تاریخ سازی بزرگ مردان کوچک در امان


کسب 5 مدال طلا، 4 مدال نقره، یک مدال برنز و کسب 99 امتیاز و رکورد 100 درصد مدال‌آوری باعث شد تا نسل طلایی و آینده ساز تکواندو ایران پس از 10 دوره بالاتر از کره‌جنوبی بر بلندای قاره کهن بایستد و یک بار دیگر اقتدار تکواندو ایران را به رخ بکشد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، دهمین دوره رقابت‌های تکواندو قهرمانی نوجوانان آسیا روز دوشنبه 31 تیرماه پس از برگزاری 2 روز در "امان" اردن به پایان رسید و نوجوانان شایسته و توانمند کشورمان پس از 8 دوره نایب قهرمانی آسیا و کسب یک عنوان پنجمی بالاخره موفق به کسب عنوان قهرمانی آسیا شد.
کسب 5 مدال طلا، 4 مدال نقره، یک مدال برنز و کسب 99 امتیاز و رکورد 100 درصد مدال‌آوری باعث شد تا نسل طلایی و آینده ساز تکواندو ایران پس از 10 دوره بالاتر از کره‌جنوبی بر بلندای قاره کهن بایستد و یک بار دیگر اقتدار تکواندو ایران را به رخ بکشد.
قهرمانی مقتدرانه نوجوانان پسر کشورمان در شرایطی حاصل شد که کره‌جنوبی با کسب 2 مدال طلا، 2 نقره، 3 برنز، و کسب 62 امتیاز با اختلاف 37 امتیاز نسبت به تیم مقتدر و شایسته کشورمان به مقام نایب قهرمانی رسید.
اتفاقی که به خوبی نشان از پشتوانه سازی و برنامه ریزی درست مسئولان فدراسیون تکواندو داشته است و نوید روزهای طلایی آینده را برای تکواندو کشورمان می‌دهد. البته رسیدن به این نقطه حاصل سالیان سال تلاش تکواندو ایران در رده‌های پایه بوده است و نتیجه این دستاورد نیز در سالیان اخیر هر دوره بهتر از دوره گذشته بوده است.
پس از کسب دو مدال طلا در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم، نوجوانان تکواندو ایران در نهمین دوره موفق به کسب سه مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان شد تا درنهایت شهد شیرین موفقیت را کسب 5 مدال طلا در اردن زیر زیان تکواندو ایران تزریق کنند.
محمدرضا زوار نیز که در طی سالیان اخیر به خوبی تخصص خود را در کار با بازیکنان رده پایه اثبات و در تیم‌های رده‌های سنی افتخارات بزرگی را برای تکواندو کشورمان رقم زده است، در اردن برای چهارمین بار به عنوان سرمربی هدایت تیم نوجوانان کشورمان را برعهده داشت و مجددا مانند نخستین دوره سرمربیگری خود در تیم نوجوانان در مسابقاتی که در ایران برگزار شد به رکورد 100 درصد مدال‌آوری دست یافت.
با این تفاوت که تیم ما در آن مسابقات به 2مدال طلا، 4 مدال نقره و 4 مدال برنز رسید اما این بار موفق به کسب 5 مدال طلا، 4 مدال نقره و یک برنز شد و در نهایت از لحاظ تیمی نیز برای نخستین بار عنوان قهرمانی را جشن گرفت. زوار در هفتمین دوره و هشتمین دوره نیز به ترتیب موفق به کسب 2مدال طلا، 5 مدال نقره و یک برنز در اندونزی و 2 مدال طلا، 4 مدال نقره و یک مدال برنز در چین تایپه شده بود.
افتخاراتی که با پایان این دوره او را با کسب 11 مدال طلا، 17 مدال نقره و 7 مدال برنز و کسب 35 مدال از 40 فرصت پرافتخارترین مربی ملی در رده‌های پایه کرد.
خوشحالی این قهرمانی زمان شیرین‌تر می‌شود که به خوبی متوجه می‌شویم سرمایه‌ گذاری فدراسیون و برگزاری لیگ‌های رده‌های پایه بر خلاف بسیاری از فدراسیون‌ها نتیجه بخش بوده است و خیال تکواندو ایران را همچنان از وجود نیروهای مستعد و توانمند در سالیان اینده راحت خواهد بود. لیگ‌‌های که در سالیان اخیر با انتقادات مغرضانه بسیاری از منتقدان روبرو و هیچ توجهی به خروجی آن نشده بود. از طرف دیگر این سرمایه‌گذاری در شرایطی صورت گرفته است که با توجه به مشکلات اقتصادی در سالیان اخیر اکثر فدراسیون توجه خود را تنها به ویترین رشته خود یعنی تیم ملی بزرگسالان معطوف و از پشتوانه سازی و توجه به رده‌های سنی غافل شدند.
فدراسیون تکواندو از حالا برای حفظ علی توکلی، امیرسینا بختیاری، علیرضا حسین پور، امیرحسین بهرآبادی، علی نجفی مدال‌آوران طلایی، امیررضا متولد شهرستانی، پدرام جمشیدی، پاشا عطاردی و حامد اصغری مدال‌آوران نقره‌ای و علی اکبری مدال‌آور برنزی تکواندو ایران کار سخت‌تری خواهد داشت تا این نفرات با حفظ روند رشد خود در سالیان آینده به تیم ملی بزرگسالان تزریق و برای کشورمان موفق به افتخارآفرینی شوند.
دستاورد بزرگ دلیر مردان کوچک تکواندو ایران زمانی ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد که بدانیم دهمین دوره این مسابقات با حضور 331 تکواندوکار در طول تاریخ مسابقات با بیشترین استقبال مواجه شده بود که نشان از سرمایه‌گذاری دیگر کشورها در رده پایه است و رسیدن به موفقیت را نیز برای ما سخت‌تر کرده بود.
تاريخ:چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 11:43