تکواندوکاران ایران چند امتیاز المپیکی دیگر را می‌توانند کسب کنند/ بخش پایانی


با پایان مرحله دوم مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن، تکواندوکاران دنیا برای کسب سهمیه المپیک 2020 تنها دو مرحله دیگر فرصت کسب امتیاز در مسابقات گرندپری را خواهند داشت.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، با پایان مرحله دوم مسابقات گرندپری در سال 2019 در ژاپن، تکواندوکاران دنیا برای کسب سهمیه المپیک 2020 تنها دو مرحله دیگر فرصت کسب امتیاز در مسابقات گرندپری را خواهند داشت. ابتدا مرحله سوم مسابقات گرندپری در صوفیه بلغارستان با حضور 32 نفر برتر رنکینگ فدراسیون حهانی برگزار خواهد شد که نفر برتر 40 امتیاز را به اندوخته‌های خود اضافه خواهند کرد و سپس فینال گرندپری در روسیه با حضور 16 نفر برتر رنکینگ برگزار خواهد شد که قهرمانی در این مسابقات 80 امتیاز خواهد داشت.
البته طبق قانون فدراسیون جهانی تکواندو، هر ورزشکار فرصت کسب 40 امتیاز از طریق حضور در تورنمنت بین‌المللی را نیز تا پایان سال 2019 خواهد داشت. با توجه به همین موضوع قصد داریم با بررسی عملکرد 6 نماینده کشورمان(آرمین هادی‌پور، فرزان عاشورزاده، میرهاشم حسینی، سروش احمدی، سجاد مردانی و سعید رجبی) در سه وزن المپیکی، امتیازات کسب شده آنها در مسابقات بین‌المللی سال 2019 را بررسی و شانس آنها برای افزایش امتیازاتشان از این طریق را بررسی کنیم.


وزن چهارم المپیک (80- کیلوگرم)
سجاد مردانی، کاپیتان تیم ملی تکواندو کشورمان با توجه به کسب مدال برنز مسابقات گرندپری توکیو با یک پله صعود در رنکینگ جدید المپیک با کسب 273.39 امتیاز به رتبه چهارم صعود کرده است. مردانی که در ماه‌های اخیر تحت هدایت فریبرز عسگری عملکرد قابل قبول و کم نوسانی را ارئه کرده است و با همین عملکرد موفق به کسب امتیازات و مدال‌های خوشرنگی شده است.

مردانی به غیر از دو مرحله باقی مانده مسابقات گرندپری، تا پایان سال2019 میلادی و از طریق تورنمنت‌های بین‌المللی این فرصت را خواهد داشت که 24 امتیاز دیگر نیز کسب کند و ضمن تثبیت جایگاه خود، به موفقیت در دومین المپیکی زندگی‌اش نیز فکر کند. مردانی ابتدا در جام ریاست فدراسیون جهانی در کیش به مقام قهرمانی رسید و 20 امتیاز المپیکی را به اندوخته‌های خود اضافه کرد که خوشبختانه امتیازات این تورنمنت از 40 بین‌المللی کسر نخواهد شد.

کاپیتان بااخلاق کشورمان بعد از این مسابقات، در سی‌امین دوره جام فجر نیز قهرمان شد و 10 امتیاز دیگر کسب کرد. جام الحسن اردن آخرین تورنمنت بین‌المللی مردانی بود که او در این مسابقات با کسب مقام نایب قهرمانی مجموع امتیازات خود را به 16 امتیاز رساند. حالا این فرصت برای مردانی وجود دارد که 24 امتیاز دیگر کسب و سقف 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌المللی را پر کند.

سعید رجبی دیگر نماینده سنگین وزن تکواندو ایران است که در آخرین رنکینگ فدراسیون جهانی با کسب 154.08 امتیاز در رتبه بیست و پنجم قرار دارد. رتبه‌ای که کار سعید رجبی را برای حضور در فینال مسابقات گرندپری که با حضور 16 تکواندوکار برتر برگزار خواهد شد. رجبی در حال حاضر 36.16 امتیاز با حمزه کاتان نفر شانزدهم رنکینگ از اردن فاصله دارد. فاصله امتیازی که نیاز کسب مدال توسط رجبی در مرحله مسابقات گرندپری در بلغارستان را افزایش خواهد داد.

البته رجبی نیز مانند مردانی این شانس را دارد که تا پایان سال 2019، 24 امتیاز از تورنمنت‌های بین‌المللی کسب و شانس حضور خود در گرندپری مسکو را افزایش بدهد. رجبی 16 امتیاز کسب شده خود را نیز با قهرمانی در نهمین دوره جام باشگاه آسیا در کیش و نایب قهرمانی در سی‌امین دوره جام فجر کسب کرده است. البته رجبی در جام ریاست فدراسیون جهانی در کیش نیز به مقام نایب قهرمانی دست یافت و از این تورنمنت نیز 12 امتیاز کسب کرد که مانند امتیازات سایر ورزشکاران از 40 امتیازات بین‌المللی او کسر نخواهد شد.
تاريخ:چهارشنبه 10 مهر 1398 - 15:24