نگاهی به عملکرد تکواندوی ایران در اردیبهشت 98/ دسیسه انگلیسی‌ها تا کسب مدال مومن‌زاده


با پایان سال 98 مانند گذشته قصد داریم رویدادهای تکواندو، پاراتکواندو و پومسه کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی و داخلی بررسی کنیم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، با پایان سال 98 قصد داریم مانند سال گذشته با بررسی تمامی رویدادهای داخلی و خارجی تکواندو، پاراتکواندو و پومسه کشورمان نگاهی بر عملکرد یک ساله تکواندو کشورمان داشته باشیم و با مرور اتفاقات تلخ و شیرین سال گذشته پرونده سال 98 را برای تکواندو کشورمان به طور کامل ببندیم.

اردیبهشت ماه
روزهای آغازین اردیبهشت ماه سال گذشته با برگزاری مسابقات آزاد کشوری نونهالان در بخش دختران با حضور 629 تکواندوکار آغاز شد و روز سوم اردیبهشت ماه با دعوت 55 هوگوپوش به اردوی تیم نونهالان کشورمان به پایان رسید. در پایان این رقابت‌ها بیتا توپچیان از استان آذربایجان‌شرقی به عنوان فنی ترین بازیکن انتخاب شد.

کمیته فنی فدراسیون تکواندو سوم اردیبهشت ماه تشکیل جلسه داد و در پایان اعظم درستی را به عنوان سرمربی تیم نونهالان، ندا زارع را به عنوان سرمربی تیم نوجوانان و محمدرضا زوار را به عنوان سرمربی تیم نوجوانان پسر انتخاب کرد.

مرحله دوم مسابقات انتخابی تیم‌ تكواندو دانشجويان برای حضور در سی امین دوره بازی‌های یونیورسیاد جهانی پنجشنبه 5 اردیبهشت‌ماه در 6 وزن در خانه تكواندو برگزار شد و در پایان نریمان مریدانی، امیرحسین محمدخانلو، امیرعلی پروینی، مهدی جلالی، سیداحمد خسروفر و محمدرضا خانی موفق شدند به اردوی تیم دانشجویان راه پیدا کنند.

در بخش دختران نیز مرحله دوم مسابقات انتخابی روز دوم اردبهشت ماه برگزار و آیدا خورشیدی، کیانا احمدی، سارا فتحی، زهرا شیدایی، هانیه شریعتی و زینب اسماعیلی وراغول را به واسطه عملکردشان در مسابقات انتخابی، فاطمه اموری و هانیه اخلاقی از سوی کمیته فنی، پریسا جوادی به دلیل درخشش درمسابقات آزاد کشوری و انتخابی تیم ملی و ناهید کیانی و ملیکا میرحسینی را به دلیل کسب مدال در مسابقات سال 2017 به اردوی این تیم دعوت کرد.

در روز هفتم اردیبهشت ماه سال گذشته، سید محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو کشورمان کاپ قهرمانی تیم ملی کشورمان در مسابقات جهانی سال 2015 را به موزه کمیته ملی المپیک و پارالمپیک اهدا کرد.

مسابقات آزاد کشوری نونهالان در گروه پسران نیز روز هشتم اردیبهشت ماه به پایان رسید. در پایان این رقابت‌ها که با حضور 934 تکواندوکار برگزار شد، 58 هوگوپوش موفق شدند به رقابت‌های انتخابی ورود به اردوی تیم ملی راه پیدا کنند. در این مسابقات سجاد ضيايي ضيائدين از استان مازندران به عنوان فنی ترین بازیکن انتخاب شد.

مرحله اول مسابقات کسب سهمیه سومین دوره رقابت‌های گرندپری از تاریخ 6 تا 8 اردیبهشت ماه در چهار وزن المپیکی در ووشی چین برگزار شد و سینا بهرامی و حسین لطفی تکواندوکاران ایرانی حاضر در این مسابقات بودند.
لطفی در وزن 58- کیلوگرم در دور نخست با شکست مقابل نماینده فیلیپین از دور مسابقات کنار رفت.
در وزن 68- کیلوگرم نیز سینا بهرامی با پس از دو پیروزی مقابل نمایندگان چین و شکست تکواندوکار روسیه در مرحله یک‌چهارم به دیدار نیمه‌نهایی رسید. او در این مرحله مقابل سئوک بای کیم از کره‌جنوبی شکست خورد و در دیدار رده‌بندی نیز مغلوب دیگر نماینده کره‌جنوبی شد تا دست خالی این رقابت‌ها را ترک کند.

مسابقات ورود به اردوی تیم ملی نوجوانان دختر برای حضور در دهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا روز یکشنبه 8 اردیبهشت ماه با حضور 50 هوگوپوش که جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرده بودند در خانه تکواندو برگزار و در پایان 20 تکواندوکار موفق شدند به اردو تیم ملی راه پیدا کنند.

در همین روز مسابقات ورود به اردوی تیم‌ملی تکواندو نونهالان دختر نیز با حضور 57 تکواندوکار برگزار و در پایان 28 هوگوپوش موفق شدند جواز حضور در اردو تیم نونهالان را کسب نمایند.

کمیته فنی فدراسیون تکواندو روز چهارشنبه 11 اردیبهشت‌ماه به منظور تعیین سرمربی تیم‌ ملی تکواندو نونهالان پسر تشکیل جلسه داد و در پایان مرتضی کریمی مربی باسابقه کشورمان را به عنوان سرمربی این تیم برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان انتخاب کرد.

چهارمین دوره مسابقات قهرمانی کشور پاراتکواندو در رده بزرگسالان و اولین دوره این رقابت‌ها در رده سنی نونهالان و نوجوانان در گروه مردان در تاریخ 15 اردیبهشت ماه با قهرمانی استان قم به پایان رسید. در این رقابت‌ها تیم‌های تهران و فارس در سکوهای دوم و سوم ایستادند.
مسابقات ورود به اردوی تیم‌ملی نونهالان پسر دیگر رویداد 15 اردیبهشت ماه سال گذشته بود که با حضور 59 هوگوپوش در فدراسیون تکواندو برگزار و در پایان 30 نفر موفق شدند جواز حضور در اردو را کسب نمایند.

ترکیب تیم پومسه دانشجویان کشور که در دو بخش مردان و زنان روز 17 اردیبهشت ماه اعلام شد. کوروش بختیار، امیررضا مهربان، علی سهرابی ومحمدصادق فتوحی (بازیکن ذخیره) در بخش مردان و مرجان سلحشوری، فاطمه حسام، مرجان تاجی رستم آبادی و سارا بوربور (بازیکن ذخیره) در بخش زنان مجوز حضور در مسابقات ایتالیا را کسب کردند.

مسابقات انتخابی درون اردویی تیم‌ ملی تکواندو نوجوانان در گروه دختران دوشنبه 23 اردیبهشت‌ماه با حضور 23 هوگوپوش در فدراسیون تکواندو برگزار شد که در نهایت 16 تکواندوکار در اردو باقی ماندند.

در روز 23 اردیبهشت ماه مسابقات انتخابی درون اردویی تیم ‌ملی تکواندو نوجوانان نیز در گروه پسران با حضور 24 هوگوپوش برگزار شد که 16 تکواندوکار در اردو باقی ماندند.

از میانه اردیبهشت ماه سال گذشته و تنها در فاصله چند روز تا مسابقات جهانی داستان کارشکنی انگلیسی‌ها در صدور روادید ملی‌پوشان کشورمان آغاز شد و در نهایت نیز با عدم صدور روادید میرهاشم حسینی و عرفان ناظمی به پایان رسید. در حالی که از مدت‌ها قبل تیم ملی کشورمان مراحل اخذ ویزای مسابقات را انجام داده و قرار بود 20 اردیبهشت ماه به منچستر به اعزام شود، اما با کارشکنی انگلیسی‌ها شاهد حضور ملی‌پوشان در چند مرحله در این کشور بودیم.

موضوعی که لطمات زیادی به تیم تکواندو کشورمان وارد کرد و باعث شد در نهایت با دسیسه انگلیسی ها، پس از سال‌ها تیم کشورمان بر روی سکوی مسابقات جهانی قرار نگیرد و انگلیس برای اولین بار در تاریخ تکواندو خود به مقام نایب قهرمانی جهان برسد.

بیست و چهارمین دوره مسابقات جهانی از 25 تا 29 اردیبهشت ماه سال گذشته در منچستر انگلیس برگزار شد و تیم ملی تکواندو کشورمان با وجود بدترین شرایط و مشکلاتی که در راه حضور تیم از سوی میزبان ایجاد شد با کسب دو مدال نقره توسط سروش احمدی و مهلا مومن‌زاده و مدال برنز آرمین هادی‌پور در جایگاه 12 مجموع این مسابقات قرار گرفت.

پایان 18 سال سکونشینی تکواندو ایران در مسابقات جهانی به واسطه شرایط طبیعی رقم نخورد و بازی کثیفی سیاسی در این اتفاق مهمترین نقش را ایفا کرد. در مسابقاتی که تا سالیان سال به عنوان سیاسی‌ترین دوره مسابقات جهانی از آن یاد خواهد شد کره جنوبی در مجموع (مردان و زنان) با 4 مدال طلا، یک نقره و دو برنز قهرمان شد، انگلستان با 3 مدال طلا و یک برنز نایب قهرمان شد و چین با 2 مدال طلا، 2 نقره و 3 برنز عنوان سوم را کسب کرد.

اتفاق مثبت این مسابقات برای تکواندو ایران کسب دومین مدال نقره تاریخ تکواندو بانوان ایران توسط مهلا مومن‌زاده بود.

تاريخ:شنبه 1 فروردين 1399 - 09:38