عسگری: اگر خوب تمرین نکنیم مدال‌آوری در المپیک یک رویا خواهد بود/ در المپیک حرف اول را آمادگی روانی می‌زند


سرمربی تیم ملی تکواندو گفت: درخواست ما از مسئولان کمیته المپیک این است طبق قولی که دادند و تلاش‌ها، هماهنگی که انجام دادند و با IOC مکاتباتی داشتند، بتوانند امتیازاتی که به ناحق از این جوان گرفته شد را به صندوق حساب او واریز کنند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، فریبرز عسگری در خصوص شرایط ملی پوشان گفت: در شرایطی قرار داریم که دو مسابقه مهم گرندپری برای مشخص شدن سهمیه المپیک توکیو در پیش داریم. گرندپری بلغارستان در 26 مهرماه برگزار خواهد شد و بعد از آن مسابقات فینال گرندپری در 15 آذرماه، مسافران المپیک را مشخص خواهد کرد. برنامه‌ریزی و هدفگذاری ما به گونه‌ای بود که در سه وزنی که شانس حضور در المپیک را داریم، نفرات ما در میان 5 نفر برتر حضور داشته باشند تا سهمیه المپیک را مستقیم دریافت کنیم.

وی افزود: همچنین در حال تلاش هستیم که 3 نفری که پشت این عزیزان هستند را به عنوان نفرات جایگزین داشته باشیم و برای این مهم باید رنکینگ این عزیزان را نیز زیر 20 نفر برتر نگه داریم. در این شرایط اگر برای 5 نفری که مسافر المپیک هستند اتفاقی بیفند، نفر جایگزین به شرطی که زیر 20 نفر باشد از کشور خودش انتخاب خواهد شد و در غیر این صورت رنکینگ از بین می‌رود.

سرمربی تیم ملی بیان کرد: همین موضوع باعث خواهد تا شرایط حساسی را داشته باشیم. خوشبختانه تا امروز در وزن 58- کیلوگرم، آرمین هادی‌پور در رنکینگ 4 و فرزان عاشورزاده در رنکینگ 23 حضور دارد. هموطنان عزیز باید بدانند رنکینگ‌ها به این صورت است که در هر ماه امتیازاتی که از سه سال پیش کسب شده است از امتیازات بازیکنان کسر خواهد شد و همین موضوع باعث می‌شود در ماه‌های آینده شاهد جابه‌جایی رنکینگ‌ها باشد.

عسگری ادامه داد: در وزن 68 کیلوگرم، میرهاشم حسینی در جایگاه ششم و سروش احمدی در رنکینگ 14 حضور دارد که در این وزن نیز اوضاع خوب است. مشکل ما در این وزن شرایطی است که برای میرهاشم حسینی در مسابقات قهرمانی جهان اتفاق افتاد و کشور انگلستان به این قهرمان ویزا نداد. اگر هاشم در ان مسابقات ویزا دریافت و در میان فینالیست‌ها حضور می‌شد، در حال حاضر رنکینگ دوم را به جای ششم در اختیار داشت.

سرمربی تیم ملی تکواندو عنوان کرد: درخواست ما از مسئولان کمیته المپیک این است طبق قولی که دادند و تلاش‌ها، هماهنگی که انجام دادند و با IOC مکاتباتی داشتند، بتوانند امتیازاتی که به ناحق از این جوان گرفته شد را به صندوق حساب او واریز کنند. این اتفاق می‌تواند منجر به بالاتر رفتن رنکینگ حسینی شود و کمک حال او در المپیک توکیو باشد.

وی افزود: در وزن 80+ کیلوگرم، سجاد مردانی در آخرین رنکینگ در جایگاه چهارم و سعید رجبی در جایگاه بیست و چهارم قرار دارد. شرایط ما در این وزن نیز به گونه ای است که اگر در مسابقات آینده بتوانیم مدال کسب کنیم، اوضاع‌مان خوب خواهد بود. بین مسابقات گرندپری دو تورنمنت در پیش داریم و بچه‌هایی را که 40 امتیازات تورنمنت آنها در طول سال پر نشده است را به این رقابت‌ها اعزام می‌کنیم.

عسگری گفت: اگر شرایط مالی این سفرها فراهم شود به این مسابقات اعزام خواهیم شد تا حداکثر تلاش خود را برای رسیدن به سهمیه المپیک انجام بدهیم. این شرایط امروز ما است که در حال تلاش هستیم تا سهمیه‌های خود را قطعی کنیم. بعد از قطعی شدن سهمیه‌ها، برنامه‌ریزی جدی و اساسی برای المپیک 2020 خواهیم داشت. صحبت کردن در خصوص المپیک در حال حاضر خیلی زود است و به نظر من حرفه‌ای نیست، چون هنوز دو مرحله دیگر برای کسب سهمیه داریم.

وی افزود: بعد از کسب سهمیه روی المپیک تمرکز خواهیم کرد. شرایط ورزش ایران در این دوره خاص است. همیشه بار مدال‌های المپیک روی رشته‌های انفرادی بوده است و در این دوره یک مقدار شرایط حساس‌تر نیز شده است و رشته‌های رزمی، کاراته و تکواندو شرایط خاصی‌تر برای کسب دارند. قطعا توقعات از این دو رشته بالاتر است و درخواست ما از مسئولان محترم کمیته المپیک این است که این دو رشته که بار کاروان روی دوش آنها است را جدی‌تر ببنند.

سرمربی تیم ملی تکواندو اظهار داشت: خواهش بزرگ ما این است حداقل در این یک دوره، رشته‌های انفرادی که در المپیک مدال کسب می‌کنند را مانند رشته فوتبال ببینند و برای آن اهمیت قائل باشند تا بچه‌ها با فراغ بال و خاطر آسوده، تمرین و به فکر کسب مدال و قهرمانی در المپیک باشند. از همه کسانی که تا این لحظه ما را حمایت کردند تشکر می‌کنم و از عزیزانی که دستی در آتش دارند درخواست می‌کنم حمایت خود را ادامه بدهند تا ما امروز کار و در المپیک مدال درو کنیم.

عسگری گفت: اگر خوب تمرین نکنیم و شرایط برای ما مهیا نباشد بعدا مدال‌آوری در المپیک یک رویا پردازی خواهد بود. از مسئولان محترم وزارت ورزش و کمیته محترم المپیک که نفرات حرفه‌ای و فرهیخته‌ای در آنجا تصدی دارند، درخواست می‌کنم به فکر قهرمانان و مربیان باشند و دغدغه‌های خاطر آنها را برطرف کنند که تا بچه‌ها بتواند برای کشورمان افتخارآفرین باشند.

وی تصریح کرد: قطعا فدراسیون در حد بضاعت خود به بچه‌ها و کادرفنی کمک می‌کند. تا یکی، دو سال بعد از المپیک ریو، تکواندو در شوک المپیک 2016 بود تا اینکه بعد از 22 ماه در گرندپری منچستر در سال گذشته موفق به کسب مدال طلا شدیم و خدا را شکر شرایط تغییر کرد و اوضاع بچه‌ها بهتر شد و این روند در مسابقات اخیر با مدال طلا و نقره ادامه پیدا کرد. بار روانی از روی بچه‌ها برداشته شده است و فضای جامعه و منتقدین به خاطر شرایط بچه‌ها تعدیل شده است.

سرمربی تیم ملی در خصوص اضافه شدن روانشناس گفت: سعی کردیم از حضور دکتر صبحی به عنوان روانشناس در کنار بچه‌ها بهره ببریم و ایشان کمک می‌کنند بچه‌ها از نظر مهارت روانی در کنار مهارت فنی تمرین و خود را برای مسابقات بزرگ المپیک آماده کنند. قطعا بچه‌ها و کادرفنی از مسابقات دوره‌های گذشته درس‌های فنی گرفتند تا اشتباهات دوره گذشته تکرار نشود. بچه‌ها نیز نباید به خاطر رنکینگ خود مغرور شوند، چرا که در المپیک چیزی که حرف اول را خواهد زد آمادگی روانی است که بچه‌های برای این مهم نیز تمرین می‌کنند.
تاريخ:چهارشنبه 17 مهر 1398 - 12:16