کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش، تکواندو را فراموش نکنند/ پیگیر وضعیت میرهاشم باشید


در شرایط فعلی که شرایط چندان بر وفق مراد ورزش ایران نیست، مسئولان کمیته المپیک و وزارت ورزش و جوانان نباید از توجه بیشتر به تکواندو غافل شوند و با آگاهی از ظرفیت‌های این رشته شرایط را ابتدا برای حضور پرقدرت و کسب سهمیه و در ادامه موفقیت این رشته فراهم کنند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، رقابت‌های جودو قهرمانی جهان در توکیو برای ورزش ایران با اتفاقات خوشایندی همراه نبود. شرایطی که فدراسیون جهانی این رشته با برنامه‌ریزی قبلی برای سعید ملایی رقم زد، موجب شد این قهرمان کشورمان در تصمیمی احساسی به آلمان مهاجرت و اعلام کند در المپیکی 2020 با پرچم فدراسیون جهانی در رقابت‌های حاضر خواهد شد.

اتفاقی که قطعا باعث خواهد شد شانس ورزش ایران برای کسب یک مدال خوشرنگ در توکیو از بین برود. مدالی که جودو و ورزش ایران سالیان سال برای کسب آن صبوری کرد و ما همچنان نیز امیدواریم با اتخاذ تصمیمی منطقی از سوی سعید ملایی و بر هم زدن سناریوی فدراسیون جهانی و بازگشت به کشورمان، در توکیو برای ورزش ایران رقم بخورد.

در تاریخ ورزش کشورمان در اداور مختلف رقابت‌های المپیک، رشته‌های کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو و دو ومیدانی موفق به کسب مدال المپیک شدند و در این دوره با اضافه شدن کاراته، از این رشته نیز به عنوان ضلع پنجم مدال‌آوری ورزش ایران یاد می شود.

وزنه‌برداری بعد از کسب دو مدال طلا در المپیک ریو، در حالی در توکیو حضور خواهد داشت که تعداد سهمیه این رشته ها از 5 سهمیه دوره گذشته به 2 سهمیه کاهش یافته است. از طرفی سهراب مرادی امید اول کسب مدال برای وزنه‌برداری ایران این روزها کتف خود را در آلمان جراحی کرده است و در فاصله حدود یک سال تا المپیک توکیو از شرایط نامشخصیبرخوردار است.

کیانوش رستمی نیز مدت‌هاست که تمرینات خود را به صورت جداگانه پیگیر می‌کند و هیچ کسی اطلاعات دقیقی از شرایط و آمادگی او ندارد. کیانوش بعد از المپیک ریو وزن خود را تغییر داد و در وزن جدید هنوز توفیق چندانی نداشته است. مسئله‌ای که امکان تکرار مدال طلای المپیک ریو توسط او را سخت کرده است.

کشتی سردمدار رشته‌های پر امید ورزش ایران در تاریخ المپیک، یکی دیگر از امیدهای کاروان ایران در توکیو خواهد بود. رشته پهلوانی که بعد از تغییر و تحولات مدیریتی این روزها با مسائل و مشکلات مالی حسابی در جامعه ورزش سر و صدا به راه انداخته است. علیرضا دبیر، رئیس جدید فدراسیون کشتی در بدو حضور خود در این فدراسیون آب پاکی را روی دست علاقمندان و مسئولان ورزش ریخته است و با توجه شرایط اعلام کرده است که نباید از کشتی توقع موفقیت در المپیک را داشت.

محمد بنا نیز بعد از حضور مجدد خود در تیم کشتی فرنگی در حال تغییر نسل و استفاده از جوانان در این تیم است. مسابقات جهانی نور سلطان قزاقستان آزمون خوبی برای ارزیابی تیم کشتی فرنگی کشورمان خواهد بود تا با شرایط این تیم یک سال قبل از المپیک آشنا شویم. در آزاد نیز تمام امید ورزش کشورمان روی مدال حسن یزدانی است.

کشتی ایران در دوره گذشته المپیک توسط حسن یزدانی به مدال طلا، کمیل قاسمی به مدال نقره و حسن رحیمی، قاسم رضایی و سعید عبدولی به مدال برنز دست یافت. در این دوره نیز تمام امید علاقمند به ورزش و کشتی در ابتدا به تکرار مدال طلای پهلوان حسن یزدانی است و در ادامه امیدوار است تا سناریو درخشش المپیک لندن دوباره تکرار شود. اتفاقی که تکرار آن باتوجه به واقعیت های این رشته ورزشی بسیار سخت و بعید به نظر می‌رسد.

اما کاراته میهمان پرامید ورزش ایران در المپیک 2020 خواهد بود. رشته ای که با توجه به موفقیت‌های سال‌های اخیر در میادین جهانی، آسیایی و بازی‌های آسیایی امیدها را برای کسب مدال خوشرنگ طلا برای کاروان ایران افزایش داده است. البته عدم تجربه حضور در المپیک و ناشناخته بودن مسیر کسب سهمیه در این رشته می تواند منجر به اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی نیز باشد. کاراته به عنوان رشته سنتی ورزشی کشور ژاپن قرار است در توکیو در بخش کومیته در سه وزن آقایان و سه وزن بانوان و در کاتا در یک بخش آقایان و بانوان برگزار شود.

با توجه به قدرت کشورهای ژاپن و اسپانیا در کاتا به نظر می رسد ما شانس چندانی برای موفقیت در این بخش نداشته باشیم، اما می توانیم امیدوار باشیم کومیته بتواند جبران کاهش سهمیه رشته وزنه‌برداری و شرایط غیر قابل پیش بینی کشتی را کند.

با بررسی رشته‌های پرامید ورزش ایران در المپیک‌ها، تکواندو همواره یار و یاور ورزش ایران بوده است و در حال حاضر و با توجه به شرایط سایر رشته‌ها در توکیو نیز می‌تواند فرشته نجات کاروان ایران باشد. تکواندویی که از اولین حضورهای آزمایشی خود در المپیک‌های 1988 سئول کره‌جنوبی و 1992 بارسلونا برای ورزش ایران مدال‌آور بوده است و این روند را تا 2016 ریو ادامه داده است.

البته در شرایط فعلی که شرایط چندان بر وفق مراد ورزش ایران نیست، مسئولان کمیته المپیک و وزارت ورزش و جوانان نباید از توجه بیشتر به تکواندو غافل شوند و با آگاهی از ظرفیت‌های این رشته شرایط را ابتدا برای حضور پرقدرت و کسب سهمیه و در ادامه موفقیت این رشته فراهم کنند. یکی از توجهات ویژه به تکواندو، پیگیری وضعیت میرهاشم حسینی بعد از کارشکنی سفارت انگلیس در راه صدور رواید مسابقات جهانی از کمیته بین‌اللملی المپیک و فدراسیون جهانی تکواندو است.

اتفاقی که با توجه به دیدار سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران با دکتر چو رئیس فدراسیون جهانی، نیازمند پیگیری بیشتر در خصوص حصول قول‌های مقامات WTK است. میرهاشم حسینی با کارشکنی انگلیسی‌ها به راحتی 120 امتیازی مسابقات جهانی را از دست داد و فدراسیون جهانی تکواندو نیز این موضوع را قبول کرد و قرار شد در این زمینه شرایطی را فراهم کند تا حقی از این بازیکن و عرفان ناظمی ضایع نشود.

در دستور کار قرار گرفتن این موضوع برای مسئولان ورزش کشور یکی از اولویت‌های مهم کاروان ایران در شرایط فعلی است تا حسینی ابتدا با کسب سهمیه المپیک و در ادامه برای کسب نشان خوشرنگ طلا برنامه‌ریزی کند. اتفاقی که با توجه به پتانسیل این تکواندوکار دور از دسترس نیست و نیازمند حمایت تمام مقامات ورزش کشور است.
تاريخ:شنبه 23 شهريور 1398 - 08:21