کارشکنی اماراتی ها علیه ایران،دامن تکواندو راهم گرفت/ واکنش دستگاه دیپلماسی ورزش چه خواهد بود؟


تیم ملی تکواندو ایران در حالی عازم فجیره شد که اماراتی‌ها کارشکنی‌های زیادی برای نمایندگان کشورمان بوجود آوردند.

فینال مسابقات تکواندو گرندپری در سال 2018 بعد از برگزاری چهار مرحله از این مسابقات روز جمعه 2 آذرماه در "فجیره" امارات برگزار شد و تیم چهار نفره تکواندو کشورمان با کسب تک مدال برنز سجاد مردانی در وزن چهارم المپیک به کار خود خاتمه داد تا پرونده این مسابقات در سال جاری میلادی نیز برای تکواندو ایران بسته شود.

بی شک در روزهای آینده در خصوص نقاط مثبت و منفی عملکرد تکواندوکاران در مسابقات فینال گرندپری در گزارش‌هایی تحلیلی به صحبت خواهیم پرداخت اما قصد ما در این گزارش، صحبت از اتفاقاتی است که پیش از اعزام برای نمایندگان کشورمان به وجود آمد.
همانطور که در خبرها شنیدیم ملی‌پوشان تکواندو کشورمان با 24 ساعت تاخیر به دلیل عدم صدور ویزا، دوشنبه شب در غیاب فریبرز عسکری به امارات اعزام شدند و سرمربی تیم ملی به دلیل عدم صدور رویداد روز سه‌شنبه 29 آبان ماه به اردوی تیم ملی ملحق شد. این در حالی است که شنیده شده است با کارشکنی صورت گرفته از سوی مقامات اماراتی ویزای برخی از مسئولان فدراسیون نیز صادر نشد و آنها در همراهی تیم ملی ناکام ماندند و تیم ملی نیز با توجه به این امر با تاخیر در امارات حاضر شد.

اتفاقی که با توجه به اهمیت مسابقات گرندپری در کسب سهمیه المپیک نیازمند اعتراض مسئولان دیپلماسی ورزش کشور، فدراسیون تکواندو، کمیته ملی المپیک و وزارت امور خارجه است. همه این اتفاقات در حالی است که تیم ملی تکواندو در سال جاری در چهار مرحله از پنج مرحله مسابقات گرندپری در سال 2018 حاضر شد و تنها مسئولان کشور امارات در راه حضور ملی‌پوشان کشورمان اشکالاتی را ایجاد کردند.
اتفاقات اخیر باید از سوی مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به شورای المپیک آسیا اطلاع رسانی شود و مسئولان وزارت امور خارجه نیز با همتای اماراتی خود گفت‌و‌گو کنند تا در آینده شاهد چنین اتفاقای از سوی کشور امارات برای نمایندگان کشورمان نباشیم.


این درحالی است که رئیس فدراسیون جهانی تکواندو در جلسه فوق‌العاده شورای فدراسیون جهانی که روز قبل از رقابت ها (چهارشنبه - 30 آبان‌ماه) در امارات برگزارشد نسبت به این موارد عکس العمل نشان داده و عنوان کرد:با توجه به مذاکرات کمیته بین المللی المپیک با فدراسیون های جهانی از این پس فدراسیون جهانی تکواندو هیچگونه تبعیضی برای یک فدراسیون از طرف یک فدراسیون دیگر و یا کشورهای میزمان که به دلایل سیاسی، مذهبی و یا هر دلیل دیگر از حضور تکواندوکاران ممانعت نمایند تحمل نخواد کرد ومن از شورای فدراسیون می‌خواهم تا این با رعایت این موضوع از اهدای میزبانی به چنین کشورهایی امتناع نمایند.
حال باید دید واکنش دستگاه دیپلماسی ورزش ما نسبت به این موضوع چه خواهد بود؟
تاريخ:يكشنبه 4 آذر 1397 - 09:51