بزرگی بخشی در مقابل بزرگان


در ادامه بررسی نمایندگان تکواندو ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی قصد داریم مروری بر عملکرد امیر محمد بخشی تکواندوکار 18 ساله تیم ملی داشته باشیم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، در ادامه بررسی نمایندگان تکواندو ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی قصد داریم مروری بر عملکرد امیر محمد بخشی تکواندوکار 18 ساله تیم ملی داشته باشیم.
بخشی که حدود دو ماه پیش با درخشش در مسابقات قهرمانی آسیا، تنها مدال طلای تکواندو ایران را در ویتنام کسب کرده بود، در بازی‌های آسیایی نیز نمایشی فراتر از حد انتظار داشت. تکواندوکار میانه‌ای تیم ملی کشورمان کار خود را در اندونزی با برتری قاطع 24 بر 4 مقابل "خوجیاکبر زوکیروف"، تکواندو جوان ازبکستانی آغاز کرد.
بخشی در دومین مرحله بازی‌های آسیایی رودروی " یوجن هوآنگ" از چین تایپه قرار گرفت. تکواندوکاری که سال گذشته در مسابقات جهانی در موجو کره‌جنوبی به مقام نایب قهرمانی رسید و در کارنامه خود نیز سابقه نایب قهرمانی دوره گذشته بازی‌های آسیایی و مقام سومی مسابقات قهرمانی آسیا در ویتنام را داشت هوآنگ در حالی مقابل بخشی قرار گرفت که رنکینگ چهار دنیا را در اختیار داشت اما مقابل بخشی مقهور تکنیک و تیزهوشی او در دو راند ابتدایی بود. عملکرد خوب بخشی باعث شد تا در پایان راند دوم شاهد برتری قاطع 10 بر 3 او باشیم اما در راند سوم حریف چین تایپه‌ای با استفاده از تجربه خود و جوانی بخشی نتیجه را تغییر داد تا دو مبارز با امتیاز 13-13 در راند طلایی ظاهر شوند. بخشی که خطر را به خوبی احساس کرده بود در راند طلایی دوباره با تسلط بر عملکرد خود موفق به برتری 15 بر 13 مقابل حریف باتجربه خود شد تا به دیدار نیمه‌نهایی صعود کند.
بخشی که در دیدار نیمه‌نهایی نیز به مصاف "احمد ابوغائوش" از اردن رفت. تکواندوکاری که با کسب مدال طلای المپیک ریو، خود را به دنیای تکواندو معرفی کرد و در مسابقات جهانی کره‌جنوبی 2017 نیز به مدال برنز دست یافت. ابوغائوش که با عملکرد خوب در مسابقات گرندپری در جایگاه سوم رنگکینک المپیک قرار داشت در دیدار با امیر محمد بخشی در دو راند ابتدایی حریفی برای گفتن نداشت و در پایان راند دوم نتیجه 10 بر 2 روی تابلو نقش بست. بخشی در راند سوم دیدار با ابوغائوش نیز عملکردی مانند دیدار با حریف چین تایپه‌‌ای داشت و با از دست دادن 6 امتیاز در نهایت موفق به برتری نزدیک 10 بر 8 مقابل حریف باتجربه خود شد.
در دیدار نهایی نیز " دائی هون لی" تکواندو پرآوازه و قدرتمند کره‌جنوبی مقابل بخشی جوان ما قرار گرفت. دائی هون لی با کسب مدال نقره المپیک لندن، مدال برنز المپیک ریو، سه عنوان قهرمانی مسابقات جهانی، 7 مدال طلای مسابقات گرندپری، مدال طلای بازی‌های آسیایی اینچئون و دو طلای مسابقات قهرمانی آسیا در حال حاضر یکی از بهترین تکواندوکاران جهان است و مدت‌هاست که صدر رنکینگ فدراسیون جهانی را به خود اختصاص داده است. با وجود کوله بار افتخارات لی اما امیرمحمد بخشی بدون توجه به اسم و رسم حریف خود در میدان مسابقه ظاهر شد و همانند دو دیدارقبلی در پایان راند دوم مقابل رقیب قدرتمند خود به برتری 7 بر 6 دست یافت
اما این بار تجربه لی، خستگی بخشی و ناداوری باعث شد تا در نهایت تکواندوکار جوان ما با نتیجه 10 بر 8 مغلوب حریف پرآوازه خود شود. بخشی به هیچ عنوان مقابل لی چهره یک رقیب بازنده را نداشت و شاید اگر داوران قدری با او مهربان‌تر بودند شاهد تکمیل شگفتی‌سازی‌های بخشی در جاکارتا بودیم.
بخشی در دو ماه اخیر به خوبی توان بالای خود را در قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی اثبات کرد و قطعا از حالا به بعد با شناختی که رقبای نسبت به او پیدا خواهند کرد کار سخت‌تری در پیش خواهد داشت. بخشی حالا باید با دو چندان کردن تمرینات خود و گوش فرادادن به نصایح کادرفنی استارت خود را برای بزرگی در دنیای تکواندو آغاز کند. بخشی ضعف‌هایی نیز در این مسابقات داشت که قطعا کادرفنی تیم ملی به خوبی متوجه انها به خصوص در راندهای سوم مسابقات شده است و قطعا برای اصلاح انها تلاش خواهد کرد.

تاريخ:جمعه 9 شهريور 1397 - 22:37