجه است؛ ابتدا رشد و توسعه تکواندوی بانوان آسیاست، در بازی‌های آسیایی دو نماینده کشورمان برابر قزاق‌ها شکست خوردند. اردنی‌ها که تاچندی پیش حرفی برای گفتن نداشتند حالا در مقام مدعی ظاهر می‌شوند و قطعا در این شرایط کسب سکوهای قهرمانی در آسیا روز به روز سخت‌تر خواهد شد.
البته سختی کار بانوان هوگوپوش در تورنمنت کره‌جنوبی مشخص شد اما سرمربی تیم ملی در یکی از مصاحبه‌های خود عنوان کرده بود که نتیجه کره‌جنوبی مهم نیست و امیدوار بود شاگردانش در اندونزی نتیجه‌ای خوب رقم می‌زنند اما متاسفانه پیش‌بینی صورت گرفته حاصل نشد.
در این میان برخی ها نیز معتقدند اگر کیمیا علیزاده در ترکیب قرار داشت شاید نتیجه بهتری نصیب تیم ملی بانوان می‌شد. موضوعی که چندان فنی و البته منطقی نیست. کیمیا علیزاده در تورنمنت کره جنوبی نیز عملکرد قابل دفاعی نداشت و اصلا چرا باید تنها کیمیا را مسئول مدال آوری تکواندوی بانوان دانست؟
تیم بانوان خوب نتیجه نگرفت و شاید لازم است نتایج این تیم بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. متاسفانه شرایط در تکواندو به گونه‌ای است که پس از پایان مسابقات بیشترین تمرکز و تحلیل‌ها روی تیم مردان است و تیم بانوان کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرد. هرچند که اگر بررسی هم صورت بگیرد در نهایت تحلیل‌ها ختم به این مورد بوده که دختران ما به خود باوری نرسیده‌اند!! این خود جای بحث دارد که چرا تکواندوی بانوان پس از سال‌ها حضور در مسابقات قاره‌ای، جهانی و المپیک همچنان درگیر خودباوری هستند.
رقبای ایران در جهان هر روز در حال پیشرفت هستند و مسابقات آسیایی و جهانی پرتعداد و دشوارتر از قبل شده است. در این شرایط به نظر می‌رسد نگاه جدی‌تری به تکواندوی بانوان باید داشت ودر سرخوشی موفقیت تیم مردان دوباره از آنها غافل نشد.
تاريخ:دوشنبه 5 شهريور 1397 - 21:04