داستان تکراری عدم توجه به رشته‌های غیرفوتبالی در آستانه المپیک 2020


اگر قرار نیست شرایط المپیکی برای ورزشکاران کشورمان در سال جاری فراهم شود، باید توقعات نیز متناسب با تدارکات صورت گرفته باشد و از بازی با کلماتی مانند غیرت ورزشکاران صحبتی به میان نیاید و صادقانه ضمن صحبت با مردم، شرایط تدارکات ورزشکاران، تیم‌ها و فدراسیون‌ها نیز توضیح داده شود.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، به دنبال مشکلات اقتصادی کشور ابتدای امسال عنوان شد که فدراسیون های ورزشی نه تنها افزایش بودچه چشمگیری نخواهند داشت بلکه در خوش‌بینانه‌ترین حالت 65 درصد بودجه خود را دریافت خواهند کرد. موضوعی که با توجه به افزایش هزینه‌ها، تمامی فدراسیون‌ها را حتی در برگزای اردوها دچار مشکل کرده است و بساری از تیم‌های ورزشی نه تنها دیگر به حضور در تورنمنت‌های تدارکاتی فکر نمی‌کنند بلکه توانایی برگزاری اردوهای طولانی مدت و حضور در مسابقات کسب سهمیه را نیز ندارند.

همه این مسائل در شرایطی است که امسال برای ورزش کشور از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و فدراسیون‌های المپیکی باید در یک پروسه یک ساله برای کسب سهمیه المپیک توکیو تلاش کنند. مسئولان وزارت ورزش و جوانان با وجود این صحبت‌ها و اعلام مشکلات مالی همچنان از توقع کسب سهمیه المپیک از سوی رشته‌های پرامید صحبت و موفقیت در توکیو را توقع خود از این رشته‌ها می‌دانند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد انتظار درک شرایط تنها باید از سوی ورزشکاران غیر فوتبالی باشد و حتی مسئولان ورزش کشور خودشان بدون توجه به صحبت‌هایشان، برای حل و فصلات مشکلات داخلی باشگاه‌های پرطرفدار تلاش می‌کنند تا محبوبیت بیشتری را کسب کنند. در این راه حتی عدم توانایی برخی مدیران تیم‌های فوتبال در خصوص امضای قراردادهای ترکمنچای با مربیان و بازیکنان خارجی نیز مورد سوال نیست و تنها باید تلاش شود تا خدایی نکرده باشگاه‌های ما از عدم لیاقت مدیران خود لطمه نبینند.

در اینکه فوتبال محبوب‌ترین رشته ورزشی کشور است هیچ شکی وجود ندارد و حتی می‌توان پذیرفت مسئولان برای ایجاد نشاط جوانان به این رشته توجه بیشتری داشته باشند، اما این انتظار از آنها نیز وجود دارد که تلاش خود را با رایزنی، تامین منابع مالی و امضای قرارداد با اسپانسرها برای سایر رشته‌های ورزشی نیز انجام بدهند و برای کسب افتخارآفرینی ورزش کشور و مانور رسانه‌ای روی دستاوردهای المپیکی خود، چمدان‌های پر از دلار را به توکیو نیز اعزام کنند.

قطعا در زمان برگزاری المپیک توکیو، حتی طرفداران فوتبال نیز با فراموشی تمامی اتفاقات فوتبالی به معتبرترین رویداد ورزشی جهان چشم خواهند دوخت و از فرزندان خود در سایر رشته‌های ورزشی انتظار غرورآفرینی را دارند. تجربه بازی‌های آسیایی و المپیک‌های گذشته به خوبی مشخص کرده است که مردم با پیروزی‌های نمایندگان کشورمان احساس غرور می‌کنند و موجی از نشاط و شادمانی را در جامعه نشان می‌دهند و با شکست‌ها نیز سرخورده می‌شوند.

اینکه خدایی نکرده در صورت عدم موفقت، مدیران ورزش کشور ناکامی‌ها را به فدراسیون‌های ورزشی و ورزشکاران نسبت بدهند و موفقیت‌ها را حاصل توجه خود بدانند از سوی مردم پذیرفتنی نخواهد بود. اگر قرار نیست شرایط المپیکی برای ورزشکاران کشورمان در سال جاری فراهم شود، باید توقعات نیز متناسب با تدارکات صورت گرفته باشد و از بازی با کلماتی مانند غیرت ورزشکاران صحبتی به میان نیاید و صادقانه ضمن صحبت با مردم، شرایط تدارکات ورزشکاران، تیم‌ها و فدراسیون‌ها نیز توضیح داده شود.

ورزشکاران کشور ما همیشه و حتی در شرایط بهتر از حال حاضر نیز با هزاران مشکل نسبت به رقبای خود در میادین حاضر شدند و برای خوشحالی مردم نیز از هیچ کوششی دریغ نکردند، اما از طرفی نباید فراموش کنیم که نمی توان از ورزشکاری که در تامین مخارج ابتدایی زندگی خود دچار مشکل است توقع داشته باشیم با ذهنی آزاد در تمرینات حاضر و تنها به افتخارآفرینی فکر کنند. ورزشکاری که برای گذراندن زندگی چشم انتظار تصویب حقوق 5 میلیونی از سوی مسئولان است و از طرف دیگر در رسانه‌ها شاهد درخواست‌های 3،4 میلیاردی فوتبالیست‌های درجه 2 برای عقد قرارداد با باشگاه‌های پرطرفدار است، از این تبعیض‌ها خسته خواهد شد و انگیزه‌هایش را از دست خواهد داد.
تاريخ:شنبه 1 تير 1398 - 08:10