مسیر سخت اما جذاب برای بانوان هوگوپوش


سایت رسمی فدراسیون جهانی تکواندو رنکینگ المپیکی تکواندوکاران در ماه جولای را اعلام كرد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، براساس اعلام فدراسیون جهانی تکواندو در گروه  بانوان ناهید کیانی در وزن ۴۹- کیلوگرم با ۱۲۲/۶۶ امتیاز رده سی و پنج را به نام خود ثبت کرده است. مهلا مومن‌زاده  که در مسابقات جهانی موفق به کسب مدال نقره شد با کسب ۸۴ امتیاز در رده شصت و دوم قرار دارد.
پریسا جوادی در وزن ۵۷- کیلوگرم با کسب ۷۵/۲۷ امتیاز در رده پنجاه و پنج قرار گرفته است. در وزن ۶۷- کیلوگرم یلدا ولی‌نژاد که به تازگی وارد رده‌سنی بزرگسالان شده است با ۱۴۵/۹۰ امتیاز رده بیست و یکم را به خود اختصاص داده؛ کیمیا علیزاده دیگر نماینده این وزن با ۵۶/۸۲ امتیاز جایگاه شصت و سوم را در اختیار دارد . ملیکا میرحسینی نیز با ۴۸/۶۷ امتیاز در جایگاه هفتاد قرار دارد.در وزن ۶۷+ کیلوگرم زهرا پوراسماعیل با۸۶/۹۸ امتیاز رده چهل و پنجم را به خود اختصاص داده، اکرم خدابنده دیگر نماینده این وزن نیز با ۶۲/۷۶ امتیاز در رده پنجاه و پنج قرار دارد و کیمیا همتی نیز با ۶۰ امتیاز در رده پنجاه و هشتم جای گرفته است.
این فهرست در حالی اعلام شده است که اعداد و ارقام نشان می دهد که در بین بانوان هوگوپوش کشورمان تنها ناهید کیانی و یلدا ولی نژاد واجد شرایط برای حضور در رقابت‌های گرند پری هستند. رقابت‌هایی که سی و دو تکواندو کار برتر اوزان المپیکی مجوز حضور دراین رقابت ها را  دارند. اگرچه به نظر می رسد با توجه به شرایط اقتصادی، فدراسیون تکواندوی کشورمان طرحی برای حضور بانوان ملی پوش در رقابت های گرند پری ندارد. با این اوصاف کسب سهمیه المپیک از طریق رنکینگ سیستم نیز منتفی خواهد بود.برهمین اساس بانوان هوگوپوش کشورمان برای رسیدن به شیاپ چانگ های المپیک باید چشم به رقابت های قاره ای بدوزند. رقابت هایی که با توجه به رشد تکواندوی بانوان دربین کشورهای این قاره چندان ساده نخواهد بود.
با نگاهی به رنکینگ المپیکی بانوان تکواندوکار مشخص است که تیم های آسیایی نیز برای قرار گرفتن در جمع مسافران المپیکی روی مسابقات قاره ای حساب باز می کنند. براساس اعلام فدراسیون جهانی تکواندو در گروه  بانوان  در وزن 49 کیلو گرم، آسیایی ها در جمع برترین های دنیا شرایط خوبی دارند.  نمایندگان تایلند و کره رنکینگ اول تا سوم را در اختیار گرفته اند.هوگوپوشان چین،ویتنام،ژاپن و چین تایپه نیز دراین وزن جزو 33 تکواندوکار برتر هستند. دراین وزن مهلا مومن زاده  و ناهید کیانی شانس رسیدن به المپیک را دارند. مسیر سختی که عبور از آن بسیار سخت خواهد بود و ازبین این دو تکواندوکار یک نفر تنها می تواند مجوز عبور را به دست بیاورد.
در وزن 57 – کیلوگرم تعداد تکواندوکاران آسیایی که در جمع 6 نفر برتر دنیا قرار دارند کم تر از اوزان دیگر است. دراین وزن تنها "آه رئوم لی" از کره دررنکینگ 2 قرار دارد. نماینده چین در جایگاه 8 قرار گرفته است. به طورحتم آسیایی ها برای رسیدن به سهمیه المپیک دراین وزن رقابت جدی خواهند داشت.  با این شرایط دراین وزن پریسا جوادی برای کسب سهمیه کار بسیار سختی در پیش دارد.
در وزن 67 – کیلوگرم نمایندگان کره و چین  جزو 6 نفر برتر رنکینگ هستند. رقابت دراین وزن از جهت دیگری می تواند برای بانوان ایران جذاب و سخت باشد. دراین وزن یلدا ولی‌نژاد رده بیست و یکم را به خود اختصاص داده؛ کیمیا علیزاده دیگر نماینده این جایگاه شصت و سوم را در اختیار دارد . ملیکا میرحسینی در جایگاه هفتاد قرار دارد. رقابت این سه هوگوپوش برای رسیدن به مسابقات کسب سهمیه المپیک نیز جذاب خواهد بود.
اما در وزن 67+ کیلوگرم چین و کره دونماینده در جمع 6 نفر برتر جهان دارند. با این اوصاف رقابت آسیایی ها نیز برای کسب سهمیه های المپیک جدی است. زهرا پور اسماعیل، کیمیا همتی و اکرم خدابنده سه نماینده ایران دراین وزن به شمار می روند. سه هوگوپوشی که برای رسیدن به المپیک باید از مسیر دشواری عبورکنند.
طبق قوانین مسابقات تکواندو در المپیک ، هر کشوری می تواند با 4 نماینده دراین رقابت ها حضور داشته باشد. کشورهایی که از طریق مسابقات قاره ای وارد مسابقات می شوند تنها 2 سهمیه می توانند به دست بیاورند. کشورهایی که در رنکینگ سیستم نماینده دارند نیز نمی توانند در مسابقات قاره ای اقدام به کسب سهمیه بیشتر داشته باشند. به این قوانین این موضوع را نیز می توان اضافه کرد که ژاپن به عنوان یکی از تیم های آسیایی و میزبان المپیک نیز از جمع حریفان آسیایی برای کسب سهمیه المپیک معاف خواهد بود. با این اوصاف فضای کسب سهمیه المپیک برای بانوان هوگوپوش کشورمان باز تر است. اگرچه درهمین فضا بازهم قبای خطرناکی وجود دارد.

تاريخ:پنجشنبه 20 تير 1398 - 09:04