شکست بزرگان تکواندو جهان در مسابقات فاینال گرندپری


فینال رقابت‌های گرند پری ۲۰۱۸ با شکست و حذف بزرگانی همراه بود که شاید در پیش بینی‌ها جزو مدال آوران این رقابت‌ها در نظر گرفته شده بودند. از حذف بهترین تکواندوکار زن دنیا تا قهرمان المپیک مردان.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، فینال رقابت‌های گرندپری ۲۰۱۸ به میزبانی شهر فجیره امارات با حضور برترین های ۴ وزن المپیکی برگزار شد.

رقابت‌هایی که در برخلاف پیش بینی‌ها برخی از بزرگان و نامداران شکست خوردند و از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند.

در این رقابت ها در وزن ۵۸- کیلوگرم مردان (آرمین هادی پور) برخلاف انتظار ظاهر شد و در اولین مبارزه برابر (جون جانگ) از کره شکست خورد. آرمین به عنوان یکی از مدعیان اصلی در این وزن در شرایطی شکست خورد که در وزن ۵۸- کیلوگرم (تای هون) دیگر مدعی و قهرمان نامدار کره‌ای‌ها برابر " ویتو" از ایتالیا شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد. در این وزن " میخاییل آرتامونوف" روس نیز به دست "ویتو" حذف شد. این تکواندوکار ایتالیایی با غلبه بر "فرزان عاشورزاده" نماینده ایران را نیز از ادامه مسابقات کنار گذاشت.

در وزن ۶۸- کیلوگرم "جواد آچاپ" که به نظر می رسد دوران افول خود را می‌گذراند بازهم کم فروغ بود. تکواندوکاری با کارنامه پربار این بار در فینال گرندپری حرفی برای گفتن نداشت و در مصاف با "منین" از روسیه چاره‌ای جز باخت نداشت. در این وزن "احمد ابوغاش" از اردن و "دنیسنکو" از روسیه غایب بودند.
در وزن ۸۰- کیلوگرم نیز میلاد بیگی (دارنده مدال برنز المپیک) حرفی برای گفتن نداشت و برابر "ریچارد"حریف نروژی خودش شکست را پذیرفت. اما در این وزن شکست "ماکسیم" مرد طلایی سه مرحله گرندپری برابر "ریچارد" نیز قابل توجه است.
اما در وزن ۸۰+ می توان به شکست "رادیک عیسی اوف" دارنده مدال طلای المپیک اشاره کرد. رادیک در مرحله فینال برابر "اسماعیل دوئسبای" از قزاقستان شکست خورد و وداع زود هنگامی با رقابت‌های فجیره داشت.
این تکواندوکار قزاق در مرحله رده بندی برابر "سجاد مردانی " نماینده کشورمان شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.
در بخش بانوان مهم ترین شکست برای "جید جونز" رقم خورد. تکواندوکار وزن ۵۷- کیلوگرم مدعی انگلیسی که در مصاف با "نیکیتا" از کرواسی کم آورد و شکست را پذیرفت.

البته شکست تعجب برانگیز " ایرم یامان" از ترکیه برابر "کبری ایگول" نیز از جمله شکست های قابل توجه در رقابت‌های فجیره بود. "ایرم " به رغم شکست در این مسابقات به عنوان فنی ترین تکواندوکار زن سال ۲۰۱۸ انتخاب شد. این در حالی است که گزینه‌ای همچون" سو هوی کیم" از کره برای کسب این عنوان شایسته تر بود. به هر روی ایرم انتخاب شد.
شکست جید و ایرم در حالی رقم خورد که در پیش بینی‌های پیش از بازی فینال وزن ۵۷- کیلوگرم را با حضور این دو تکواندوکار عنوان می‌کردنداما شیاپ چانگ های فجیره معادلات و پیش بین ها را به شکل دیگری رقم زد.
تاريخ:دوشنبه 5 آذر 1397 - 09:55