اعتماد کاپیتان به عسگری همچنان نتیجه می‌دهد/ کسب 6 مدال از حضور در 7 رویداد اخیر


سجاد مردانی در شرایطی در مسابقات رم به مدال برنز رسید که کاملا شایسته حضور در دیدار نهایی و کسب مدال طلا بود.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، نخستین مرحله مسابقات تکواندو گرندپری در سال 2019 روز جمعه 17 خردادماه در شهر رم ایتالیا به پایان رسید و تیم 4 نفره کشورمان با کسب یک مدال طلا(میرهاشم حسینی) و یک مدال برنز(سجاد مردانی) به کار خود خاتمه داد.

سجاد مردانی در شرایطی در این مسابقات به مدال برنز رسید که کاملا شایسته حضور در دیدار نهایی و کسب مدال طلا بود. کاپیتان باتجربه کشورمان در حالی در رم نیز به مدال برنز دست یافت که از هفت حضور آخر خود در مسابقات بین‌المللی موفق به کسب 6 مدال شده است و کاملا نشان داده است که تحت هدایت فریبرز عسگری و با تلاش‌های خود متحول شده است.

مردانی ابتدا سال گذشته در مرحله چهارم مسابقات گرندپری در منچستر انگلیس به مدال برنز رسید و در ادامه در فینال مسابقات گرندپری در فجیره امارات نیز مدال خود را تکرار کرد. کار بزرگ مردانی در آخرین تورنمنت سال 2018 میلادی و مسابقات معتبر گرنداسلم رقم خورد که با شایستگی و با شکست کیو دون این، نفر شماره دو رنکینگ المپیک به مدال طلای مسابقات گرند اسلم دست یافت.

کاپیتان با اخلاق تیم ملی بعد از این مسابقات در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی و جام فجر نیز به دو مدال طلا دست یافت تا با شایستگی ضمن قطعی کردن حضور خود در ترکیب تیم ملی تکواندو برای کسب دومین مدال جهانی خود برنامه‌ریزی کند. موضوعی که با کارشکنی انگلیسی‌ها در صدور روادید و دیر رسیدن تکواندوکار شایسته کشورمان تبدیل به یک افسوس بزرگ برای تکواندو ایران و او شد.

اگر مردانی در شرایط طبیعی در مسابقات جهانی حاضر شده بود، با توجه به روحیه مناسب، آمادگی بالای جسمانی و تغییر در سبک مبارزات خود فرصت کسب یک مدال خوشرنگ از مسابقات جهانی را داشت. موضوعی که با شکست مردانی در دیدار دوم مقابل مایکون سیکوئرا دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو اتفاق نیفتاد. این شکست نیز در حالی رقم خورد که مردانی در راند طلایی نتیجه مسابقه را واگذار کرد و فاصله‌ای با برتری در این مسابقه و حضور در مراحل بالاتر نداشت.

اما با وجود این شکست و انتقادات مغرضانه برخی کارشناسان نسبت به عملکرد سجاد مردانی، کاپیتان در مسابقات گرندپری رم کار خود را پرقدرت آغاز کرد و ابتدا با نتیجه 11 بر 3 از سد رامین عزیزوف از آذربایجان گذشت. مردانی در ادامه مقابل جاناتان هیلی، نفر هجدهم رنکینگ المپیک نیز با نتیجه 13 بر 9 به برتری رسید تا انگیزه‌های بالای خود را برای موفقیت در این مسابقات به نمایش بگذارد.

کاپیتان تیم ملی در مرحله یک چهارم نهایی نیز مقابل ودران گولچ کروات به پیروزی 19 بر 15 دست یافت تا ضمن صعود به دیدار نیمه‌نهایی، مدال برنز خود را قطعی کند. این سومین پیروزی مردانی مقابل گولچ در سه مرحله اخیر مسابقات گرندپری بود.

حریف مردانی در مرحله نیمه‌نهایی، ولادیسلاو لارین، قهرمان مسابقات جهانی 2019 منچستر، نایب قهرمان مسابقات جهانی 2017 موجو، دارنده سه مدال طلای مسابقات گرندپری در سال 2018 و نفر نخست رنکینگ المپیک از روسیه بود. مردانی در دو مرحله آخر مسابقات گرندپری در سال 2018 نیز مقابل این تکواندوکار به میدان رفته بود و در هر دو مسابقه نیز نتیجه را واگذار کرده بود.

تکواندوکاری که در حال حاضر بهترین سنگین وزن دنیا است، اما در مقابل سجاد مردانی در دو راند ابتدایی حرفی برای گفتن نداشت و حتی تا ابتدای راند سوم 4 بر 2 از نماینده کشورمان عقب بود. لارین در راند سوم نیز تنها به خاطر خستگی مردانی و عدم پیگیری برنامه‌های تاکتیکی او در دو راند ابتدایی به برتری رسید و باعث شد تا یک مدال برنز دیگر به کارنامه افتخارات کاپیتان با اخلاق کشورمان اضافه شود. مردانی در این مبارزه عملکرد بسیار بهتری را نسبت به دو مسابقه قبلی مقابل لارین داشت و حتی فاصله‌ای با پیروزی مقابل او نداشت.

فارغ از کسب مدال ارزشمند مردانی در مسابقات گرندپری رم، نکته مهم برای علاقمندان تکواندو تداوم روند تغییرات این بازیکن و تبدیل نقاط ضعف خود به نقطه قوت بود. مردانی در این مسابقات به خوبی از پای چپ و عقب خود استفاده می‌کرد و حتی موفق به زدن ضربات صورت و چرخشی با پای راست شد که برای یک تکواندوکار سنگین وزن کار راحتی نیست.

مردانی در رم یک بار دیگر حرفه‌ای بودن خود را به خوبی اثبات کرد و به تمام منتقدان نشان داد که برای رسیدن به خواسته‌های خود برنامه دارد و یک قدم پا پس نخواهد گذاشت. امیدواریم این تغییرات تاکتیکی و تبدیل نقاط ضعف مردانی به نقطه مثبت در مسابقات آینده نیز ادامه داشته باشد و با اعتماد این بازیکن به کادرفنی همچنان شاهد درخشش یکی از باخلاق‌ترین تکواندوکاران کشورمان در مسابقات آینده باشیم.
تاريخ:يكشنبه 19 خرداد 1398 - 10:43