بررسی وضعیت نمایندگان کشورمان برای کسب سهمیه المپیک 2020


در این گزارش قصد داریم همانند ماه‌های گذشته با بررسی وضعیت نمایندگان کشورمان از شرایط آنها برای کسب سهمیه المپیک آگاه شویم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، جدیدترین رنکینگ المپیکی فدراسیون جهانی تکواندودر ابتدای ماه سپتامبر(شهریورماه) اعلام شد و نمایندگان کشورمان در فاصله حدود یک سال تا شروع معتبرترین رویداد جهانی دنیای ورزش از شرایط خود برای کسب سهمیه المپیک آگاه شدند.
در این گزارش قصد داریم همانند ماه‌های گذشته با بررسی وضعیت نمایندگان کشورمان از شرایط آنها برای کسب سهمیه المپیک آگاه شویم. ذکر این نکته ضروری است که با توجه به عدم حضور نمایندگان کشورمان در ماه گذشته میلادی در رویدادهای کسب سهمیه تغییری در وضعیت امتیازی آنها حاصل نشده است.

وزن نخست المپیک(58- کیلوگرم)
آرمین هادی‌پور پرامیدترین نماینده کشورمان در وزن نخست المپیک است. هادی‌پور بعد از کسب مدال برنز مسابقات جهانی منچستر که در شرایط خاصی برای او حاصل شد، به خوبی نشان داد از توانایی بالایی برای کسب سهمیه و حتی موفقیت در شیاپ‌چانگ توکیو برخوردار است.
هادی‌پور در آخرین رنکینگ اعلامی نیز همانند ماه گذشته با کسب 325.33 امتیاز در جایگاه پنجم وزن نخست المپیک قرار دارد. جایگاهی که در صورت حفظ آن توسط هادی‌پور موجب کسب سهمیه برای تکواندوکار گیلانی کشورمان خواهد شد.
آرمین در شرایطی در حال حاضر در جایگاه پنجم این وزن قرار دارد که حضور دو نماینده از کشور کره‌جنوبی در جایگاه‌های اول و دوم این وزن و تنها حضور یک نفر از آنها در توکیو، خود به خود شانس حضور او را برای موفقیت در کسب سهمیه افزایش خواهد داد.
کیم تائه هون و جانگ جون دو نماینده تکواندو کره‌جنوبی هستند که در حال حاضر و به ترتیب با کسب 450.24 امتیاز و 425.81 امتیاز در جایگاه‌های اول و دوم رنگینگ وزن نخست حضور دارند. خسوس تورتوسا کابررا از اسپانیا با کسب 382.20 امتیاز رتبه سوم این وزن را در اختیار دارد و میخائیل آرتامونوف از روسیه نیز با کسب 342.22 امتیاز رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.
فاصله 16.89 امتیازی آرمین هادی‌پو با تکواندوکار روسیه باعث می‌شود تا در صورت موفقیت نماینده کشورمان در کسب مدال در مسابقات گرندپری ژاپن و ناکامی نماینده روسیه، جایگاه این دو تکواندوکار به زودی با یکدیگر تعویض شود.
اما فرزان عاشورزاده دیگر نماینده تکواندو کشورمان در وزن نخست المپیک است که بعد از بازگشت از مصدومیت و مدال نقره تورنمنت اردن با کسب 176.28 امتیاز در جایگاه بیست و سوم رنکینگ وزن نخست قرار دارد. عاشورزاده در رنکینگ جدید با توجه به حذف بخشی از امتیازات سال‌های گذشته و همچنین کسب امتیاز توسط رقبایش با صعود سه پله‌ای مواجه شده است.
نکته امیدوار کننده برای فرزان عاشورزاده شانس کسب حدود 30 امتیاز از تورنمنت‌های بین‌المللی است که باعث صعود او تا رنکینگ پانزدهم خواهد شد. فاصله عاشورزاده با آرمین هادی‌پور در حال حاضر 149.05 امتیاز است که باعث خواهد شد که سونامی تکواندو ایران برای رسیدن به هم تیمی خود به 160 امتیاز باقی مانده از مسابقات گرندپری تا پایان سال جاری نیاز مبرمی داشته باشد.
حضور پر قدرت فرزان و صعود او در رنکینگ شانس تکواندو ایران برای موفقیت در کسب سهمیه وزن نخست المپیک را نیز افزایش خواهد داد.

وزن دوم المپیک( 68- کیلوگرم)
میرهاشم حسینی، سروش احمدی و امیرمحمد بخشی سه نماینده تکواندو ایران در میان 20 نفر برتر رنکینگ وزن دوم المپیک هستند، اما شانس میرهاشم حسینی تکواندوکار شایسته کشورمان برای کسب سهمیه از رقبای دیگر خود بیشتر است.
تکواندوکار میانه‌ای کشورمان در آخرین رنکینگ اعلام شده با کسب 259.24 امتیاز در جایگاه دهم وزن دوم قرار دارد. این در حالی است که در این وزن دای هون لی تکواندوکار پرآوازه کره جنوبی با کسب 576.60 امتیاز صدرنشین و به نوعی دست نیافتنی است.
بعد از نماینده کره‌جنوبی نیز بردلی سیندن نماینده بریتانیا با کسب 379.47 امتیاز و شوآی ژائو با کسب 334.07 در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. نماینده چینی در ماه جاری با صعود یک پله ای جایگزین احمد ابوغاش از اردن شده است.
در حال حاضر فاصله میرهاشم حسینی با جواد آچاپ تکواندوکار بلژیکی و نفر پنجم رنکینگ المپیک 42.31 امتیاز است که در صورت تکرار مدال طلای میرهاشم حسینی در مرحله نخست مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن این فاصله به مرز باریک یک مو خواهد رسید.
اگر سناریوی مسابقات جهانی اتفاق نیفتاده بود این شانس برای میرهاشم حسینی وجود داشت تا با کسب 120 امتیاز حتی در میان سه نفر برتر رنکینگ این وزن قرار داشته باشد. البته با توجه به توان و پتانسیل میرهاشم حسینی در حال حاضر نیز کسب سهمیه برای او غیرممکن نیست و سه مرحله باقی مانده از مسابقات گرندپری کلید این اتفاق خواهد بود.
سروش احمدی دومین نماینده کشورمان در وزن دوم المپیک است که در رنکینگ ماه سپتامبر با کسب 217.28 امتیاز در جایگاه چهاردهم قرار دارد. تکواندوکار بااخلاق و شایسته کشورمان بعد از کسب مدال نقره مسابقات جام‌جهانی و عملکرد قابل قبول در مرحله نخست گرندپری به خوبی نشان داد یک آلترناتیو و پتانسیل قوی برای میرهاشم حسنی در کسب سهمیه المپیک توکیو است.
با توجه به احتمال اعزام احمدی به گرندپری ژاپن این شانس برای او نیز وجود دارد تا با کسب مدال و امتیاز تغییرات بیشتری در رنکینگ خود ایجاد و شانس کسب سهمیه را برای کشورمان افزایش بدهد. حضور میرهاشم حسنی و سروش احمدی کسب سهمیه از این وزن را نیز برای تکواندو ایران شدنی خواهد کرد.
اما امیرمحمدبخشی نیز در وزن دوم المپیک با کسب 166.42 امتیاز در جایگاه نوزدهم قرار دارد. البته به نظر می‌رسد با توجه به افزایش وزن بخشی و امتیازات بیشتر حسینی و احمدی شانس دیگر تکواندوکار میانه‌ای کشورمان برای حضور در گرندپری ژاپن اندک باشد.

وزن سوم المپیک(80- کیلوگرم)
با توجه به وضعیت نمایندگان کشورمان در این وزن، شاید بتوان با اطمینان عنوان کرد کسب سهمیه المپیک از طریق رنکینگ برای تکواندو ایران در وزن سوم غیرممکن است. با تغییر وزن و افت مهدی خدابخشی در سالیان اخیر، محمدعلی خسروی با کسب 149.32 امتیاز و حضور در رتبه بیست و هفتم بهترین جایگاه در میان نمایندگان کشورمان دارد.
این در حالی است که در این وزن ماکسیم خرامتکوف از روسیه با کسب 518.91 امتیاز صدرنشین است و چیک سیسه از ساحل عاج و میلاد بیگی از آذربایجان به ترتیب با کسب 423.77 امتیاز و 403.45 امتیاز در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.
از طرفی فاصله 133.19 امتیازی خسروی با نفر پنجم رنکینگ المپیک به خوبی نشان از شانس کم نمایندگان کشورمان برای کسب سهمیه این وزن خبر می‌دهد. اتفاقی که باعث شده است در مسابقات اخیر نماینده‌ای از تکواندو ایران در این وزن به مسابقات گرندپری اعزام نشود.
وزن چهارم المپیک(80+ کیلوگرم)
کاپیتان سجاد مردانی در سنگین وزن تکواندو از شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک و تجربه دومین حضور خود در معتبرترین رویداد ورزشی جهان برخوردار است.
مردانی در آخرین رنکینگ اعلامی با کسب 268.66 امتیاز در جایگاه پنجم رنکینگ قرار دارد. اتفاقی که در صورت حفظ آن توسط کاپیتان باتجربه تیم ملی کسب سهمیه در این وزن را برای تکواندو ایران ممکن خواهد کرد.
در سنگین وزن رنکینگ المپیک در حال حاضر، ولادیسلاو لارین از روسیه با کسب 642.20 امتیاز صدرنشین است. کی دون این از کره‌جنوبی و عبدول ایسفو از نیجر نیز به ترتیب با کسب 414.75 امتیاز و 294.44 امتیاز در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.
فاصله اندک امتیازات نفر سوم تا هفتم این وزن می‌تواند باعث تغییرات زیاد تا پایان مسابقات کسب سهمیه المپیک باشد. مردانی در عین اینکه این شانس را دارد با کسب مدال در مسابقات گرندپری ژاپن به رتبه سوم این وزن صعود کند از طرفی نیز باید مراقب باشد تا با نتیجه‌گیری رقبایش به رتبه هفتم سقوط نکند.
سعید رجبی دیگر نماینده تکواندو ایران در وزن چهارم المپیک است. رجبی در روزهای گذشته با حضور و کسب مدال طلای مسابقات تیمی مردان و مدال نقره بخش ترکیب بانوان و آقایان مسابقات جام‌جهانی و مدال طلای هنرهای رزمی موفق به کسب سهمیه المپیک در کنار دیگر اعضای تیم مشترک کشورمان شد.
تکواندوکار میانه‌ای کشورمان در رنکینگ انفرادی المپیک نیز کسب 150.53 امتیاز در رتبه بیست و پنجم قرار دارد. فاصله اختلاف رجبی با رقبا باعث سخت تر شدن کار او برای کسب سهمیه شده است، اما کادرفنی تیم ملی قصد دارد با اعزام او به مسابقات گرندپری با کسب امتیاز لازم رنک وی را ارتقا بخشیده و با قرارگرفتن در جمع بیست ورزشکار برتر رنکینگ، شانس حضور رجبی در المپیک را افزایش دهد.
تاريخ:جمعه 15 شهريور 1398 - 09:35