مسیر غیرممکن بانوان برای کسب سهمیه المپیک از طریق رنکینگ/ مسابقات قاره‌ای چشم انداز کسب سهمیه المپیک در بخش بانوان


تکواندو ایران برای کسب سهمیه در بخش بانوان، تنها باید چشم انداز خود را به مسابقات کسب سهمیه قاره‌ای در اواخر سال جاری معطوف کند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، با اعلام آخرین رنکینک فدراسون جهانی تکواندو در ابتدای سپتامبر(شهریورماه) از سوی فدراسیون جهانی، به بررسی آخرین وضعیت نمایندگان کشورمان در بخش مردان پرداختیم، اما در این گزارش قصد داریم نگاهی به شرایط بانوان تکواندو ایران نیز داشته باشیم.

بررسی که به خوبی مشخص خواهد کرد که کسب سهمیه از طریق رنکینگ برای دختران کشورمان غیرممکن است و تکواندو ایران برای کسب سهمیه در بخش بانوان، تنها باید چشم انداز خود را به مسابقات کسب سهمیه قاره‌ای در اواخر سال جاری معطوف کند.

از طرفی با توجه به شرایط نه چندان خوبی دختران در رنکینگ اوزان مختلف، باید شرایطی تا زمان برگزاری مسابقات قاره‌ای از سوی مسئولان فدراسیون تکواندو فراهم شود تا ملی‌پوشان با حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی، ضمن رسیدن به شرایط مبارزه، با کسب مدال وضعیت خود را در رنکینگ نیز بهبود ببخشند.

اتفاقی که در زمان قرعه‌کشی مسابقات قاره‌ای به ملی‌پوشان کشورمان کمک خواهد کرد تا با توجه به وضعیت بهتر در رنکینگ فدراسیون جهانی از قرعه مناسب‌تری نیز برخوردار باشند. البته در راه اعزام تیم ملی تکواندو بانوان باید مسئولان وزارت ورزش و کمیته المپیک نیز فدراسیون را در شرایط سخت مالی و اقتصادی کشور کمک کنند.

دختران تکواندوکار ایرانی در سالیان اخیر و در تمامی رده‌های سنی و رویدادهای مختلف به خوبی پتانسیل فنی و توانایی های خود را نشان دادند و با کسب مدال در معتبرترین میادین جهانی ارزش‌های خود را به دنیا اثبات کردند، اما همچنان در بخش بزرگسالان به حق واقعی خود نرسیدند. کیمیا علیزاده مصداق بارز توان بالای فنی دختران تکواندو ایران است که در مسابقات المپیک ریو با شایستگی در ورزش کشورمان تاریخ‌سازی کرد. واقعیتی که مهلا مومن‌زاده در شیاپ‌چانگ جهانی منچستر روی آن صحه گذاشت.

در صورت برگزاری اردوهای مشترک با قدرت‌های تکواندو دنیا و حضور در مسابقات منجر به خودباروی بازیکنان ما خواهد شد و کادرفنی را نیز با مشکلات بازیکنان آشنا خواهد کرد.

در حال حاضر و در رنکینگ وزن نخست المپیک(49- کیلوگرم)، ناهید کیانی با کسب 120.11 امتیاز در جایگاه بیستم قرار دارد. مهلا مومن‌زاده نیز با کسب مدال نقره مسابقات جهانی منچستر با کسب 84 امتیاز در جایگاه شصت و یکم قرار دارد. این در حالی است که فاصله ملی‌پوشان کشورمان با نقرات برتر و صدرنشین رنکینگ چیزی حدود 500 امتیاز است.

در رنکینگ وزن نخست المپیک در بخش بانوان، پانیپاک وونگ‌پاتاناکیت از تایلند با کسب 578.25 امتیاز در صدر جدول قرار دارد. جائه یونگ سیم و سو هوی کیم از کره‌جنوبی نیز به ترتیب با 398.71 امتیاز و 380.52 امتیاز در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

کریستینا تومیچ از کرواسی با کسب 312.17 امتیاز، رقیه یلدریم از ترکیه با کسب 293.46 امتیاز و تیانا بوگدانوویچ از صربستان با کسب 264.97 امتیاز به ترتیب در جایگاه سوم تا ششم حضور دارند.

اما پریسا جوادی در رنکینگ وزن دوم المپیک(57- کیلوگرم) با کسب 76.49 امتیاز در جایگاه پنجاه و چهارم قرار دارد. این در حالی است که جید جونز انگلیسی با کسب 534.31 امتیاز صدرنشین این وزن است و آه رئوم لی از کره‌جنوبی با کسب 469.6 امتیاز و ایرم یامان از ترکیه با کسب 382.69 امتیاز در رتبه‌های دوم و سوم حضور دارند.

در رنکینگ این وزن، اسکیلار پارک از کانادا با کسب 356.59 امتیاز، تاتیانا کوداشوا از روسیه با کسب 352.13 امتیاز و حدیثه کبری ایلگون از ترکیه با کسب 337.72 امتیاز در جایگاه چهارم تا ششم قرار گرفته‌اند.

فاصله 261.23 امتیاز پریسا جوادی با نفر ششم رنکینگ از ترکیه به خوبی نشان می‌دهد که دختران ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند حضور در رویدادهای بین‌المللی برای کسب امتیاز هستند تا رفته رفته ضمن کاهش فاصله خود با رقبا، برای حضور در جمع 32 بازیکن برتر و حضور در مسابقات گرندپری از شانس بالاتری برخوردار باشند. اتفاقی که می‌تواند منجر به پیشرفت بیشتر بازیکنان ما نیز شود.

یلدا ولی‌نژاد در وزن سوم رنکینگ المپیک با کسب 165.90 امتیاز و حضور در جمع 18 بازیکن برتر رنکینگ بهترین جایگاه را در میان بازیکنان ایرانی در اختیار دارد. کیمیا علیزاده دیگر تکواندوکار کشورمان در این وزن، با کسب 56.07 امتیاز جایگاه شصت و یکم و ملیکا میرحسینی نیز با کسب 46.91 امتیاز در جایگاه هفتاد و هفتم حضور دارند.

نور تاتار ترکیه‌ای با کسب 435.65 صدرنشین رنکینگ این وزن است و ژانگ از چین و هیری اوه از کره‌جنوبی به ترتیب با کسب 375.36 امتیاز و 369.13 امتیاز جایگاه‌های دوم و سوم را در اختیار دارند. لورن ویلیامز از انگلیس با کسب 358.28 امتیاز، پیگی مک فرسون از آمریکا با کسب 334.12 امتیاز و ماتیا یلیچ با کسب 332.67 امتیاز نفرات چهارم تا ششم این وزن هستند.

همچنین در وزن چهارم المپیک(67+ کیلوگرم)، زهرا پوراسماعیل با 83.67 امتیاز رده چهل و هفتم را به خود اختصاص داده است . در این وزن اکرم خدابنده دیگر نماینده کشورمان با کسب 60.45 امتیاز در رده پنجاه و پنجم و کیمیا همتی نیز با کسب 60 امتیاز در رتبه پنجاه و هفتم قرار دارد.

بیانکا واکدن تکواندوکار سرشناس انگلیسی با کسب 621.47 امتیاز صدرنشین وزن چهارم المپیک است. شوین ژنگ از چین با کسب 490.87 امتیاز و دا بین لی از کره‌جنوبی با کسب 414.17 امتیاز نفرات دوم و سوم این وزن هستند.

الکساندرا کوالژوگ از لهستان با کسب 335.20 امتیاز، نافیا کاس از ترکیه با کسب 333.46 امتیاز و میلیکا ماندیچ از صربستان با کسب 326.39 امتیاز، نفرات چهارم تا ششم رنکینگ وزن چهارم هستند.

با این شرایط باید دید نظر کادرفنی تیم ملی برای کسب سهمیه از طریق مسابقات قاره‌ای روی کدام دو بازیکن خواهد بود. تصمیمی که می‌تواند با ارزیابی عملکرد بازیکنان در تورنمنت‌های بین‌المللی راحت‌تر گرفته شود.
تاريخ:دوشنبه 18 شهريور 1398 - 16:35