نگاهی به تاریخچه تکواندوی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا/ هنگ‌کنگ 1978


بیست و چهارمین دوره رقابت‌های تکواندو قهرمانی آسیا از 14 اسفندماه به مدت سه روز در بیروت لبنان برگزار خواهد شد و قاره کهن یک بار دیگر شاهد رقابت بهترین‌های تکواندو آسیا خواهد بود.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، بیست و چهارمین دوره رقابت‌های تکواندو قهرمانی آسیا از 14 اسفندماه به مدت سه روز در بیروت لبنان برگزار خواهد شد و قاره کهن یک بار دیگر شاهد رقابت بهترین‌های تکواندو آسیا خواهد بود.
در آستانه برگزاری این مسابقات و برای یادآوری خاطرات و افتخارآفرینی تکواندوکاران کشورمان در این مسابقات به بررسی اداور مختلف این مسابقات خواهیم پرداخت تا یک بار دیگر ادای دینی به بزرگان تکواندو کشورمان در تاریخ مسابقات قهرمانی آسیا داشته باشیم.
سومین دوره رقابت‌های تکواندو قهرمانی آسیا – هنگ‌کنگ 1978
سومین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا با اولین حضور رسمی تکواندو ایران در مسابقات همراه بود تا قاره کهن با توجه به عملکرد نمایندگان کشورمان به خوبی متوجه پیدا شدن یک رقیب قدرتمند برای کره‌جنوبی به عنوان متولی رشته تکواندو باشد.
کسب 6 مدال توسط هر 6 نماینده کشورمان، در اولین حضور رسمی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا و حضور بر روی سکوی سومی مسابقات به خوبی نوید حضور یکی از قدرت‌های برتر تکواندو دنیا در سال آینده را داد.
سیدمیراحمد زعفری نژاد در وزن 54- کیلوگرم، نینوس تومان در وزن 67- کیلوگرم، سیدحسن زاهدی در وزن 72- کیلوگرم، عبدالکریم مومنه در وزن 78- کیلوگرم، حمید حشمتی خواه در وزن 83- کیلوگرم و غلامحسین سعیدی در وزن 83+ کیلوگرم نخستین ترکیب تیم ملی تکواندو ایران را در مسابقات قهرمانی آسیا در سال 1357 تشکیل داده بودند.
تیمی که در اوزان 58- کیلوگرم و 62- کیلوگرم نماینده‌ای را نداشت، اما با وجود ترکیب ناقص با کسب 2 مدال نقره و 4 مدال برنز در جایگاه سوم تیمی مسابقات قرار گرفت.
نینوس تومان و حمید حشمتی‌خواه مردان نقره‌ای تکواندو ایران در هنگ‌کنگ بودند و سیداحمد زعفری‌نژاد، سیدحسن زاهدی، عبدالکریم مومنه و غلامحسین سعیدی نیز با کسب مدال برنز مسابقات را ترک کردند.
سومین دوره مسابقات قهرمانی آسیا نیز مانند دو دوره گذشته با قهرمانی کره‌جنوبی به پایان رسید، اما تفاوت این دوره با دوره‌های گذشته ظهور یک قدرت جدید در تکواندو آسیا و جهان برای کره‌ای‌ها بود.
تاريخ:شنبه 26 بهمن 1398 - 09:31