نگاهی به عملکرد تکواندوی ایران در تیر ماه 98/ شاهکار تکواندوکاران ایران در یونیورسیاد


با پایان سال 98 قصد داریم رویدادهای تکواندو کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی و داخلی را بررسی کنیم و با مرور اتفاقات تلخ و شیرین سال گذشته پرونده سال 98 را برای تکواندو کشورمان به طور کامل ببندیم.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، با پایان سال 98 مانند گذشته قصد داریم رویدادهای تکواندو، پاراتکواندو و پومسه کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی و داخلی بررسی کنیم و با مرور اتفاقات تلخ و شیرین سال گذشته پرونده سال 98 را برای تکواندو کشورمان به طور کامل ببندیم.

تیرماه
آغاز ماه تیرماه با معرفی ترکیب تیم ملی پاراتکواندو از سوی پیام خانلرخانی برای حضور در پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در اردن همراه بود. سعید صادقیان‌پور، محمدرضا شعبانی، احمد نریمانی، مهدی بهرامی آذر، سجاد جوانبخت، مهدی پوررهنما، محمود جعفرزاده، علیرضا بخت و اصغر عزیزی 9 هوگوپوش تیم ملی مردان کشورمان برای حضور در این رقابت‌ها بودند. در بخش بانوان نیز سیده مهتاب نبودی تنها نماینده کشورمان برای حضور در این مسابقات بود.

در دوازدهمین روز از تیرماه سال گذشته و با تصمیم کمیته فنی فدراسیون تکواندو، تیم دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به قهرمانی در مسابقات تیمی جهان سال 2017 و قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا 2019 به عنوان نماینده ایران در جام جهانی 2019 انتخاب شد.
رقابت‌های تکواندوسی‌امین دوره مسابقات یونیورسیاد جهانی در روز جمعه 21 مردادماه پس از 5 روز در "ناپل" ایتالیا به پایان رسید و نمایندگان کشورمان با کسب 4 مدال طلا و یک برنز در رقابت‌های کیوروگی به کار خود پایان دادند.

در این مسابقات، آرمین هادی‌پور، میرهاشم حسینی، سروش احمدی و امیرمحمد بخشی موفق به کسب مدال طلا شدند و ملیکا میرحسینی تنها مدال برنز کشورمان را کسب کرد. تیم مردان کشورمان با کسب 4 مدال طلا از 6 مدال این مسابقات موفق به کسب عنوان قهرمانی شد و کره‌جنوبی نیز با 2 طلا و یک برنز در جایگاه دوم قرار گرفت.

در بخش پومسه نیز نمایندگان کشورمان با کسب 5 مدال برنز به کار خود خاتمه دادند. کوروش بختیار، فاطمه حسام، تیمی پومسه سه نفره مردان، تیم سه نفره زنان و تیم دو نفره به مدال برنز دست یافتند.

مسابقات تیمی تکواندو مسابقات یونیورسیاد جهانی نیز روز 22 تیرماه با حضور 18 تیم در بخش مردان و 14 تیم در بخش بانوان برگزار شد. در بخش مردان تیم 4 نفره کشورمان با ترکیب میرهاشم حسینی، امیرمحمد بخشی، سروش احمدی و عرفان ناظمی پس از برتری مقابل تیم‌های اوکراین، چین و مالزی به دیدار نهایی صعود کرد و با برتری 33 بر 6 مقابل مصر به مقام قهرمانی مسابقات دست یافت.

در بخش زنان نیز تیم 4 نفره کشورمان با ترکیب ناهید کیانی، زهرا شیدایی، پریسا جوادی و ملیکا میرحسینی پس از شکست 10 بر 8 مقابل کره‌جنوبی از دور مسابقات کنار رفت.

جلسه شورای اجرایی اتحادیه تکواندو آسیا و همچنین مجمع عمومی اتحادیه تکواندو آسیا روز 25 تیرماه و پیش از آغاز رقابت‌های قهرمانی آسیا پاراتکواندو، نوجوانان و نونهالان در اردن برگزار شد و ایران به عنوان میزبانی سومین دوره مسابقات آزاد آسیایی (G1) و دهمین دوره رقابت‌های تکواندو جام باشگاه‌های آسیا (G1) در سال 2020 شد.

حافظ مهدوی و مریم آذرمهر دو داور بین‌المللی کشورمان بر روی شیاپ‌چانگ رقابت‌های پاراتکواندو، نونهالان و نوجوانان قهرمانی آسیا 2019 قضاوت کردند.

پنجمین دوره مسابقات قهرمانی پاراتکواندو آسیا پنجشنبه 27 تیرماه با حضور 149 هوگوپوش در اردن برگزار شد و شاگردان شایسته پیام خانلرخانی با کسب 4 مدال طلا و 2 مدال نقره و 34 امتیاز برای پنجمین دوره متوالی به مقام قهرمانی دست یافت.

پس از تیم کشورمان، ترکیه با 2 مدال طلا، یک برنز و 15 امتیاز نایب قهرمان شد و قزاقستان با یک مدال طلا، 2 نقره، یک برنز و 14 امتیاز عنوان سومی را کسب کرد.
صادقیان پور، شعبانی، پوررهنما و عزیزی در این مسابقات موفق به کسب مدال طلا شدند و نریمانی و بهرامی آذر به مدال نقره رسیدند.

چهاردهمین دوره مسابقات پومسه قهرمانی کشور در گروه مردان روز 28 تیرماه در اصفهان و با قهرمانی میزبان به پایان رسید. در پایان این دوره از مسابقات، مردان پومسه‌رو‌های اصفهان با کسب 6 مدال طلا، 3 نقره، 4 برنز و 84 امتیاز توانستند عنوان قهرمانی را به نام خود ثبت نمایند. تیم تهران با 5 طلا، 3 نقره، 5 برنز و 77 امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی ایستاد و مازندران با یک طلا، 2 نقره و 3 برنز و 45 امتیاز سوم شد.

همچنین چهارهمین دوره مسابقات پومسه قهرمانی کشور در گروه زنان نیز روز 29 تیرماه در اصفهان برگزار شد و اصفهانی‌ها در این بخش نیز با کسب7 مدال طلا، 2 نقره، 3 برنز و 74 امتیاز توانستند برای سومین سال متوالی بر سکوی قهرمانی بایستند. البرزی‌ها با 4 طلا، یک نقره، 4 برنز و 52 امتیاز نایب قهرمان شدند و تیم تهران نیز با 5 نقره، 4 برنز و 35 امتیاز عنوان سومی را به نام خود ثبت کرد.

آخرین روز تیرماه سال گذشته نیز با درخشش آینده سازان تکواندو کشورمان در اردن همراه بود. در پایان دهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا، تیم‌ملی تکواندو کشورمان در مجموع دختران و پسران با کسب 10 مدال طلا، 6 نقره، یک برنز و 179 امتیاز مقتدرانه قهرمان قاره کهن شد.

کره جنوبی با 3 مدال طلا، 4 نقره، 7 برنز و 110 امتیاز عنوان نایب قهرمانی را به خود اختصاص داد و چین با 3 طلا، یک نقره، 2 برنز و 77 امتیاز بر سکوی سوم ایستاد.
در بخش پسران ملی‌پوشان کشورمان با کسب 5 مدال طلا، 4 نقره، یک برنز و 99 امتیاز برای نخستین بار مقتدرانه بر سکوی قهرمانی آسیا ایستادند. کره جنوبی با 2 مدال طلا، 2 نقره، 3 برنز و 62 امتیاز عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد و تیم ازبکستان با 2 مدال طلا، یک نقره،2 برنز و 54 امتیاز سوم شد.

در بخش دختران نیز برای دومین بار تیم کشورمان با کسب 5 مدال طلا، 2 نقره و 80 امتیاز با شایستگی عنوان قهرمانی آسیا را کسب کرد. تیم چین با 3 مدال طلا، 2 برنز و52 امتیاز نایب قهرمان شد و کره جنوبی نیز با یک مدال طلا، 2 نقره، 4 برنز و 48 امتیاز بر سکوی سومی ایستاد.

علی توکلی، امیرسینا بختیاری، علیرضا حسین پور، امیرحسین بهرآبادی، علی نجفی، مبینا کلی‌وند، غزل سلطانی ،آناهیتا توکلی، نگار اسماعیلی و یلدا ولی نژاد در این رقابت‌ها موفق به کسب مدال طلا شدند.
امیررضا متولد شهرستانی، پدرام جمشیدی، پاشا عطاردی، حامد اصغری، تینا مدانلو و نسترن ولی زاده به مدال نقره و علی اکبری به مدال برنز رسیدند.
همچنین ندا زارع سرمربی تیم نوجوانان کشورمان از سوی برگزار کنندگان مسابقات به عنوان بهترین مربی این رقابت‎‌ها انتخاب شد.

تاريخ:دوشنبه 4 فروردين 1399 - 11:59