گزارش رویترز از چالش پیش روی IOC برای برگزاری المپیک ۲۰۲۰


المپیک به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای دنیای ورزش حالا تحت تاثیر فراگیری جهانی ویروس کرونا با چالشی جدی مواجه شده است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو و به نقل از تسنیم، رویترز در گزارشی نوشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان و به خطر افتادن سلامت ورزشکاران، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) از سوی فدراسیون‌ها و کمیته‌های ملی المپیک کشورهای مختلف تحت فشار قرار گرفته تا بازی‌های المپیک 2020 ژاپن را به تعویق بیندازد و به همین دلیل تعویق این رقابت‌ها را در دست بررسی قرار داده است.

کشورهای زیادی از IOC‌ خواسته‌اند که مهمترین رویداد ورزشی سال 2020 را به زمان دیگری موکول کنند و در این میان حتی دو کشور استرالیا و کانادا اعلام کرده‌اند در صورتی که المپیک به تعویق نیفتد، ورزشکاران خود را به این بازی‌ها نخواهند فرستاد.

IOC با لغو کلی المپیک 2020 مخالف است اما هنوز به تعویق این مسابقات هم رضایت نداده، هر چند این سازمان به خودش مهلتی 4 هفته‌ای داده تا درباره این موضوع تصمیم‌گیری کند.

به دنبال فشار‌های روز‌افزون بر IOC‌ برای تعویق المپیک، روز یکشنبه هفته جاری اعضای کمیته اجرایی IOC جلسه‌ای تشکیل دادند و در آن شرایط را برای اجرایی کردن این تصمیم بررسی کردند. در آن جلسه قویاً بر عدم لغو المپیک تأکید شد اما مواردی همچون برگزاری محدود بازی‌ها در تاریخ مقرر مورد ارزیابی قرار گرفت. با این حال تصور می‌شود که تعویق چند ماه یا یک ساله رقابت‌ها محتمل‌ترین گزینه باشد.

همین که IOC‌ بررسی به تعویق انداختن المپیک را در دستور کار خود قرار داده، پیشرفت بزرگی در رویکرد مسئولان این سازمان محسوب می‌شود، چرا که تا 5 روز گذشته، آنها بر تعهد کامل خود برای برگزاری بازی‌های المپیک 2020 در زمان از پیش تعیین شده،‌ تأکید داشتند.

علاوه بر کشورهای استرالیا و کانادا که به صورت رسمی اعلام کردند ورزشکاران خود را در صورت عدم تعویق المپیک به این رقابت‌ها نمی‌فرستند، ورزشکاران کشورهای آمریکا و بریتانیا نیز در روزهای اخیر به IOC‌ توصیه کرده‌اند که برگزاری این بازی‌ها را به زمان دیگری موکول کند.
تاريخ:دوشنبه 4 فروردين 1399 - 11:32