معرفی 17 تکواندوکار شایسته به چرخه تکواندو بانوان ایران


چهارمین دوره رقابت‌های نونهالان قهرمانی جهان در تاشکند ازبکستان به پایان رسید و دختران شایسته تکواندو ایران با کسب بهترین دستاورد خود در تاریخ این رقابت‌ها، برای سومین بار به عنوان قهرمانی جهان دست یافتند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، چهارمین دوره رقابت‌های نونهالان قهرمانی جهان 19 مردادماه در تاشکند ازبکستان به پایان رسید و دختران شایسته تکواندو ایران با کسب بهترین دستاورد خود در تاریخ این رقابت‌ها، برای سومین بار به عنوان قهرمانی جهان دست یافتند و هت‌تریک خود را در معتبرترین رویداد این رده سنی کامل کردند.

شاگردان اعظم درستی در حالی موفق به کسب عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات شدند که 17 روز پیش در سومین دوره مسابقات قهرمانی نونهالان آسیا نیز با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافته بودند. این در حالی است که 70 درصد ترکیب تیم کشورمان نسبت به مسابقات قهرمانی آسیا تفاوت کرده بود، اما نه تنها در عملکرد تیمی ملی‌پوشان در این رده سنی هیچ تفاوتی ایجاد نشد، بلکه به خوبی مشخص کرد که کادرفنی تیم کشورمان ترکیب قدرتمندتر خود را برای مسابقات جهانی انتخاب کرده بود.

تصمیمی که نتیجه آن کسب 6 مدال طلا و یک مدال نقره و حضور در 7 فینال از 10 وزن این مسابقات بود. ساناز عباس‌پور، مبینا نعمت‌زاده و پونه جعفر صالحی سه دختر شایسته تکواندو ایران نیز که در هر دو رویداد حضور داشتند به درستی توانایی‌های بالای خود و تصمیم درست کادرفنی را با کسب مدال طلا در هر دو رویداد معتبر اثبات کردند. این مهم در حالی رقم خورد که مسابقات قهرمانی آسیا و جهان تنها در فاصله 17 روز نسبت به یکدیگر برگزار شد، اما نه تنها در عملکرد این سه بازیکن مشکلی ایجاد نشد، بلکه با ریکاوری مناسب از سوی کادرفنی این نفرات در مسابقات جهانی حتی عملکردی به مراتب بهتر از مسابقات قهرمانی آسیا داشتند.

نکته برجسته عملکرد شیردختران کشورمان در این مسابقات، اختلاف بسیار زیاد این تیم به عنوان قهرمان مسابقات با تیم تایلند، نایب قهرمان مسابقات بود. تیم کشورمان در حالی با 818 امتیاز کاپ قهرمانی را بالای سر برد که تیم تایلند با کسب 2 مدال طلا، دو نقره و اختلاف 452 امتیازی نسبت به تیم ایران در سکوی دوم قرار گرفت.

کره جنوبی به عنوان قطب تکواندو دنیا نیز در این مسابقات موفق به کسب مدال طلا نشد، اما با کسب سه مدال نقره، یک برنز و اختلاف 621 امتیازی نسبت به دختران ایرانی بر سکوی سومی جهان ایستاد.

فارغ از خوشحالی جامعه تکواندو به دلیل کار بزرگ شیرزنان کوچک ایرانی در این دو رویداد، شناخت و معرفی 17 تکواندوکار شایسته به چرخه تکواندو ایران اتفاقی بسیار بزرگی بود که قطعا با حفظ و تداوم روند رشد این نفرات نتیجه آن را در سالیان آینده در تیم ملی مشاهده خواهیم کرد. اتفاقی که باید به خاطر آن فدراسیون تکواندو را به دلیل توجه درست و آینده‌نگرانه به رده‌های پایه تحسین کرد. آنهم در حالی که در ورزش نتیجه‌گرایی ایران معمولا فدراسیون‌ها تمام توان و تمرکز خود را به تیم ملی بزرگسالان به عنوان ویترین رشته خود معطوف و از هزینه و سرمایه‌گذاری در بخش‌های پایه خودداری می‌کنند.

مسئله‌ای که خوشبختانه در سیاست فکری مسئولان فدراسیون تکواندو جایی ندارد و مسیر حفظ عزت و اقتدار تکواندو ایران را در کنار توجه به تیم ملی بزرگسالان، توجه به رده‌های پایه و قهرمان پروری برای آینده این رشته می‌دانند.

این موضوع حتی در زمینه مربی‌سازی نیز به خوبی رعایت شده است و نتیجه آن ایجاد فرصت برای اعظم درستی به عنوان یکی از مربیان شایسته تکواندو بانوان است. درستی نیز با استفاده درست و بهینه از این فرصت‌ و کسب عناوین قهرمانی آسیا و جهان، عنوان فنی‌ترین مربی این دو رویداد معتبر را کسب و برگ افتخاری دیگر را برای تکواندو بانوان ایران ثبت کرد.
تاريخ:سه شنبه 22 مرداد 1398 - 11:24