کیمیا علیزاده در ۳۱ مرداد حماسه دختر ایرانی را ثبت کرد


می گویند" اولین ها همیشه در ذهن باقی می مانند "چه این اتفاق فردی باشد یا گروهی و یا در سطح جامعه.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، می گویند" اولین ها همیشه در ذهن باقی می مانند "چه این اتفاق فردی باشد یا گروهی و یا در سطح جامعه.
به خصوص که این نخستین ها با شادکامی و ثبت خاطره ای شیرین همراه باشد.
حال تصور کنید این خاطره شیرین با هیجان و شور و غرور ملی نیز آمیخته باشد. به طورحتم اتفاقی اینچنین در تقویم ذهنی افراد پاک نخواهد شد.
مصداق ها در این باب بیشمار است . اما شاید اگر بخواهیم از خیل این بیشمارها مثالی را برشماریم ناخودآگاه در ذهن مردم این مرز و بوم حماسه ملبورن متبادر می شود.
اولین صعود فوتبال ایران به جام جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی.
اتفاقی که غرور ملی مان را تقویت کرد. برخود بالیدیم. اشک ریختیم و شادی کردیم. پس از حماسه ملبورن ،دوباره و دوباره طعم جام جهانی را چشیدیم اما ۸ آذر ۱۳۷۶ هیچگاه پاک نشد.
پس از آن اتفاقات دلچسب و غرور آفرین ورزشی متعددی رقم خورد که به تک تک انها فخر فروختیم و شاد شدیم.
از موفقیت های والیبال گرفته تا هت تریک کشتی فرنگی در المپیک و رکورد شکنی وزنه برداران در مسابقات مختلف و....
اما شاید هیچ کدام این افتخارات را نتوان با واژه حماسه توصیف کرد تا این که بازی های المپیک ریو آغاز شد و حماسه ای دیگر در ورزش ایران به ثبت رسید.
این بار خالق حماسه دختری جوان و گمنام بود.
دختری به نام کیمیا که در ناکامی مردان هوگوپوش و برخی از مدعیان صاحبنام اعزامی به المپیک ریو کاری کرد کارستان.
کیمیا علیزاده در ۳۱ مرداد ۹۵ با کسب نخستین مدال تکواندوی دختران نام خود را در تالار افتخارات این سرزمین به یادگار گذاشت. او پرچم دختران این سرزمین را در بزرگترین آوردگاه ورزشی جهان برافراشته کرد. کیمیا در ۳۱ مرداد حماسه دختر ایرانی را ثبت کرد.
اولین مدالی از جامعه دختران که حلاوت خاصی داشت و به طورحتم تا همیشه در تقویم ذهنمان ماندگار خواهد بود.
او در شرایطی سه سال پیش عازم ریو شد که منتظر مدالش بودیم و پیش بینی ها درست از آب درآمد و همانطور که همه انتظار داشتند کیمیای تکواندوی ایران با درخشش خود در شیاپ چانگ‌های ریو توانست پرچم دختران ایرانی را برافراشته کند. بانوی تکواندوکاری که با کسب مدال برنز المپیک صاحب پنجمین مدال تاریخی این رشته شد. کیمیا در حالی صاحب مدال برنز بازی‌های المپیک شد که او توانایی کسب مدال طلا را هم داشت، اگرچه مدال برنز کیمیا به اندازه مدال طلا برای‌مان شیرین بود. اما با توجه به مبارزات کیمیا و جسارتش در مقابل حریفان این باور وجود دارد که اگر درآخرین ثانیه پایانی رقابتش با «گومز» اسپانیایی یک امتیاز از حریفش عقب نمی‌افتاد شاید داستان این رقابت‌ها به شکل دیگری برای کیمیا رقم می‌خورد. علیزاده 4 مبارزه در بازی‌های ریو برگزار کرد. او ابتدا به مصاف حریفی از کرواسی رفت. او نماینده پرافتخار کروات را با نتیجه 7 - 6 شکست داد. این هوگوپوش اهل کرواسی از طریق رنکینگ سیستم به بازی‌های المپیک آمده بود و با رنکینگ ششم و 29 سال سن، در کارنامه افتخاراتش یک مدال طلا، دو مدال نقره و یک مدال برنز در مسابقات قهرمانی جهان، یک مدال نقره در بازی‌های اروپایی و یک مدال طلا و یک نقره در مسابقات قهرمانی اروپا در اختیار داشت. کیمیا در دور دوم در دیداری حساس با «اوا کالوا گومز» از اسپانیا مبارزه کرد. گومز اسپانیایی نفر دوم رنکینگ المپیکی بود. این مبارزه در نهایت با نتیجه 8-7 به سود تکواندوکار اسپانیایی تمام شد. مبارزه‌ای نزدیک و تماشایی که در آخرین تایم مسابقه با تک امتیاز گومز، کیمیا با چشمانی پر اشک شیاپ چانگ را ترک کرد. این دو ورزشکار پیش از این هم یک بار باهم مبارزه کرده بودند که کیمیا علیزاده برنده آن دیدار بود.
پس از پایان این مسابقه، کیمیا در انتظار شانس مجدد قرار گرفت. با پیروزی گومز برابر حریف مصری، کیمیا فرصت دوباره برای هنرنمایی پیدا کرد. او ابتدا مقابل حریفی از تایلند قرار گرفت. علیزاده رقیب خود «فاناپا هارنسوجین» را در پایان سه راند مبارزه نفس گیر با نتیجه 14 – 10 پشت سر گذاشت. کیمیا علیزاده با کسب پیروزی مقابل نماینده تایلند در جدول شانس مجدد فقط یک گام تا کسب مدال برنز وزن 57- کیلوگرم فاصله داشت و باید از سد نماینده سوئد نیز می‌گذشت. «نیکیتا گلاسنوویک» با رنکینگ 4 در شرایطی برابر بانوی بلند قامت ایران قرار گرفت که در پایان مبارزه کیمیا با برتری 5 - یک از سدقهرمان اروپا گذشت و نامش را در تاریخ مدال‌آوران المپیک ایران به ثبت رساند . اتفاقی که امید می رود سال آینده در المپیک توکیو نیز تکرار شود.

تاريخ:چهارشنبه 30 مرداد 1398 - 11:38