متن کیمیا علیزاده سیاهه‌ای بود برای الصاق مهر پناهندگی


متنی که کیمیا علیزاده در اینستاگرام خود منتشر کرد بیش از آن‌که «دل‌نوشته» یا برگرفته از باورهایش باشد، سیاهه‌ای بود تا نظر اداره پناهندگی کشور هلند را برای تصمیم سریع‌تر و الصاق مهر پناهندگی او فراهم آورد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، یک تصمیم و بعد یک متن، تا دل کاخ سفید پیش رفته است. «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نسبت به سوال خبرنگاری در مورد پناهندگی تکواندوکار زن ایرانی واکنش نشان داد.
«کیمیا علیزاده» دختری که نامش را زیر پرچم ایران به عنوان نخستین زن مدل‌آور ایرانی ثبت کرد، طی هفته‌های اخیر ابتدا با کشف حجاب و بعد متنی در اینستاگرامش خبرساز شد. او با بهانه‌هایی مانند «سرکوب شدن» و «تن دادن به حجاب اجباری»، فرصت را برای گرفتن جواب پناهندگی‌اش فراهم کرد. متنی که کیمیا علیزاده در اینستاگرام خود منتشر کرد بیش از آن‌که «دل‌نوشته» یا برگرفته از باورهایش باشد، سیاهه‌ای بود تا نظر اداره پناهندگی کشور هلند را برای تصمیم سریع‌تر و الصاق مهر پناهندگی او فراهم آورد.
حالا او چنان کرده، که آوازه‌اش به سخنرانی نماینده ویژه وزارت خارجه و سوال خبرنگاران می‌رسد. هوک البته در قدم اول سعی کرد که سکوت اختیار کند و پاسخی به اظهارات کیمیا علیزاده ندهد. اما باز هم نتوانست از آب گل‌آلودش ماهی نگیرد و صحبت‌های کیمیا را مهر تاییدی بر سرکوب شدن زنان ایرانی دانست.
اما در متنی که کیمیا علیزاده در اینستاگرام خود برای دریافت پناهندگی نوشته بود، یک شاه‌کلید وجود داشت. او نمی‌توانست به سال‌ها دردانه بودنش در ورزش ایران و نورچشمی بودنش برای مدیران اشاره نکند. پس در بخشی نوشت: «من کیمیا علیزاده، نه تاریخسازم، نه قهرمانم، نه پرچمدار کاروان ایران.»
او دقیقا یادش هست که در اوج روزهایی که مصدوم بود و هنوز کسی از تاریخ دقیق بازگشتش به میدان حرفه‌ای خبر نداشت، وزارت ورزش و کمیته المپیک، او را به عنوان پرچمدار ایران در رقابت‌های آسیایی جاکارتا معرفی کردند. در روزهایی که سایر ورزشکاران ایرانی در رشته‌های والیبال و بکستبال، کشتی و جودو، کاراته و وزنه‌برداری می‌توانستند کاندیدای این افتخار شوند، کیمیا علیزاده نامش به عنوان پرچمدار فریاد زده شد.
با این حال دختر قهرمان ایران حتما به یاد دارد که کشورهای مدعی و غیرمدعی، بارها در رشته‌های مختلف المپیکی در بخش زنان کسب مدال کرده‌اند. اما کمتر کسی با مدال برنز در بازگشت به کشورش یا سکه باران شده یا برایش کفش طلای ۲۴ عیار سفارش داده‌اند یا خودرو و منزل مسکونی دریافت کرده است.
در این‌که آن‌چه کیمیا علیزاده به دست آورد حق او بوده و بس، تردیدی نیست. اما این‌که در همان پست خود برای گرفتن پناهندگی‌اش از هلند، بنویسد «روح آزرده من در کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی شما نمی‌گنجد» شک برانگیز است. اگر آن‌چه به دست آورده‌ای از کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی بود، چرا پیش از رفتن و مهاجرت، بخشی از آن‌ها را به مردم سیل‌زده یا نیازمند تقدیم نکردی؟
امیدواریم کیمیا علیزاده باز هم بتواند در عرصه ورزش بدرخشد اما این‌که در این میان بهانه‌ای هم دست برایان هوک‌ها بدهد، کار اشتباهی است. شاید باید به یاد داشته باشد که چون در ایران بود و نخستین زن مدال‌آور شد، چنین عزیز بود. وگرنه در این ۴ سال بسیاری به غیر از وی در تکواندو زنان جهان خوش درخشیده‌اند.
تاريخ:يكشنبه 29 دي 1398 - 09:01