با توجه به رنکینگ جدید، دست کادرفنی تیم ملی تکواندو برای مسابقات گرندپری باز است


دست کادرفنی تیم ملی با توجه به رنکینگ جدید برای مسابقات سال آینده گرندپری بیشتر باز شده است، اما رسیدن به جمع شش نفر برتر رنکینگ برای کسب سهمیه همچنان نیاز به تلاش‌های بی‌وقفه و رقم خوردن اتفاقات مثبت زیادی دارد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، نخستین رنکینگ المپیکی سال 2019 در روزهای گذشته اعلام شد و بالاخره پس از احتساب امتیازات بازی‌های آسیایی شاهد ارتقا رنکینگ نمایندگان تکواندو کشورمان بودیم.
اتفاقی که باعث خواهد شد تا دست کادرفنی تیم ملی برخلاف سال گذشته برای حضور نماینده در اوزان مختلف بیشتر باز باشد و در رقابت‌های گرندپری سال 2019 با تعداد نمایندگان بیشتری در مسابقات حضور داشته باشیم.
در رنکینگ جدید فدراسیون جهانی تکواندو، 10 نماینده کشورمان در میان 30 بازیکن برتر رنکینگ اوزان چهار گانه المپیک قرار دارند و در صورت کسب امتیاز در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی حتی امکان بهبود جایگاه خود تا قبل از مسابقات جهانی منچستر را خواهند داشت.
در وزن یک رنکینگ فدراسیون جهانی در حال حاضر آرمین هادی‌پور و فرزان عاشورزاده به ترتیب در جایگاه چهارم و هشتم قرار دارند و با توجه در پیش بودن مسابقات جهانی، احتمال شانس کسب سهمیه در این وزن را برای تکواندو ایران افزایش داده است.
در وزن دوم رنکینگ المپیک، حضور سه نماینده کشورمان باعث شده است تا برای تصاحب کسب سهمیه این وزن نیز امیدواری زیادی وجود داشته باشد. میرهاشم حسینی، ابوالفضل یعقوبی و امیرمحمد بخشی در حال حاضر سه نماینده کشورمان در این وزن هستند که به ترتیب در جایگاه‌های چهاردهم، پانزدهم و نوزدهم قرار دارند.
سه نماینده شایسته تکواندو ایران در این وزن برای تصاحب کسب سهمیه المپیک به کسب مدال در مسابقات جهانی و گرندپری سال آینده نیاز مبرمی خواهند داشت و با توجه به پتانسیل‌های نمایندگان کشورمان قطعا این موضوع دور از دسترس نخواهد بود.
علی اشکوریان و محمدعلی خسروی با توجه به کسب مدال طلای مسابقات المپیک جوانان در حال حاضر به طور مشترک به جایگاه نوزدهم رنکینگ ابتدایی سال 2019 وزن سوم المپیک اضافه شدند، اما با توجه به جوانی این نفرات و کمبود نیرو در این وزن کار بسیار سختی برای کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو در این وزن وجود خواهد داشت.
اشکوریان و خسروی از پتانسیل‌های تکواندو ایران در سالیان آینده خواهند بود، اما باید توقعات منطقی از این بازیکنان جوان داشت و در عین حال شرایط کادرفنی تیم ملی برای کسب سهمیه المپیک در این وزن را درک کرد. اینکه توقع طی شدن مسیر چهار ساله را از این دو بازیکن جوان و کادرفنی داشته باشیم به دور از منطق است و باید واقعیت‌های شرایط تکواندو ایران در این وزن در طی سالیان اخیر را درک کرد.
اما شرایط تکواندو ایران در نخستین رنکینگ وزن چهارم المپیک در سال 2019 میلادی با آخرین رنکینک سال گذشته تفاوت زیادی کرده است و حضور سه نماینده شایسته کشورمان امیدواری زیادی را در خانواده تکواندو به وجود آورده است. بعد از بازگشت موفق سجاد مردانی به روزهای خوب خود در مسابقات اخیر، در حال حاضر سعید رجبی نیز با توجه به کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی اندونزی به جایگاه نوزدهم رنکینگ صعود کرده است.
مهدی خدابخشی نیز بعد از تغییر وزن المپیکی خود در حال حاضر در جایگاه بیست و پنجم رنکینگ قرار گرفته است و مسیر ترمیناتور تکواندو ایران برای کسب سهمیه المپیک را دشوار کرده است. خدابخشی که در حال حاضر بعد از پشت سر گذاشتن عمل جراحی دست خود به اردوی تیم ملی اضافه شده است، برای موفقیت باید استارت خود را از مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی آغاز کند.
با وجود امیدواری که نخستین رنکینگ فدراسیون جهانی برای تکواندو ایران به وجود آورده است، اما نباید از واقعیت مسیر سخت کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو غافل شد. همانطور که اشاره شد دست کادرفنی تیم ملی با توجه به رنکینگ جدید برای مسابقات سال آینده گرندپری بیشتر باز شده است، اما رسیدن به جمع شش نفر برتر رنکینگ برای کسب سهمیه همچنان نیاز به تلاش‌های بی‌وقفه و رقم خوردن اتفاقات مثبت زیادی دارد.
پروسه کسب سهمیه المپیک به خوبی نشان داده است که نیاز به 4 سال تلاش بی‌وقفه دارد و فریبرز عسگری یا هر مربی دیگری برای کسب هر 4 سهمیه ممکن در یک یا دو سال توانایی خلق معجزه را ندارند. با این حال پتانسیل نمایندگان فعلی تکواندو ایران و روند مثبت عملکرد کادرفنی در سال گذشته میلادی امیدواری زیادی را برای کسب سهمیه ایجاد کرده است و هر چه تعداد سهمیه‌ها بیشتر شود کارنامه مثبت سرمربی بااخلاق تکواندو ایران را پربارتر خواهد کرد.
تاريخ:چهارشنبه 17 بهمن 1397 - 08:41