نگاهی متفاوت به جام فجر


سی‌امین دوره مسابقات تکواندو جام فجر روزهای 13 و 14 اسفندماه در مجموعه المپیک جزیره کیش برگزار شد

به گزارش سایت هواداران تکواندو، سی‌امین دوره مسابقات تکواندو جام فجر روزهای 13 و 14 اسفندماه در مجموعه المپیک جزیره کیش برگزار شد تا پایانی بر تورنمنت‌ها و مسابقات تکواندو در سال 97 باشد. تورنمنت بین‌المللی که بعد از رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا و سومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی، سومین تورنمنت بین‌المللی متوالی در جزیره کیش بود و نمایندگان تکواندو ایران در آخرین فرصت پیش چشمان سرمربی تیم ملی بارقبای خارجی و داخلی خود به رقابت پرداختند.
در این گزارش قصد داریم به بررسی 8 وزن برگزار شده این مسابقات بپردازیم و از زاویه دیگر نگاهی به سکونشینان این مسابقات داشته باشیم.

وزن یک
در وزن 54- کیلوگرم حسین لطفی بعد از کسب مدال نقره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی و در غیاب آرمین هادی‌پور در این وزن مسابقات جام فجر به مدال طلا دست یافت. لطفی در این مسابقات با برتری مقابل تکواندوکار از هند، عراق، قزاقستان و برتری 32 بر 15 در دیدار نهایی مقابل حمیدرضا صدری به مقام قهرمانی دست یافت.
در این وزن تکواندوکار قزاقستان و ازبکستان به مدال برنز دست یافتند.
لطفی در مسابقات بین‌المللی کیش توانایی خود را نشان داد اما حضور آرمین هادی‌پور آماده و باتجربه که موفق به کسب دو مدال طلا از مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی و جام باشگاه‌های آسیا شد، باعث شد تا فریبرز عسگری هوگوپوش تیم ملی در مسابقات جهانی را در اختیار این بازیکن قرار بدهد. قطعا با برنامه‌ریزی کادرفنی روی حسین لطفی این تکواندوکار جوان در آینده می ‌در کنار حمیدرضا صدری حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد.

وزن دوم
در این وزن نیز محمد حسین پلنگ‌افکن بعد از قهرمانی در مسابقات جام باشگاه‌های آسیاو ناکامی در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی، مجددا به مقام قهرمانی دست یافت تا خود را در کنار فرزان عاشورزاده و محمد کاظمی یکی از مدعیان این وزن برای حضور در مسابقات جهانی معرفی کند.

پلنگ افکن برای کسب مدال طلای مسابقات جام فجر مقابل علی سینا افضلی از ایران، آرمین هادی‌پور، محسن رضایی از افغانستان و محمد صادق دهقانی به برتری دست یافت. اوج کار پلنگ افکن در مسابقات جام فجر پیروزی 6 بر 4 مقابل آرمین هادی‌پور بود که با صلاحدید کادرفنی در این مسابقات در وزن 58- کیلوگرم حضور پیدا کرده بود.
در این وزن نیز تکواندوکار افغانستان و تونس به مدال برنز دست یافتند.

وزن سوم
قطعا چهره برجسته مسابقات جام فجر مانند مسابقات جام باشگاه‌های آسیا و سومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی، سروش احمدی بود که با کسب سه مدال طلا حضور خود در مسابقات جهانی منچستر را قطعی کرد. احمدی در این مسابقات نیز با برتری مقابل تکواندوکاران از عمان، هادی تیران ولی‌پور از ایران، حمیدرضا هادیان از ایران و نماینده قزاقستان با شایستگی به مقام قهرمانی دست یافت.
در این وزن حجمیدرضا هادیان از ایران و نماینده تونس به مدال برنز دست یافتند.

وزن چهارم
بعد از رقابت میرهاشم حسینی و امیرمحمد بخشی در مسابقات سومین دوره جام ریاست فدراسیون جهانی در این وزن، در مسابقات جام فجر شاهد غیبت این دو بازیکن باشیم تا در غیاب این دو تکواندوکار شایسته کشورمان شاهد برگزاری دیدار پایانی میان نمایندگان ارمنستان و افغانستان باشیم. دیدار که با برتری نماینده ارمنستان به پایان رسید تا این تکواندوکار به مدال طلا دست پیدا کند.
در این وزن آریان محمدی و محمد مهدی عمادی نیز به مدال برنز دست یافتند. عمادی در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا نیز با شکست مقابل میرهاشم حسینی در دیدار پایانی به مدال نقره دست یافته بود.

وزن پنجم
با حضور میرهاشم حسنی و امیر محمد بخشی در وزن 74- کیلوگرم شاهد یکی از جذابترین اوزان رقابت‌های جام فجر بودیم تا کادرفنی تیم ملی بعد از این مسابقات در خصوص سرنوشت اوزان چهارم و پنجم تیم ملی در مسابقات جهانی به تصمیم قطعی دست پیدا کند.
در این مسابقات نیز امیرمحمد بخشی و میرهاشم حسینی به دیدار پایانی راه یافتند، اما با توجه به مصدومیت حسینی در دیدار نیمه‌نهایی و غیبت او در دیدار پایانی، شاهد قهرمانی امیرمحمد بخشی بدون برگزاری مسابقه بودیم.
بخشی در این مسابقات با برتری مقابل مهدی محمدی از ایران، محمد حسین یزدانی از ایران و نیکیتا رافالوویچ از ازبکستان به دیدار نهایی راه یافت و میرهاشم حسینی نیز با پیروزی مقابل میخائیل سوکولوف از روسیه، داویت واردومیان از ارمنستانو و عبداسلام لس از قزاقستان فینالیست شد.
اوج کار بخشی در این مسابقات برتری قاطعانه 20 برصفر مقابل نیکیتا رافالوویچ نایب قهرمان مسابقات جهانی چیلیابینسک روسیه در سال 2015 و موجو کره‌جنوبی در سال 2017 در دیدار نیمه‌نهایی بود تا کادرفنی تیم ملی را به این نتیجه برساند که او می تواند نماینده وزن پنجم و میرهاشم حسینی نماینده وزن چهارم تیم ملی در مسابقات جهانی باشند.
در این وزن نیکتا رافالوویچ و عبدالسلام لس به مدال‌های برنز دست یافتند.

وزن ششم
وزن 80- کیلوگرم مسابقات جام فجر با قهرمانی عرفان ناظمی به پایان یافت تا این تکواندوکار بعد از کسب مقام قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا و عنوان سومی جام ریاست فدراسیون جهانی شانس خود را برای حضور در مسابقات جهانی در کنار مهران برخورداری امتحان کند.
ناظمی در این مسابقات با برتری مقابل تکواندوکارانی از قزاقستان،مهدی جلالی از ایران و نماینده ازبکستان به مقام قهرمانی دست یافت.
مهران برخورداری نیز که در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی به مقام نایب قهرمانی و در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا به مقام سوم دست یافت در جام فجر غیبت داشت اما به دلیل عملکرد خوب در کیش به همراه ناظمی به اردوی تیم ملی دعوت شد تا برای مسابقات جهانی در دیدار انتخابی به مصاف هم بروند.

وزن هفتم
وزن 87- کیلوگرم مسابقات جام فجر با راهیابی علی نجفی و اسماعیل دویسیبایف از قزاقستان به دیدار نهایی همراه بود. دیداری که با برتری 20 بر 10 نماینده قزاقستان همراه شد تا نجفی بعد از غیبت در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا و جام ریاست فدراسیون جهانی با کسب مدال نقره جام فجر به اردوی تیم ملی دعوت شود.
نجفی در مسابقات جام فجر با برتری مقابل نیما مهرعلی از ایران و آرسن گریگوریان از ارمنستان به دیدار نهایی راه یافت. محمد رضا خانی دیگر تکواندوکار کشورمان بعد از قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا و مدال برنز جام ریاست فدراسیون جهانی در مسابقات جام فجر مقابل علی اکبر امیری در دور نخست 8 بر 7 مغلوب شد تا شانس دعوت به اردوی تیم ملی را از دست بدهد.
در مسابقات جام فجر علی اکبر امیری و آرسن گریگوریان از ارمنستان نیز به مدال برنز دست یافتند.
قرار است برای حضور در مسابقات جهانی، سعید رجبی ملی‌پوش شایسته کشورمان شانس خود را در وزن هفتم امتحان کند و کادرفنی تیم ملی تکواندو در کنار این تکواندوکار، علی نجفی را نیز به اردوی دعوت کرده است.

وزن هشتم
در وزن 87+ کیلوگرم جام فجر نیز مانند مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی شاهد حضور سجاد مردانی و سعید رجبی در دیدار پایانی بود و مردانی همانند مسابقه گذشته در این دیدار نیز به برتری دست یافت تا حضور خود را در مسابقات جهانی منچستر قطعی کند. رجبی نیز در وزن هفتم شانس حضور در مسابقات جهانی را خواهد داشت.
مردانی برای حضور در دیدار نهایی جام فجر مقابل تکواندوکارانی از ازبکستان و عراق به برتری دست یافت و سعید رجبی نیز با برتری مقابل تکواندوکاران سوریه و عراق فینالیست شد.
در این مسابقات تکواندوکاران عراقی به مدال برنز دست یافتند.
تاريخ:دوشنبه 20 اسفند 1397 - 10:57