شهرت درآمدزا، شهرت دردسرساز


چهره‌های ورزشی کاملا تحت کنترل و مدیریت تبلیغات قرار می گیرند. این داستان زمانی حساس تر می‌شود که برچسب ملی پوش نیز روی نام این چهره ها قرار بگیرد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو،این روزها کافی است نگاهی گذرا به شبکه های اجتماعی بیندازیم تا رقابت برخی از ورزشکاران را در جذب (فالوور) و انتشار پرتعداد عکس هایشان در ژست ها ی مختلف مشاهده کنید.
گویا این رقابت از گود مسابقات شدیدتر است. مرد و زن هم ندارد. هرکسی تعداد فالوورهایش بیشتر باشد و ژست هایش لایک بیشتری گرفته گویا برنده این مسابقه مجازی است.
دراین میان آنهایی که دنبال تبلیغ محصولات خود هستند نیزاز آب گل آلود ماهی شان را صید می کنند. توری پهن کرده اند و به اسم اسپانسر و حامی مالی در صدد برآمده‌اند تا از چهره و شهرت این قشر از جامعه بهره ببرند. البته برای این به اصطلاح حامیان مالی فرقی نمی‌کند که حتما ورزشکار شاخص باشد همین که تعداد فالوورهایش چند kباشد کفایت می کند.
این در حالی است که در دنیای حرفه ای ورزشکاران و هنرمندان درآمدهای قابل توجهی از تبلیغات به دست می‌آورند اما طبق اصول و قواعد خاص و با حفظ جایگاه و شهرتشان.

اما متاسفانه در بین جامعه ورزشی به خصوص در میان بانوان ورزشکار کشورمان شاهد هستیم که برخی از این آنها به شدت درگیر این تبلیغات شده اند. به طوری که در هرروز یک عکس با ژست هایی بعضا غیر ورزشی و بیشتر در قامت یک مدلینگ منتشر می کنند. سیل لایک ها و کامنت ها نیز پیوست این عکس ها قرار می گیرد. حتی سوالها و مطالبی خارج از عرف و ادب نیز ازاین بانوان ورزشکار ذیل عکس هایشان پرسیده می شود.

بانوان ورزشکاری که این روزها به جای تمرکز روی اهدافشان باید به دنبال ژست گرفتن در زاویه های مختلف دوربین باشند. این در حالی است که به مرور این حضور پررنگ در شبکه های اجتماعی و فعالیت هایی از این دست می تواند آسیب هایی نیز برای ورزشکار داشته باشد.
برای مثال امروز از قد و قامت، شال و روسری و کفش ورزشکارتعریف می شود اما کافی است همین ورزشکار ناکام از مسابقه ای برگردد همان تعاریف به نقدها و توهین های تندی تبدیل شده و روی سر ورزشکار آوار می شود.

البته داستان تنها به این موضوع ختم نمی شود. اسپانسرها در قبال حمایت مالی از این چهره ها از آنها میخواهند که در تیپ های مختلفی عکس و فیلم های خود را به اشتراک بگذارند. اتفاقی که باعث میشود دغدغه بیشتر یک بانوی ورزشکار حفظ ظاهر تبلیغاتی باشد تا آماده سازی برای مسابقات پیش رو.

به این ترتیب این چهره های ورزشی کاملا تحت کنترل و مدیریت تبلیغات قرار میگیرند. این داستان زمانی حساس تر می شود که برچسب ملی پوش نیز روی نام این چهره ها قرار بگیرد.
و این شهرتی است که شاید برایشان درآمدزا باشد اما به همان اندازه نیز می تواند دردسر ساز نیز باشد.

تاريخ:سه شنبه 15 مرداد 1398 - 10:22