نگاهی به وضعیت هادی‌پور در رنکینگ المپیک/ یک سکو فاصله آرمین تا کسب قطعی سهمیه المپیک 2020


سایت هواداران تکواندو مطابق هر ماه قصد دارد با بررسی وضعیت نمایندگان کشورمان بعد از اعلام رنکینگ جدید شرایط نمایندگان کشورمان را پیش از حضور در سومین مرحله مسابقات گرندپری در بلغارستان بررسی کند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، فدراسیون جهانی تکواندو مطابق هر ماه در ابتدای ماه اکتبر رنکینگ المپیکی این رشته را اعلام کرد و خوشبختانه هر سه نماینده تکواندو کشورمان با رشد در رنکینگ به کسب سهمیه المپیک 2020 نزدیک تر شدند.
سایت هواداران تکواندو مطابق هر ماه قصد دارد با بررسی وضعیت نمایندگان کشورمان بعد از اعلام رنکینگ جدید شرایط نمایندگان کشورمان را پیش از حضور در سومین مرحله مسابقات گرندپری در بلغارستان بررسی کند.

وزن نخست المپیک(58- کیلوگرم)
خوشبختانه آرمین هادی‌پور با کسب مدال نقره مسابقات گرندپری توکیو در رنکینگ جدید یک پله دیگر نیز صعود کرد تا با حضور در رتبه چهارم وزن نخست المپیک به کسب سهمیه نزدیک‌تر شود. البته آرمین هادی‌پور و کادرفنی تیم ملی به خوبی می‌دانند که با توجه به حضور جون جانگ و تائه هون کیم، تکواندوکاران کره‌ای در رتبه‌های اول و دوم این وزن و تنها امکان حضور یک نفر از آنها در مسابقات توکیو، عملا در حال حاضر نمایندگان کشورمان در رتبه سوم این وزن قرار دارد.
جایگاهی که تنها با کسب یک مدال برنز دیگر در دو مسابقه گرندپری باقی مانده باعث راحت شدن خیال هادی‌پور از کسب قطعی سهمیه المپیک 2020 خواهد شد. آرمین هادی‌پور در آخرین رنکینگ اعلامی با کسب 346.31 امتیاز در رتبه چهارم قرار گرفته است و با خسوس تورتوسا کابررا(376.33 امتیاز) نفر سوم رنکینگ از اسپانیا 30.02 امتیاز اختلاف دارد.
در رنکینگ جدید بالاخره "جون جانگ" پدیده تکواندو کره‌جنوبی موفق شد "کیم تائه هون" هموطن پرافتخار خود که سه مدال طلای جهان، مدال برنز المپیک ریو و 12 مدال طلا، نقره و برنز گرندپری را در کارنامه دارد را از صدر رنکینگ پایین کشیده و با کسب 459.71 امتیاز بر جایگاه او تکیه بزند. جون جانگی که در سال گذشته ودر 5 مرحله مسابقات گرندپری موفق به کسب 4 مدال طلا شد و با کسب مقام قهرمانی مسابقات جهانی منچستر در سال 2019 به نفر اول کره‌ای‌ها در وزن نخست تبدیل و جا پای هموطن صاحب نام خود گذاشته است.
با توجه به اینکه 5 نفر برتر رنکینگ سهمیه المپیک را کسب خواهند کرد، در حال حاضر "گئورگی پپوف" از روسیه با کسب 236.91 امتیاز، "چک وولی" از ایرلند با کسب 231.60 امتیاز، رامنارونگ" از تایلند با کسب 224.79 امتیاز، "برندون پلازا هرناندز" از مکزیک با کسب 224.08 امتیاز، "صفان خلیل" از استرالیا با کسب 218 امتیاز جدی‌ترین تکواندوکارانی هستند که نماینده کشورمان را تهدید می‌کنند. تکواندوکارانی که در جایگاه‌های هفتم تا سیزدهم رنکینگ قرار دارند و با کسب 120 امتیاز باقی مانده از دو مرحله باقی مانده مسابقات گرندپری در سال 2019 و 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌الملی می‌توانند به سهمیه المپیک نزدیک شوند.
"گئورگی پپوف" که در مسابقات جهانی منچستر به مقام نایب قهرمانی رسید، در حال حاضر از 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌المللی در سال 2019 تا به حال موفق به کسب 13.02 امتیاز شده است و همچنان 26.98 امتیاز را می‌توانند کسب کند. او در صورت کسب این امتیاز و قهرمانی در دور مرحله مسابقات گرندپری در پایان سال 2019 این شانس را خواهد داشت که با کسب 383.89 امتیاز در جمع 5 نفر برتر قرار گیرد.
"جک وولی" ایرلندی اما از 40 امتیاز تورنمنت‌های بین‌المللی موفق به کسب 32.8 امتیاز شده است و تنها شانس کسب 7.2 امتیاز دیگر دارد. او در صورت کسب این امتیاز و قهرمانی در دو مرحله مسابقات گرندپری در پایان سال 2019 به 358.8 امتیاز خواهد رسید که این امتیاز می‌تواند شانس کسب سهمیه را برای او زنده نگه دارد.
"رامنارونگ" تایلندی نیز با کسب 33.2 امتیاز از تورنمنت‌های بین‌المللی تنها شانس کسب 6.8 امتیاز را خواهد داشت و با این امتیاز و 120 امتیاز باقی مانده از مسابقات گرندپری در پایان سال 2019 شانس رسیدن به 351.59 امتیاز را خواهد داشت.
اما "برندون پلاز" نایب قهرمان مسابقات جهانی منچستر از مکزیک نیز تا امروز موفق به کسب 37.84 امتیاز از تورنمنت‌های بین‌المللی شده است و تنها شانس کسب 2.16 امتیاز دیگر از این مسابقات را دارد. او با کسب قهرمانی در دور مرحله باقی مانده از مسابقات گرندپری و 2.16 امتیاز مسابقات بین‌المللی در پایان سال 2019 به امتیاز 346.24 امتیاز خواهد رسید و در این صورت خطری از جانب او هادی‌پور را تهدید نخواهد کرد.
"صفان خلیل" تکواندوکار استرالیایی نیز از تورنمنت‌های بین‌المللی موفق به کسب 9.64 امتیاز شده است و هنوز فرصت کسب 30.36 امتیاز را خواهد داشت. امتیازاتی که در صورتی که همراه با کسب 120 امتیاز دو مرحله مسابقات گرندپری باشد می‌تواند او را در پایان سال 2019، 368.36 امتیازی کند. اتفاقی که با توجه به عملکرد او در تورنمنت‌های بین‌المللی بسیار دور از انتظار است.
با بررسی رقبای آرمین هادی‌پور به خوبی مشخص است که تکواندوکار شایسته کشورمان بیش از نیمی از راه کسب سهمیه را طی کرده است و تنها با کسب یک مدال دیگر در مسابقات گرندپری خیال خود و تکواندو ایران از کسب سهمیه سبک وزن را راحت کرد. البته تمامی این محاسبات بدون در نظر گرفتن امتیازاتی است که در پایان هر ماه از امتیازات کسب شده توسط تکواندوکاران در سالیان گذشته کسر می شود و این اتفاق نیز می‌تواند تغییراتی در رنکینگ ایجاد کند. موضوعی که خطر جدی برای نماینده کشورمان نیست، اما برخی رقبای او را در شرایط سخت‌تر قرار می‌دهد.
تاريخ:يكشنبه 14 مهر 1398 - 10:55