رقص پای هوگوپوشان در میان آتش وجنگ


درمیان اخبار تلخ، فقر و بی کاری، دلخوشی جوانان افغانستان تمرین در سالن‌های تکواندوست. رشته‌ای پرطرفدار و مدال آور که کمبودهای و نیازهای بی‌شماری دارد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، در میان آتش جنگ، بمب و انتحاری دلخوشی تعدادی از جوانان افغانستان تمرین و رقص پا در شیاپ چانگ‌های تکواندو است.

الگو و سمبل این جوانان نیز "روح الله نیکپا" است. تکواندوکار افغان که با کسب مدال برنز بازی های المپیک ۲۰۰۸ صاحب نخستین مدال المپیکی افغانستان شد. موفقیت نیکپا در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن و تکرار دوباره مدالش بر طرفدران این رشته افزود و تعداد بیشتری از مشتاقان تکواندو را به سالن های تمرین جذب کرد.

نیکپا که به قولی می توان گفت شناسنامه ورزش افغانستان محسوب می شود اما پس از بازی های المپیک لندن کنار کشید و حاضر نشد برای کشورش دوباره به میدان برود.

نیکپا، برخوردهای تبعیض آمیز در فدراسیون تکواندوی افغانستان را دلیلی بر جدایی خود از تیم ملی اعلام کرد و با تاکید براین موضوع که تا زمانی که تغییری در این وضعیت انجام نگیرد تمایلی به بازگشت ندارد عطای تکواندو را به لقایش بخشید.

تکواندوی افغانستان اگرچه پس از نیکپا از آن شور و هیجان گذشته دور شد اما جوانان افغان همچنان این رشته را دنبال میکنند تا جایی که سال گذشته " نثار احمد عبدالرحیم زی" تکواندو کار جوان سومین مدال را در المپیک جوانان برای افغانستان بدست آورد. نثار احمد با شکست حریف مصری‌اش و مغلوب شدن مقابل حریف ایرانی‌اش مدال برنز را برای افغانستان بدست آورد.

تکواندوی افغانستان در شرایطی همچنان به حیات خود ادامه می دهد که کمبودهای بیشماری دارد. البته رییس فدراسیون تکواندوی افغانستان معتقداست این رشته در حال پیشرفت است.

نجیب الله سکندر رئیس فدراسیون تکواندوی افغانستان در این باره گفت: “برای چند سالی یک بحران در تعدادی از ورزش ها در افغانستان بوجود آمد که تکواندوی افغانستان با مشکلات مواجه شد. اما اکنون دستاوردهای این فدراسیون روز به روز در حال پیشرفت است و جایگاه این فدراسیون نسبت به چند سال گذشته بهتر شده است.”

اما نثار احمد بهاوی یکی از ورزشکاران مدال آور و برجسته ای تکواندو در افغانستان هنوز هم وضعیت این ورزش را نگران کننده می‌داند و پیش بینی روشنی از آینده تکواندوی این کشور ندارد. وی دراین باره گفت:"به چند دلیل وضعیت فدراسیون تکواندوی افغانستان در حالت نابسامانی قرار دارد. اول اینکه چند سال قبل کمیته ملی المپیک موازی ایجاد شد و تیم های مافیایی قرار داشت و باعث شد فدراسیون ها هم از یکدیگر بپاشد و دوم اینکه در فدراسیون تکواندوی افغانستان تفرقه بوجود آمد و همچنان در فدراسیون تکواندو ضعف مدیریتی وجود دارد.”

اما افغان‌ها که به مردمانی سختکوش شهرت دارند با همه این کمبودها وشرایط نامطلوب، اخیرا توانستند مقام پنجم را در رقابت های نوجوانان آسیا بدست بیاورند. افغانستان در سال ۲۰۱۲ نیز این مقام را بدست آورده. تیم تکواندوی افغانستان در مسابقاتG1 اردن و هندوستان نیز توانسته است که رکورد خوبی را ثبت نماید. سکندر در این زمینه گفت: “در مسابقات نوجوانان آسیا ما مقام پنجم را گرفتیم و این نشان می‌دهد که وضعیت تکواندوی افغانستان در حال پیشرفت است و امیدواریم وضعیت از این نیز بهتر شود و ورزشکاران ما برای افغانستان افتخارات زیادی را بدست بیاورند.”


با این وجود رییس فدراسیون تکواندو گلایه هایی نیز از وضعیت مالی فدراسیون دارد. شرایطی که به بزرگترین چالش فدراسیون تبدیل شده است.
وی ادامه داد: “تنها امکانی که ما داریم بودجه سفر است اما معاش ورزشکاران این فدراسیون و حتی مربی مبلغ یک هزار افغانی است. با آن که این فدراسیون جزء فدراسیون های المپیکی است، بودجه خاص برای این فدراسیون اختصاص داده نشده است.”

به گفته‌ی رییس فدراسیون تکواندو، ورزش تکواندو در افغانستان در رده اول ورزش های افغانستان قرار دارد اما با این همه برای این فدراسیون توجه خاص نشده است. سکندر افزود: “فدراسیون تکواندوی افغانستان از نگاه رشته ورزشی در رده اول ورزش های افغانستان قرار دارد اما دولت بودجه را برای کریکت و فوتبال اختصاص داده است. باید یک دسته بندی صورت بگیرد که فدراسیون ها به دو بخش المپیکی و غیر المپیکی تقسیم شود. دراین میان باید بیشترین بودجه به فدراسیون های المپیکی اختصاص داده شود.”

تاريخ:يكشنبه 3 شهريور 1398 - 09:20