به بهانه شروع رقابت‌های لیگ برتر تکواندو/ درخشش سرمایه ها


رقابت‌های لیگ برتر تکواندو از فردا آغاز می‌شود؛ مسابقاتی که در بین رشته‌های ورزشی غیر از فوتبال حرف برای گفتن دارد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، رقابت‌های لیگ برتر تکواندو از فردا آغاز می‌شود؛ مسابقاتی که در بین رشته‌های ورزشی غیر از فوتبال حرف برای گفتن دارد.

در بین رشته‌های انفرادی و رزمی هم لیگ برتر تکواندو جایگاه بسیار مهم و بهتری را دارد. نگاهی به حضور تیم‌ها و اسپانسرها در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که اسپانسرها و سرمایه‌گذاران این رشته عملکرد بسیار بهتری را نسبت به سایر رشته‌ها داشتند. در برخی از رشته‌ها مثل کاراته یا ووشو و یا حتی کشتی بیشتر اسپانسرها بعد از یک سال و یا دو سال سرمایه گذاری مسیر خود را تغییر می‌دهند اما در تکواندو تیم‌های شهرداری ورامین، دانشگاه آزاد و لوازم خانگی کن مدت‌هاست که در حال سرمایه گذاری هستند و بدون کمترین مشکل حاشیه‌ای کار خود را پیش می‌برند.

به خصوص در روزهایی که ورزش به لحاظ اقتصادی در شرایط بحرانی به سر می‌برد، حضور این اسپانسرها غنیمت به شمار می‌رود. این‌که تیمی همچون لوازم خانگی کن در این چند سال سرمایه گذاری خوبی را در لیگ تکواندو انجام داده و حتی در بحث ملی هم سعی کرده در کنار فدراسیون باشد و بسیاری از مشکلات را بر طرف کند، جای تقدیر را دارد. واقعیت امر این است که در رشته‌های غیر توپی چنین سرمایه‌گذاری واقعا از خود گذشتگی است چون آورده آنچنانی را در پی ندارد.

بررسی قهرمانان لیگ برتر تکواندو هم در چند سال اخیر نشان می‌دهد که با وجود سرمایه گذاری زیاد هم در لیگ برتر و هم در فدراسیون باعث نشده تا این تیم به عنوان قهرمانی هم برسد. یعنی این‌طور نبوده که فدراسیون برای این تیم برنامه‌ریزی کند که تحت هر شرایطی به عنوان قهرمانی برسد.

اینطور نبوده که چون این باشگاه سرمایه گذاری کرده از امتیاز ویژه هم برخوردار باشد اما با این‌حال در این روزهای اخیر انتقادات زیادی نسبت به نقش این اسپانسر وارد شده است. منتقدین معتقد هستند که تیم لوازم خانگی کن چون در لیگ برتر تیم‌داری می‌کند نباید از تبلیغات دور شیاپ چانگ برخوردار باشد و یا نباید با تیم ملی همکاری کند چون این گونه همکاری شائبه برانگیز است!

یک بررسی اجمالی نشان می‌دهد که در سایر رشته‌ها هم روال همین بوده و هر وقت اسپانسری وارد شده به هر حال از منافعی برخوردار بوده‌ و اصلا اگر قرار باشد، اسپانسر منفعتی نبرد که دلیلی برای سرمایه‌گذاری آن وجود ندارد.

ثامن سال‌ها در لیگ برتر هندبال سرمایه گذاری کرد. هم تبلیغات دور زمین مسابقه برای ثامن بود و هم گاهی تبلیغات روی پیراهن تیم ملی را در اختیار داشت. یعنی علاوه بر این‌که در لیگ برتر حضور داشت، حامی فدراسیون و تیم ملی بود و حتی در مقطعی هزینه سرمربی تیم ملی را هم پرداخت می‌کرد. حرف اول و آخر را ثامن را در لیگ برتر هندبال می‌زد و گاهی کار به جایی می‌رسید که حتی در انتخاب سرمربی تیم ملی هم نظر می‌داد.

در لیگ برتر کشتی هم بیمه رازی را می‌توان مثال زد که در لیگ برتر سرمایه گذاری می‌کرد و نیمی از تبلیغات دور تشک به این تیم اختصاص داشت و نیمی دیگر به اسپانسر اصلی فدراسیون کشتی هزینه‌های فدراسیون را در طول سال تقبل می‌کرد.

در رشته‌های توپی هم می‌توان والیبال را مثال زد که با بانک سرمایه قرار داد امضا کرده بود و هم در لیگ تیمداری می‌کرد هم روی پیراهن تیم ملی نامش دیده می‌شد و هم در کنار زمین تابلوهای این تیم دیده می‌شد.

در تکواندو از چنین مسائلی خبری نیست اما با این‌حال لوازم خانگی کن در حال سرمایه گذاری است. اگر کن و یا هر یک از سرمایه‌گذاران دیگر در لیگ برتر تکواندو قید سرمایه گذاری در تکواندو را بزنند واقعیت این است که بیشترین آسیب به تیم ملی و نفرات ملی پوش ایران وارد می‌شود. به جای سنگ اندازی در مقابل پای این سرمایه گذاران، باید قدردان آن‌ها بود و باید آنها را برای هزینه کردن در لیگ ترغیب کرد. این‌ها سرمایه های واقعی تکواندو هستند که چرخه مالی را در این ورزش به حرکت درآورده‌اند.
تاريخ:يكشنبه 14 مهر 1398 - 16:03