نگاهی به وزن چهارم المپیکی و حضور مردانی و رجبی در این وزن


در این وزن سجاد مردانی در رده پنجم رنکینگ قرار دارد و سعید رجبی در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، در بخش چهارم و پایانی بررسی وضعیت بازیکنان و کشورهای مختلف دنیا در پایان مسابقات گرندپری سال 2018 قصد داریم به بررسی رنکینگ وزن چهارم المپیک( 80+ کیلوگرم) بپردازیم.
"ولادیسلاو لارین" روس در یک سال گذشته با کسب چهار مدال طلای مسابقات گرندپری اقتدار خود را در وزن چهارم المپیک نشان داده است. تکواندوکار 23 ساله ای که سال گذشته در مسابقات قهرمانی جهان نیز در کشور کره‌جنوبی به مدال نقره دست یافت. لارین در حال حاضر در رنکینگ وزن چهارم المپیک با اقتدار و کسب 620.37 امتیاز در صدر جدول قرار گرفته است.
در تعقیب این تکواندوکار توانمند روسیه، " کیو دون این" کره‌ای قرار گرفته است که او در سه فینال مسابقات گرندپری مغلوب لارین شد و به سه مدال نقره دست یافت. این تکواندوکار کره‌ای تنها توانست در مسابقات گرندپری روسیه به مدال طلا دست یدا کند. دون این کره‌ای نیز با کسب 466.81 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفته است.
بعد از این دو تکواندوکار نیز "رادیک عیسی آیف" دارنده مدال طلای المپیک ریو با کسب 329.69 امتیاز قرار گرفته است. رادیک نیز مانند دیگر تکواندوکاران آذربایجان به دلیل غیبت این کشور در مسابقات گرندپری سال گذشته از کورس رقابت تا حدود زیادی عقب افتاده است.
در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی تکواندو(دسامبر 2018)، تکواندو ایران نیز سجاد مردانی را با کسب 296.59 امتیاز در جایگاه پنجم می‌بیند. سجاد در چهار مرحله حضور خود در مسابقات گرندپری سال 2018 به دو مدال برنز دست یافت و در تداوم روند موفق خود در دومین دوره مسابقات گرنداسلم نیز با شکست "کیو دون این" در دیدار نهایی به مدال طلا دست یافت. با توجه به عدم محاسبه مسابقات گرندسالم در گرندپری این مدال تنها شرایط مالی مردانی را بهبود بخشید و باعث شد بار دیگر این تکواندوکار خوش استایل کشورمان توانایی خود را به دنیا نشان بدهد.
سعید رجبی دیگر تکواندوکار کشورمان در این وزن است که به دلایل مختلف فرصت همراهی تیم ملی تکواندو را در مسابقات گرندپری سال 2018 پیدا نکرد. رجبی در حال حاضر با کسب 124.75 امتیاز در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد و قطعا با محاسبه امتیاز مدال طلای او در بازی‌های آسیایی شرایط بهتری نیز پیدا خواهد کرد.
در این وزن کشور روسیه با حضور دو تکواندوکار در میان 10 بازیکن برتر شرایط بهتری نسبت به سایر رقبای خود دارد. بعد از روسیه نیز کره‌جنوبی، آذربایجان، نیجر، ایران، آلمان، اسلوونی، بریتانیا و ازبکستان قرار دارند.
علاوه بر کشور روسیه دو کشور آمریکا و قزاقستان نیز در میان 20 بازیکن برتر رنکینگ دو نماینده دارند و کشورهای کره‌جنوبی، آذربایجان، نیجر، ایران، آلمان، اسلوونی، بریتانیا،ازبکستان، گابن، اسپانیا،کرواسی، مکزیک، کانادا و ساحل عاج قرار دارند.
موضوعی که نشان می دهد رقابت سختی در این وزن جریان دارد و غیر از روسیه همه کشورها از شرایط برابری برای تصاحب سهمیه‌های المپیک برخوردار هستند.
در این وزن نیز در رنکینگ ماه آینده میلادی 75 درصد امتیازات سال 2015 از ورزشکاران کم خواهد شد و قعطا با توجه به کسب یک مدال طلا و یک نقره مر دانی در این سال باعث سقوط او در رنکینگ ماه اینده خواهد شد. قعطا با توجه به نزدیک شدن سجاد مردانی به شرایط خوب گذشته خود و حضور سعید رجبی در این وزن کادرفنی تیم ملی برنامه‌های زیادی برای صعود در رنکینگ این وزن و کسب سهمیه المپیک توکیو خواهد داشت.
تاريخ:دوشنبه 3 دي 1397 - 07:49