بررسی وضعیت تکواندوکاران کشورمان در اوزان المپیکی


فدراسیون جهانی تکواندو جدیدترین رنکینگ المپیک این رشته را تا ابتدای ماه آگوست 2019 اعلام کرد و خوشبختانه نمایندگان تکواندو کشورمان در رنکینگ صعود داشتند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، فدراسیون جهانی تکواندو جدیدترین رنکینگ المپیک این رشته را تا ابتدای ماه آگوست 2019 اعلام کرد و خوشبختانه نمایندگان تکواندو کشورمان به واسطه عملکرد خوب خود در مسابقات تکواندو دانشجویان جهان و جام الحسن اردن با صعود در وضعیت خود مواجه شدند.

در این گزارش مانند ماه‌های گذشته به بررسی وضعیت نمایندگان کشورمان در اوزان مختلف خواهیم پرداخت که در زیر می‌خوانید:

وزن نخست المپیک(58- کیلوگرم)

آرمین هادی‌پور در ماه گذشته نیز در تداوم روند خوب خود موفق به کسب دو مدال طلای ارزشمند از مسابقات تکواندو دانشجویان جهان و جام الحسن اردن شد تا با اضافه کردن 30 امتیاز دیگر به مجموع امتیازات خود، با کسب 337.84 امتیاز همچنان جایگاه خود را در رتبه پنجم تثبیت کند. هادی‌پور با این امتیاز فاصله خود را با "ویتو دلاکوئیلا" نفر ششم رنکینگ از ایتالیا به 93.05 امتیاز رساند.

ضمن اینکه فاصله او با "میخائیل آرتومونوف" روسیه‌ای نیز به 11.16 امتیاز رسید تا در صورت کسب مدال در مسابقات گرندپری ایتالیا حتی به جایگاه چهارم وزن نخست صعود کند.

در حال حاضر با توجه به شرایط و روند آرمین هادی‌پور و همچنین فاصله امتیازی او با رقبایش، باید تا حدود زیاد کسب سهمیه المپیک در وزن نخست را قطعی دانست. نماینده کشورمان در حالی در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی در جایگاه پنجم قرار دارد که "تائه هون کیم" و "جون جانگ" از کره‌جنوبی در رتبه‌های اول و دوم این وزن قرار دارند و طبیعتا با توجه به حضور تنها یک نماینده از هر کشور در المپیک 2020 توکیو، هادی‌پور خود به خود به رتبه چهارم این وزن صعود خواهد کرد.

اما فرزان عاشورزاده دیگر نماینده تکواندو ایران در وزن نخست المپیک بعد از بهبود از مصدومیت در نخستین تورنمنت خود در جام الحسن اردن به مدال نقره دست یافت تا 6 امتیاز به مجموع امتیازات خود اضافه کند. امتیازی که البته نتوانست مانع سقوط یک پله‌ای او در رنکینگ المپیک در این ماه شود. عاشورزاده در آخرین رنکینگ اعلامی با کسب 189.98 امتیاز در جایگاه بیستم قرار دارد، اما این شانس را خواهد داشت تا پایان سال جاری 34 امتیاز دیگر از حضور در تورنمنت‌های مختلف کسب کند.

امتیازاتی که در صورت کسب موجب خواهد شد تا او تا رتبه 12 رنکینگ صعود کند. البته فرزان با توجه به حضور در اردوی تیم ملی این شانس را خواهد داشت تا پس از چند ماه در مرحله دوم مسابقات گرندپری به میدان رفته و امتیازات خود را با کسب مدال افزایش بدهد.

در رنکینگ فعلی وزن نخست المپیک، "تائه هون کیم" از کزه‌جنوبی با کسب 479.34 امتیاز صدرنشین است و "جون جانگ" دیگر نماینده کره‌ای ها با کسب 426.86 امتیاز در تعقیب هموطن خود قرار دارد. "خسوس تورتوسا کابررا" اسپانیایی نیز 399.82 امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد.

وزن دوم المپیک(68- کیلوگرم):

در جدیدترین تغییرات رنکینگ این وزن، میرهاشم حسینی نماینده شایسته تکواندو ایران بعد از کسب مدال طلای مسابقات دانشجویان جهان موفق به اضافه کردن 20 امتیاز دیگر به مجموع امتیازات خود شد تا با یک پله صعود به جمع 10 بازیکن برتر این وزن اضافه شود. حسینی در حال حاضر با کسب 264.24 امتیاز در این جایگاه قرار دارد و با "یو جن هوانگ" نفر هشتم این وزن از چین تایپه تنها 10.75 امتیاز فاصله دارد. فاصله امتیازی که در صورت حضور حسینی در جام الحسن اردن می‌توانست به 0.75 امتیاز برسد، اما مسمومیت تکواندوکار شایسته کشورمان مانع این اتفاق شد.

حسینی برای حضور در میان پنج تکواندوکار برتر دنیا و کسب سهمیه المپیک، در حال حاضر با "الکساندر دنیسنکو" روس 68.23 امتیاز اختلاف دارد که با توجه به شایستگی‌های او و برگزاری سه مرحله دیگر مسابقات گرندپری هرچند سخت، اما توانایی رسیدن به این مهم را خواهد داشت.

سروش احمدی دیگر نماینده تکواندو ایران در این وزن نیز با کسب مدال طلای مسابقات دانشجویان جهان و کسب 20 مدال دیگر، مجموع امتیازات خود را به 223.79 امتیاز افزایش داد تا همچنان در جایگاه چهاردهم این وزن حضور داشته باشد. احمدی نیز مانند میرهاشم همچنان فرصت کسب 160 امتیاز از طریق مسابقات گرندپری را خواهد داشت و باید برای بهتر شدن جایگاه خود با سختی بیشتری تلاش کند.

اما امیرمحمد بخشی با کسب مدال طلای مسابقات یونیورسیاد دانجشویان جهان بیشترین صعود در رنکینگ را در میان نمایندگان کشورمان در ماه گذشته داشته است. بخشی با اضافه کردن 20 امتیاز مسابقات ایتالیا، در رنکینگ فعلی با کسب 166.42 امتیاز به رتبه نوزدهم صعود کرده است تا تکواندو ایران با حضور 3 نماینده خود در میان بیست نفر برتر رنکینگ به کسب سهمیه در این وزن نیز امیدوار باشد.

"دائه هون لی" از کره‌جنوبی با کسب 613.10 امتیاز صدرنشینی مقتدرانه در رنکینگ این وزن دارد و بعد از این تکواندوکار پرآوازه، "بردلی سیندن" از انگلیس با کسب 385.47 امتیاز در جایگاه دوم قرار دارد. " احمد ابوغاش"اردنی نیز با کسب 375.44 امتیاز درجایگاه سوم حضور دارد.

وزن سوم المپیک( 80- کیلوگرم):

با توجه به شانس کم تکواندو ایران برای کسب سهمیه در این وزن و عدم اعزام نماینده به مسابقات، در حال حاضر محمدعلی خسروی در وزن 80- کیلوگرم با 149/32 امتیاز در رده بیست و هفتم قرار دارد و علی اشکوریان نیز با 145 امتیاز رده بیست و نهم را به خود اختصاص داده است.

تکواندوکارانی که با توجه به حضور در میان 32 نفر برتر رنکینگ شانس حضور در مسابقات گرندپری ژاپن را خواهند داشت، اما با توجه به شانس کم برای حضور در میان 5 نفر برتر رنکینگ حتی با کسب تمام امتیازات مراحل مختلف گرندپری به ژاپن اعزام نخواهند شد.

"ماکسیم خراماتکوف" از روسیه در حال حاضر با کسب 530/42 امتیاز صدرنشین رنکینگ وزن سوم المپیک است. "چیک صلاح سی سه" از ساحل عاج با کسب 447/37 امتیاز و میلاد بیگی از آذربایجان با کسب 426.45 امتیاز نفرات دوم و سوم این وزن هستند.

وزن چهارم المپیک(80+ کیلوگرم):

سجاد مردانی در تداوم روند کسب مدال در تمامی تورنمنت‌های اخیر، در جام الحسن اردن نیز به مدال نقره دست یافت تا با افزایش 6 امتیاز دیگر به مجموع امتیازات خود ضمن پشت سر گذاشتن "رادیک عیسی‌اف"آذربایجانی با کسب 277.27 امتیاز به جمع 5 نفر برتر رنکینگ دنیا صعود کند. این در حالی است که مردانی با " عبدول ایسوفو" تکواندوکار نیجر که در حال حاضر در جایگاه چهارم این وزن قرار دارد، تنها 8.23 امتیاز و با "مهاما چو" نفر سوم از انگلیس نیز 22.18 امتیاز فاصله دارد.

اختلاف امتیازاتی که با کسب مدال توسط کاپیتان بااخلاق تکواندو ایران در گرندپری ژاپن به راحتی قابل جبران است تا خیال تکواندو ایران از کسب سهمیه در سنگین وزن نیز راحت شود.

در این وزن، سعید رجبی دیگر نماینده کشورمان در رنکینگ فعلی با کسب 155.53 امتیاز در جایگاه بیست و چهارم قرار دارد.

"ولادیسلاو لارین" روسیه‌ای در حال حاضر با کسب 651.87 امتیاز مقتدران صدرنشین سنگین وزن جهان است و "کیو دون این" از کره‌جنوبی با کسب 436.65 امتیاز در رتبه دوم حضور دارد. "مهاما چو" انگلیسی نیز با کسب 299.45 امتیاز سومین تکواندوکار جهان در این وزن است.
تاريخ:يكشنبه 13 مرداد 1398 - 08:09