آنچه که باید از تیم تکواندوی بانوان بدانید


از تیمی که راهی منچستر خواهد شد نباید انتظار شاهکار داشت. اگرچه تکواندوکاران نوجوان در بازی‌های المپیک نشان دادند که توانایی خلق کارهای بزرگ را در شیاپ‌چانگ دارند اما مصاف با بزرگان قهرمانی جهان با رویدادهای نوجوانان تفاوت بسیاری دارد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، تیم ملی تکواندو بانوان کشورمان پس از به پایان مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی، جام فجر و هفته پایانی رقابت‌های لیگ جوانان و بزرگسالان توسط کادرفنی مورد ارزیابی قرار گرفت و اردو آماده سازی از (سه شنبه – 21 اسفندماه) با حضور 8 هوگوپوش در مرکز جهانی تکواندو آغاز شد.
(مهلا مومن‌زاده – مریم ملکوتی‌خواه – ناهید کیانی – یلدا ولی‌نژاد – زهرا شیدایی – پریسا جوادی – کیمیا همتی - اکرم خدابنده) ۸ هوگوپوش دعوت شده به اردوی تیم ملی بانوان است. ترکیبی از تکواندوکاران جوان و باتجربه.
کادر فنی در شرایطی این ۸ تکواندوکار را به اردوی تیم ملی دعوت کرده است که در این ترکیب ناهید کیانی و اکرم خدابنده تجربه رقابت های جهانی دوره قبل را در کارنامه خود دارند. کیانی در رقابت های موجو کره جنوبی حضور داشت و خدابنده علاوه بر موجو،تجربه حضور در قهرمانی جهان روسیه را نیز دارد.

در ترکیب اردوی تیم ملی بانوان مهلا مومن زاده تجربه رقابت های نوجوانان جهان و بازی های المپیک نوجوانان آرژانتین را نیز در کارنامه خود دارد. دو رویدادی که نتیجه ای برای مهلا نداشته است.

یلدا ولی نژاد دیگر تکواندوکار کم سن و سال اردوی تیم ملی است.او در قهرمانی نوجوانان جهان ناکام ماند اما در بازی های المپیک نوجوانان موفق به کسب مدال ارزشمند طلا شد. یلدا در پایان لیگ برتر بانوان نیز به عنوان فنی ترین تکواندوکار انتخاب شد.
کیمیا همتی نیز با مدال نقره المپیک نوجوانان و تجربه حضور در قهرمانی نوجوانان جهان از دیگر هوگوپوشانی است که تجربه رویداد بزرگ جهانی را هرچند در رده نوجونان در کارنامه خود دارد.

پریسا جوادی نیز با حضور در بازی های آسیایی جاکارتا تجربه ارزشمندی را پیش از رقابت های قهرمانی جهان به دست آورده است.

این هوگوپوشان در شرایطی سال ۹۷ را با حضور در رویدادهای بزرگ پشت سر گذاشتند که حالا برای ماراتنی به مراتب سنگین ترو دشوارتر خود را آماده می کنند.
این در حالی است که تکواندوکاران مذکور در دو رویداد بین المللی جام ریاست فدراسیون جهانی و جام فجر نیز شرکت داشتند.

در جام ریاست سه مدال توسط کیمیا همتی( مدال نقره در وزن ۶۷- کیلوگرم)، یلدا ولی نژاد(مدال برنز در وزن ۶۷- کیلوگرم) و پریسا جوادی(مدال نقره وزن ۶۲- کیلوگرم) به دست آمد. در جام فجر نیز جوادی و مهلا مومن زاده صاحب مدال نقره شد. کیانی و خدابنده نیز گردن اویز طلا را به دست آوردند.
نگاهی به این نتایج نشان می دهد که کادرفنی در فاصله کوتاه باقی مانده تا قهرمانی جهان کار بسیار سختی برای آماده سازی مسافران منچستر دارند.
تیمی که به نسبت رقبای جهانی خود تجربه رویدادهای بین المللی کمتری دارند. این در حالی است که سهم بانوان تکواندوکار کشورمان از حضور در رقابت های بین المللی در سالی که رو به پایان است بسیار محدود بود و شاید در یکی دو مسابقه خلاصه شود. در مقابل رقبایی وجود دارند که تجربه گرندپری های و تورنمنت های مختلف را دارند.
با این اوصاف نباید از تیمی که راهی منچستر خواهد شد انتظار شاهکار داشت. اگرچه تکواندوکاران نوجوان در بازی های المپیک نشان دادند که توانایی خلق کارهای بزرگ را در شیاپ‌چانگ دارند اما مصاف با بزرگان قهرمانی جهان با رویدادهای نوجوانان تفاوت بسیاری دارد.
بر همین اساس شاید مسئولان فدراسیون تصمیم گرفته اند که تیم کامل در ۸ وزن را به قهرمانی جهان اعزام نکنند. تصمیمی که با توجه به شرایط اقتصادی منطقی به نظر می‌رسد.
و باید منتظر ماند و دید که کادر فنی در نهایت برای این رویداد بزرگ کدام یک از ملی پوشان را انتخاب می‌کنند.
بیست و چهارمین دوره مسابقات قهرمانی جهان 25 تا 29 اردیبهشت‌ماه سال آینده به میزبانی "منچستر" انگلیس برگزار می‌شود؛ این رقابت‌ها G12 است که به نفر اول 120 امتیاز، نفر دوم 72 امتیاز، نفرات سوم 43.20 امتیاز در راستای افزایش رنکینگ وکسب سهمیه المپیک تعلق می‌گیرد.

تاريخ:شنبه 25 اسفند 1397 - 09:25