تکواندو بیش از آنچه به تحلیل فنی نیاز داشته باشد، نیاز به آرامش دارد


با این اوصاف بهتر است این روزها که تکواندو خود را برای رقابت های بزرگ جهانی آماده می کند منتقدان فضای آرامشی را برای هوگوپوشان فراهم کنند و کارشناسان نیز در مقام پاسخگویی به همدگیر تیم ملی را زیر سوال نبرند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، اردوهای تیم ملی تکواندو جهت حضور در رقابت های قهرمانی جهان از ۲۹ دی ماه آغاز شد.
باآغاز اردوهای تیم ملی در چند روز گذشته مصاحبه‌های مختلفی از سوی کارشناسان و اهالی فن درباره شرایط این روزهای تکواندوی ایران نیز مطرح شده است.

نکته قابل توجه در این مصاحبه‌ها پرداختن به مسئله سطح فنی تکواندوی کشورمان است.

برخی از منتقدان معتقدند سطح فنی ایران افت داشته است و برخی معتقدند سطح فنی تکواندوی ایران توقف داشته و عده‌ای نیز براین موضوع تاکید دارند که با سطح اول دنیا فاصله نداریم.

این مسئله در شرایطی مطرح است که تا چند سال پیش ملاک سنجش رشد تیم‌ها قیاس آنها با تکواندوی ایران بود. این یعنی تکواندوی ایران سطح اول دنیا را در اختیار داشت و متر و عیار تیم‌ها در قیاس با تکواندوی ایران سنجیده می‌شد.

حالا کارشناسان و منتقدان برای توصیف شرایط تکواندوی ایران تیم‌های دیگر را در سطح اول قرار می‌دهند و فاصله فنی ایران را با آن‌ها مقایسه می‌کنند.

این در حالی که در سه چهار سال گذشته شاهد رشد و سیر صعودی بسیاری از تیم‌های خارجی بودیم و نمی‌توان منکر توسعه کمی و کیفی این تیم‌ها شد. به هرحال سرمایه گذاری‌های زیادی در این خصوص از سوی کشورهای دیگر صورت گرفته است. اما واقعا این سوال مطرح است که چون کشورهای خارجی رشد کرده‌اند ما افت داشته‌ایم و عقب مانده‌ایم؟

این سوال در حالی مطرح است که عده‌ای مشکل نتیجه نگرفتن ملی‌پوشان کشورمان را در برخی مسابقات توقف سطح فنی تکواندو ایران می‌دانند.

اما اگر بخواهیم این موضوع را بپذیرم سوال دیگری مطرح می‌شود که چرا در این افت و یا توقف در برخی مواقع نتایج بسیار خوبی نصیب ملی پوشان ایران شده است.
واقعیت این است که تکواندوی ایران نیز در مسیر رو به جلویی در حرکت است و مشکلی بابت سطح فنی ندارد.
آنچه که تکواندو ی ایران به آن نیاز دارد آرامش و دور بودن از حواشی و داشتن همدلی و اتحاد است.

در این میان می‌توان به این موضوع نیز توجه داشت که یکی از مشکلات تکواندوی ایران نوسان بازیکنان است. اتفاقی که بارها شاهد آن بودیم.
و شاید دلیل آن بیش تر از این که فنی باشد به مسایل روحی و روانی بازگردد. این که ملی پوشی بنا به هر دلیلی در میدان مبارزه ای شکست می‌خورد با شدیدترین نقدها به او حمله می‌شود، انتقادهایی که به طور حتم ذهن و روان ورزشکار را تخریب می‌کند. همین ورزشکار اگر در لیگ موفق شود مورد حمایت قرار می‌گیرد و با عناوینی همچون بازگشت دوباره و رشد و ... مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

با این اوصاف بهتر است این روزها که تکواندو خود را برای رقابت های بزرگ جهانی آماده می کند منتقدان فضای آرامشی را برای هوگوپوشان فراهم کنند و کارشناسان نیز در مقام پاسخگویی به همدگیر تیم ملی را زیر سوال نبرند.

تکواندو بیش از آنچه به تحلیل فنی نیاز داشته باشد باید آرامش داشته باشد
تاريخ:شنبه 6 بهمن 1397 - 08:54