درخشش داوران ایرانی در رویدادهای جهانی


با حضور و درخشش داوران کشورمان در مسابقات بین‌المللی اخیر به خوبی می‌توان متوجه اعتماد مسئولان فدراسیون جهانی به عملکرد داوران ایرانی بود.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، در روزهای گذشته از سوی فدراسیون جهانی تکواندو، شهرام اربابی داور درجه یک بین‌المللی کشورمان برای قضاوت در مسابقات فینال گرندپری و جام جهانی تکواندو به مسابقات امارات دعوت شد. این در حالی است که حسین حسین‌زاده دیگر داور بین‌المللی تکواندو کشورمان در دومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی که هفته گذشته در چین تایپه برگزار شد بهنوان داور برتر مسابقات معرفی شد و در حال حاضر نیز در مسابقات قهرمانی جهان پومسه حضور دارد تا مشخص شود همزمان با قدرت‌نمایی تکواندو ایران، در هر رویداد، نماینده‌ای نیز از جامعه داوری کشورمان حضور دارد.
اتفاقی مثبت که از حضور چشمگیر داوران کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی خبر می‌دهد و در آینده نیز همچنان منجر به بالا رفتن سطح داوری کشورمان خواهد شد. همه این‌ها در حالی است که حافظ مهدوی، رئیس کمیته داوران کشورمان نیز از داوران خوش‌نام فدراسیون جهانی تکواندو است که هر ساله در مسابقات متعددی قضاوت و نماینده خوبی برای داوران ایرانی است.
البته در ماه‌های اخیر اعتراضات زیادی از سوی مربیان در مسابقات لیگ به عملکرد داوران صورت گرفته است که به نظر می‌رسد بخشی از این اعتراضات چندان منصفانه نیست. همانطور که رئیس کمیته داوران در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرد، جامعه داوری ایران نیز عاری از اشتباه نیست اما بخشی از اعتراضات بازیکنان و مربیان ما نیز بسیار غیرحرفه‌ای است.
اعتراضاتی که قطعا در صورت تداوم در مسابقات بین‌المللی با مماشات مواجه نخواهد شد و به اخراج مربیان کشورمان از کنار شیاپ‌چانگ ختم خواهد شد. قطعا با حضور داوران کشورمان در مسابقات بین‌المللی اخیر به خوبی می‌توان متوجه اعتماد مسئولان فدراسیون جهانی به عملکرد داوران ایرانی بود و بهتر است در این شرایط، جامعه تکواندو نیز ضمن افزایش سعه صدر خود با همراهی بیشتر با داوران زحمت کش مسابقات آنها را در ارائه بهتر وظایف خود یاری کنند.
اینکه داوران ما با هر تصمیم با واکنش منفی مربیان مواجه شوند، قطعا در قضاوت و اعتماد به نفس آنها تاثیری منفی خواهد گذاشت و این موضوع نیز در دراز مدت به ضرر تکواندو ایران خواهد بود. در طرف مقابل کمیته داوران نیز با توجه به اتفاقات بین‌المللی مثبت پیرامون جامعه داوری ایران به دنبال افزایش سطح داوران داخلی و کاهش اشتباهات خواهد بود تا سیر صعودی تکواندو ایران در بخش داوری نیز تداوم داشته باشد.
تاريخ:يكشنبه 27 آبان 1397 - 10:19