مهاجرانی که در ترکیب اصلی نبودند/ چرخه تولید تکواندو هیچ وقت متوقف نمی‌شود


نگاهی به وضعیت تکواندوکاران‌ مهاجر نشان می‌دهد که اغلب آنها در تیم ملی جایگاه محکمی نداشتند. بنابراین جهت رسیدن به رویاهای خود عزم سفر به سرزمین های دیگر کردند.

فدراسیون تکواندو در سالی که رو به پایان است با چالش کوچ برخی از تکواندوکاران روبه‌رو شد. اگرچه این موضوع برای تکواندو تازگی ندارد اما این بار مهاجرت کیمیا علیزاده این موضوع را وارد فاز جدیدی کرد به طوری که نگاه‌های انتقادی به تکواندو متمرکز شد. دلواپسان همیشگی این رشته نیز نوک پیکان نقدهایشان را به سوی مدیریت فدراسیون نشانه گرفتند و تا می‌توانستند به فدراسیون تاختند.
فارغ از این نقدهای غرض ورزانه و غیرواقعی، باید به این نکته توجه داشت که یکی از عوامل اصلی کوچ تکواندوکاران تعداد زیاد ورزشکاران با کیفیت این رشته در کشورمان است.
فدراسیون تکواندو هرساله با برگزاری مسابقات کشوری و لیگ تعداد قابل توجهی تکواندوکار تازه نفس به اردوهای تیم ملی تزریق می‌کند.
این چرخه تولید تکواندوکار باعث گردیده تا هرساله تعداد تکواندوکاران حرفه ای در ایران افزایش پیدا کند. همین امر صف ورودی های تیم ملی را شلوغ کرده است. بهترین ها به تیم ملی ورود پیدا می کنند.
این در حالی که نگاهی به وضعیت تکواندوکاران‌ مهاجر نشان می دهد که اغلب آنها در تیم ملی جایگاه محکمی نداشتند. بنابراین جهت رسیدن به رویاهای خود عزم سفر به سرزمین های دیگر کردند تا به هدف های خود دست پیدا کنند. رویایی که برای آن حاضرند سالها در کمپ های پناهجویان اقامت کنند تا به آن برسند.
این در حالی که از این تعداد تکواندوکار مهاجر شاید بتوان گفت، تنها میلاد بیگی عملکرد درخشانی داشته است و نامش را در بین بزرگان دنیا می شنویم. به هرحال او نیز مربی بزرگی همچون رضا مهماندوست را در کنار خود دارد و بخشی از از موفقیت هایش را مدیون اوست. اما از دیگر تکواندوکاران ایرانی حاضر دردیگر تیم ها کمتر نامی می‌شنویم.
تکواندوکارانی همچون راحله آسمانی(عضو تیم ملی بلژیک)، دینا پوریونس(عضو تیم ملی هلند)، پیام قبادی(تیم ملی آذربایجان) و.....
به این اسامی کیمیا علیزاده، فرزاد ذولقدر را نیز باید اضافه کرد. هوگوپوشانی که امسال ترک وطن کردند تا توانایی خود را با پرچمی بیگانه به نمایش بگذارند.
این که آیا این ورزشکاران موفق خواهند شد یانه، سوالی است که برای پاسخ به آن باید کمی منتظر زمان بود.
تاريخ:جمعه 16 اسفند 1398 - 09:53