پاسخ به یک سوال/ چرا لیگ به شیوه جام جهانی برگزار نشد؟


برخلاف فدراسیون جهانی اما به نظر می‌رسد برگزاری لیگ به صورت تیمی برای مسئولان سازمان لیگی جذابیتی نداشته است و دیگر قرار نیست شاهد برگزاری این مسابقات باشیم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، سازمان لیگ تکواندو در مهرماه سال 96 اقدام به برگزاری نخستین دوره مسابقات لیگ به شیوه جام‌جهانی با حضور 12 تیم کرد. رقابت‌هایی که در نهایت با برتری 59 بر 22 تیم دانشگاه آزاد در دیدار نهایی مقابل کلینک بهبد کرج با قهرمانی این تیم ریشه‌دار تکواندو کشورمان به پایان و قهرمانی رقابت‌های تیمی را نیز به کلکسیون افتخارات این تیم اضافه کرد.

دانشگاه آزاد که با توجه به قهرمانی در این مسابقات، به عنوان نماینده تکواندو کشورمان به بیست و یکمین دوره مسابقات جام‌جهانی در سال 2017 در ساحل عاج اعزام شد و با عملکردی بسیار خوب و استفاده از تجربیات حضور در مسابقات لیگ تیمی به مقام قهرمانی دست یافت.

بعد از برگزاری نخستین دوره جذاب مسابقات لیگ به شیوه جام‌جهانی و استقبالی که از این مسابقات صورت گرفته بود، قرار بود این مسابقات هر سال توسط سازمان لیگ تکواندو برگزار شود و در کنار لیگ‌های نقش جهان و خلیج فارس به میدانی برای رقابت جوانان شایسته کشورمان تبدیل شود. مسابقاتی که متاسفانه دیگر در سال‌های اخیر خبری از برگزاری آن توسط سازمان لیگ تکواندو نشده است و به نظر می‌رسد رفته رفته به دست فراموشی سپرده شده است.

این در حالی است که برگزاری مسابقات تیمی در سالیان اخیر همواره با استقبال خوبی در دنیا مواجه شده است و حتی مسئولان فدراسیون جهانی تکواندو در راستای جذابیت مسابقات تیمی، رقابت‌های مشترک این رشته را با ترکیبی از بازیکنان مردان و زنان به صورت آزمایشی به مسابقات المپیک 2020 توکیو اضافه کردند تا در صورت بازخورد مثبت، شاهد حضور رسمی آن در لمپیک 2024 پاریس نیز باشیم.

برخلاف فدراسیون جهانی اما به نظر می‌رسد برگزاری لیگ به صورت تیمی برای مسئولان سازمان لیگی جذابیتی نداشته است و دیگر قرار نیست شاهد برگزاری این مسابقات باشیم. مسابقاتی که در صورت برگزاری مناسب حتی می‌توانست در بخش بانوان نیز برگزار شود و ایران را به عنوان یکی از قدرت‌های برتر تکواندو دنیا تبدیل به کشوری کند که در زمینه برگزاری مسابقات لیگ تیمی و حتی مشترک نیز پیشتاز دنیای تکواندو باشد.

سازمان لیگ با توجه به اهمیت فدراسیون تکواندو به برگزاری لیگ‌ در رده‌های سنی مسابقات مختلف باید بار دیگر به بررسی شرایط برگزاری رقابت‌های لیگ به صورت تیمی توجه کند و زمینه را برای پرورش بازیکنانی با تبحر حضور در مسابقات تیمی فراهم کند. به نظر نمی‌رسد در صورت تصمیم مسئولان سازمان لیگ تکواندو برای برگزاری این مسابقات مخالفتی از سوی فدراسیون با برگزاری آن صورت بگیرد.

برای ترغیب تیم‌ها به حضور در این مسابقات نیز می‌توان مانند سال 96 برای قهرمان مسابقات شرایط و امکاناتی را در نظر گرفت تا تنور این مسابقات نیز با حضور تیم‌های بیشتر گرم‌تر شود. مسابقاتی که با توجه به برگزاری آن در مدت زمان کوتاه و هزینه‌های کمتری تیمداری، حتی می‌تواند با استقبال تیم‌های بیشتری نسبت به مسابقات لیگ مواجه و بازیکنان بیشتری را درگیر خود کند.

تاريخ:دوشنبه 12 اسفند 1398 - 12:45