چه کسانی می‌توانند در گرندپری رم حضور داشته باشند؟


آخرین رنکینگ المپیکی فدراسیون جهانی تکواندو روز گذشته درحالی اعلام شد که می‌توان از حالا تکواندوکارانی که می‌توانند در گرندپری رم حضور داشته باشند را حدس زد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، آخرین رنکینگ المپیکی فدراسیون جهانی تکواندو روز گذشته اعلام شد و وضعیت تکواندوکاران جهان در ابتدای ماه آوریل مشخص شد.

در رنکینگ اعلامی فدراسیون جهانی تکواندو، وضعیت نمایندگان کشورمان پس از پایان مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی، جام فجر و جام باشگاه های آسیا با بهبود همراه بود تا کادرفنی تیم ملی از حالا برنامه‌ریزی خود را برای حضور در مرحله نخست مسابقات گرندپری در سال 2019 آغاز کند.

رقابت‌هایی که با فاصله کوتاهی پس از پایان مسابقات جهانی منچستر در روزهای 17 تا 19 خردادماه در رم ایتالیا برگزار خواهد شد و 32 نفر برتر هر چهار وزن المپیکی به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت. فاصله کوتاه مسابقات جهانی با نخستین دوره رقابت‌های گرندپری در سال 2019 باعث خواهد شد عملکرد تکواندوکاران در مسابقات جهانی تاثیری در شرایط آنها برای حضور در مسابقات رم نداشته باشد و از حالا بتوان گزینه‌های احتمالی کشورمان در این مسابقات را شناسایی کرد.

در رنکینگ وزن نخست المپیک در حال حاضر، آرمین هادی‌پور با کسب 312/67 امتیاز در رده چهارم حضور دارد و فرزان عاشورزاده با کسب 233/14 امتیاز در جایگاه دهم قرار گرفته است. شرایط این دو نماینده کشورمان باعث خواهد شد تا این دو بازیکن در صورت صلاحدید کادرفنی و مسئولان فدراسیون تکواندو فرصت حضور در گرندپری رم را داشته باشند.

شرایط تکواندو ایران در رنکینگ وزن دوم المپیک حتی از وزن نخست نیز بهتر است و سه نماینده کشورمان شانس حضور در مسابقات گرندپری را خواهند داشت. اتفاقی که باعث خواهد شد تا با توجه به قوانین مسابقات گرندپری و تنها شانس حضور دو بازیکن از هر کشور در یک وزن، کادرفنی تیم ملی در خصوص سه بازیکن تیم ملی تصمیم گیری و تنها 2 بازیکن را به رویداد گرندپری رم اعزام کند.

در حال حاضر و با توجه به وضعیت رنکینگ، میرهاشم حسینی با کسب 230/34 امتیاز در رتبه دهم قرار دارد و پس از او سروش احمدی با توجه به کسب سه مدال طلا در سه رویداد جام باشگاه‌های آسیا، جام ریاست فدراسیون و جام فجر با کسب 143/06 امتیاز و صعود 9 پله ای در رتبه بیست و سوم قرار داشته باشد. پس از این دو بازیکن، امیرمحمد بخشی با فاصله اختلاف امتیاز اندک نسبت به سروش احمدی و کسب 133/90 امتیاز در رتبه بیست و هشتم قرار دارد و این موضوع احتمال حضور او در مسابقات گرندپری رم را نیز افزایش خواهد داد.

در وزن سوم المپیک اما شرایط با دو وزن نخست المپیک متفاوت است و دست کادرفنی تیم ملی از لحاظ نیروی انسانی خالی‌تر است. در رنکینگ اعلامی فدراسیون جهانی در حال حاضر محمد علی خسروی با کسب 164/32 امتیاز در رتبه بیست و یکم قرار دارد و علی اشکوریان نیز با کسب 160 امتیاز جایگاه بیست و دوم را به خود اختصاص داده است. فاصله امتیازاتی این دو بازیکن با نفر برتر رنکینگ این وزن و همچنین عدم حضور این بازیکنان در مسابقات جهانی، باعث خواهد شد امکان کسب امتیاز در این رویداد بزرگ را نداشته باشند. موضوعی که شاید با عدم اعزام نماینده از سوی کادرفنی تیم ملی تکواندو در این وزن همراه باشد.

تغییر وزن مهدی خدابخشی و حضور او در کنار سجاد مردانی و سعید رجبی در وزن چهارم المپیک باعث خواهد شد تا در این وزن نیز دست کادرفنی تیم ملی برای اعزام نماینده به مسابقات گرندپری باز باشد. البته غیبت خدابخشی و سعید رجبی در ترکیب اعزامی به مسابقات جهانی و شرایط آنها در رنکینگ فدراسیون جهانی باعث خواهد شد تا این دو بازیکن نیز کار سختی برای کسب سهمیه المپیک از طریق مسابقات گرندپری را داشته باشند.

اما شرایط سجاد مردانی با توجه به کسب دو مدال طلا در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی و جام فجر که منجر به صعود سه پله‌ای تکواندوکار شایسته کشورمان به جایگاه ششم رنکینگ شد و همچنین حضور او در مسابقات جهانی امیدواری کسب سهمیه در این وزن را برای تکواندو ایران افزایش داده است. در کنار این اتفاقات، روند و عملکرد سجاد مردانی در ماه‌های اخیر متفاوت شده است و مجددا شاهد صلابت قهرمان با اخلاق تکواندو کشورمان در مسابقات مختلف بوده‌ایم.

مردانی در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی با کسب 260/41 امتیاز در رتبه ششم قرار دارد و پس از او سعید رجبی با کسب 183/67 امتیاز در رتبه شانزدهم قرار دارد. مهدی خدابخشی نیز با وجود تغییر وزن با کسب 124/16 امتیاز در رتبه بیست و هشتم قرار دارد.
تاريخ:سه شنبه 20 فروردين 1398 - 08:31