تکواندوکاران ایران چند امتیاز المپیکی دیگر را می‌توانند کسب کنند/ بخش دوم


با پایان مرحله دوم مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن، تکواندوکاران دنیا برای کسب سهمیه المپیک 2020 تنها دو مرحله دیگر فرصت کسب امتیاز در مسابقات گرندپری را خواهند داشت.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، با پایان مرحله دوم مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن، تکواندوکاران دنیا برای کسب سهمیه المپیک 2020 تنها دو مرحله دیگر فرصت کسب امتیاز در مسابقات گرندپری را خواهند داشت. ابتدا مرحله سوم مسابقات گرندپری در صوفیه بلغارستان با حضور 32 نفر برتر رنکینگ فدراسیون حهانی برگزار خواهد شد که نفر برتر 40 امتیاز را به اندوخته‌های خود اضافه خواهند کرد و سپس فینال گرندپری در روسیه با حضور 16 نفر برتر رنکینگ برگزار خواهد شد که قهرمانی در این مسابقات 80 امتیاز خواهد داشت.
البته طبق قانون فدراسیون جهانی تکواندو، هر ورزشکار فرصت کسب 40 امتیاز از طریق حضور در تورنمنت بین‌المللی را نیز تا پایان سال 2019 نخواهد داشت. با توجه به همین موضوع قصد داریم با بررسی عملکرد 6 نماینده کشورمان(آرمین هادی‌پور، فرزان عاشورزاده، میرهاشم حسینی، سروش احمدی، سجاد مردانی و سعید رجبی) در سه وزن المپیکی، امتیازات کسب شده آنها در مسابقات بین‌المللی سال 2019 را بررسی و شانس آنها برای افزایش امتیازتشان از این طریق را بررسی کنیم.

وزن دوم المپیک (68- کیلوگرم)
میرهاشم حسینی نخستین نماینده تکواندو کشورمان در رنکینگ وزن دوم المپیک است. تکواندوکاری که بعد از سناریویی انگلیسی‌ها در مسابقات جهانی به خوبی ثابت کرد که خواستن توانستن است. میرهاشم که با غیبت در مسابقات جهانی مسیر بسیار سختی برای کسب سهمیه المپیک داشت در دو مرحله نخست مسابقات گرندپری در سال 2019 با عملکردی کم نقص موفق به کسب دو مدال طلا شد تا نه تنها به کورس مدعیان کسب سهمیه المپیک بازگردد بلکه امید تکواندو ایران برای کسب مدال طلا در المپیک توکیو را افزایش بدهد.
حسینی اما در سال 2019 غیر از 80 امتیاز کسب شده از مسابقات گرندپری، در سومین دوره مسابقات جام ریاست فدراسیون در کیش به مقام قهرمانی دست یافت و 20 امتیاز المپیکی دیگر به اندوخته‌ها خود واریز کرد. امتیازاتی که در 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌المللی محاسبه نخواهد شد.

تکواندو شایسته کشورمان از مجموع 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌المللی نیز ابتدا در سی‌امن دوره جام فجر به مقام قهرمانی دست یافت و موفق به کسب 10 امتیاز المپیکی شد. حسینی در ادامه با نایب قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا 6 امتیاز دیگر کسب کرد. قهرمانی در مسابقات دانشجویان جهان در ایتالیا آخرین حضور حسینی در تورنمنت‌های بین‌المللی بود که باعث شد 20 امتیاز دیگر نیز به دست آورد. امتیازات که مجموع آنها در حال حاضر 36 امتیاز است و حسینی این شانس را دارد که 4 امتیاز دیگر نیز برای پر کردن سقف 40 امتیاز خود کسب کند.
میرهاشم در حال حاضر با کسب 259.24 امتیاز و بدون محاسبه 40 امتیاز کسب کرده از گرندپری توکیو در جایگاه دهم رنکینگ قرار دارد. با محاسبه امتیاز مدال طلای حسینی در دومین مرحله مسابقات گرندپری این فرصت برای نماینده کشورمان وجود خواهد داشت که با کسب 299.24 امتیاز به رتبه ششم رنکینگ صعود کند.
سروش احمدی دیگر نماینده تکواندو کشورمان در این وزن است که با کسب مدال نقره مسابقات قهرمانی جهان در شهر منچستر به خوبی توانایی‌های خود را اثبات کرد.
احمدی در سال 2019 با قهرمانی در مسابقات سومین دوره جام ریاست فدراسیون جهانی 20 امتیاز کسب کرد، اما او از 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌المللی با کسب سه عنوان قهرمانی در مسابقات دانشجویان جهان در ایتالیا، سی‌امین دوره جام فجر و جام باشگاه‌های آسیا در کیش سقف امتیازات خود را پر کرده است.

نماینده کشورمان در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی و بدون محاسبه ثبت‌نام و حضور در گرندپری توکیو با کسب 217.28 امتیاز در جایگاه هفدهم رنکینگ قرار دارد. احمدی در حال حال حاضر فرصت حضور در گرندپری بلغارستان را خواهد داشت، اما با در نظر گرفتن عدم غیبت و مصدومیت تکواندوکاران بالاتر از خود، برای حضور در فینال مسابقات گرندپری حتما باید در مرحله سوم مسابقات موفق به کسب مدال شود.
فاصله سروش احمدی با ادیوال پوئنتس، نفر شانزدهم رنکینگ از برزیل حدود 12 امتیاز است که با عملکرد موفق در صوفیا بلغارستان قابل جبران شدن است.
تاريخ:دوشنبه 8 مهر 1398 - 08:50