تکواندوکاران ایران چند امتیاز المپیکی دیگر را می‌توانند کسب کنند/ بخش اول


با پایان مرحله دوم مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن، تکواندوکاران دنیا برای کسب سهمیه المپیک 2020 تنها دو مرحله دیگر فرصت کسب امتیاز در مسابقات گرندپری را خواهند داشت.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، با پایان مرحله دوم مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن، تکواندوکاران دنیا برای کسب سهمیه المپیک 2020 تنها دو مرحله دیگر فرصت کسب امتیاز در مسابقات گرندپری را خواهند داشت. ابتدا مرحله سوم مسابقات گرندپری در صوفیه بلغارستان با حضور 32 نفر برتر رنکینگ فدراسیون جهانی برگزار خواهد شد که نفر برتر 40 امتیاز را به اندوخته‌های خود اضافه خواهند کرد و سپس فینال گرندپری در روسیه با حضور 16 نفر برتر رنکینگ برگزار خواهد شد که قهرمانی در این مسابقات 80 امتیاز خواهد داشت.

البته طبق قانون فدراسیون جهانی تکواندو، هر ورزشکار فرصت کسب 40 امتیاز از طریق حضور در تورنمنت بین‌المللی را نیز تا پایان سال 2019 نخواهد داشت. با توجه به همین موضوع قصد داریم با بررسی عملکرد 6 نماینده کشورمان(آرمین هادی‌پور، فرزان عاشورزاده، میرهاشم حسینی، سروش احمدی، سجاد مردانی و سعید رجبی) در سه وزن المپیکی، امتیازات کسب شده آنها در مسابقات بین‌المللی سال 2019 را بررسی و شانس آنها برای افزایش امتیازتشان از این طریق را بررسی کنیم.

وزن نخست المپیک(58- کیلوگرم)
آرمین هادی‌پور نخستین نماینده کشورمان در این وزن در حال حاضر با کسب 325.33 امتیاز در رتبه پنجم وزن نخست قرار دارد. البته آرمین با توجه به کسب مدال نقره در مسابقات گرندپری ژاپن در روزهای آینده 24 امتیاز به اندوخته‌های خود اضافه خواهد کرد و شانس صعود به رتبه چهارم و کنار زدن میخائیل آرتومونوف تکواندو روسیه‌ای که در حال حاضر با کسب 342.22 امتیاز در رتبه چهارم است را دارد. از طرفی با توجه به حضور دو نماینده کره‌جنوبی در جایگاه اول و دوم این وزن و شانس حضور تنها یک نفر از این نفرات در المپیک توکیو، خود به خود آرمین یک پله دیگر نیز در رنکینگ صعود خواهد داشت.
هادی‌پور تا به امروز و از طریق حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی 38.16 امتیاز کسب کرده است و تنها می‌تواند کمتر از 2 امتیاز به اضافه 120 امتیاز دو مرحله باقی مانده مسابقات گرندپری به اندوخته‌های خود اضافه کند. آرمین در سال 2019 ابتدا در نهمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های آسیا در جزیره کیش به مقام قهرمانی و 6 امتیاز دست یافت. در ادامه او در سی‌امین دوره مسابقات جام فجر نیز در کیش به مقام پنجمی دست یافت که 2.16 امتیاز دیگر به حساب او واریز شد.
هت‌تریک قهرمانی در مسابقات دانجشویان جهان در ایتالیا باعث شد تا تکواندوکار کشورمان به 20 دیگر نیز از حضور در مسابقات بین‌المللی کسب کند. آخرین حضور آرمین در مسابقات بین‌المللی نیز جام الحسن در اردن بود که با قهرمانی در این مسابقات موفق به کسب 10 امتیاز دیگر نیز شد.
البته آرمین به غیر از این امتیازات با قهرمانی در سومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در جزیره کیش به 20 امتیاز دیگر نیز دست یافت که امتیازات این مسابقات از 40 امتیاز بین‌المللی او کسر نخواهد شد.
اما فرزان عاشورزاده با توجه به مصدومیت و دوری چند ماهه از حضور در مسابقات این فرصت را خواهد داشت که از حضور در تورنمنت‌های بین‌اللمللی 34 امتیاز کسب کند. فرزان عاشورزاده در حال حاضر در 176.28 امتیاز در رتبه بیست و سوم رنکینگ فدراسیون جهانی قرار دارد و مجوز حضور در مرحله سوم مسابقات گرندپری در ژاپن را کسب خواهد کرد، اما با توجه به فاصله 42 امتیاز این ورزشکار با نفر شانزدهم رنکینگ کار بسیار سختی برای کسب مجوز حضور در فینال مسابقات گرندپری خواهد داشت.
فرزان 6 امتیاز خود از مسابقات بین‌المللی را با کسب مقام نایب قهرمانی مسابقات جام الحسن در اردن کسب کرد و حالا این فرصت را خواهد داشت تا با افزایش امتیازات بین‌المللی خود و کسب مدال در مرحله سوم رقابت‌های گرندپری به فینال این رقابت‌ها در روسیه نیز راه یابد.
البته فرزان عاشورزاده در سومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی در جزیره کیش به مقام قهرمانی رسید و 20 امتیاز کسب کرد، اما همانگونه که توضیح داده شد امتیازات این مسابقات شامل فرصت کسب 40 امتیاز از مسابقات بین‌المللی نخواهد شد.
تاريخ:يكشنبه 7 مهر 1398 - 10:40