تکواندو سر آمد در پرداخت حقوق داوران


شاید حالا مهم باشد که فدراسیون های ورزشی، تکواندو را در این مورد سر لوحه کار خود قرار بدهند و بدانند که پرداخت حقوق قشر مظلوم داوران که معمولا صدای اعتراض آنها هم به اندازه مربیان و ورزشکاران بلند نیست را سر موعد پرداخت کنند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، یکی از کارهای خوب در دوره مدیریت علیرضا دبیر در فدراسیون کشتی پرداخت مطالبات داوران کشتی به جا مانده از یک دهه اخیر بود.
یعنی داوران کشتی از 10 سال پیش تا کنون از کشتی طلب داشتند و روی هم انباشته شده بود تا اینکه علیرضا دبیر در چند قسط توانست این طلب داوران را پرداخت کند. اتفاقی که البته منحصر به فدراسیون کشتی نیست و بسیاری از فدراسیون‌ها هستند که پرداخت حقوق داوران را در دستور کار خود ندارند. فدراسیون های بسکتبال، هندبال، والیبال، فوتبال و یا کاراته از جمله این فدراسیون ها هستند که هر کدام بدهی‌هایی را به داوران خود داشتند که در این بین می توان از فدراسیون فوتبال به عنوان یک فدراسیون متمول اشاره کرد که حقوق داوران را سرموعد پرداخت نکرد و پرداخت نشدن حقوق داوران هم به یک جنجال بزرگ تبدیل شد.
برخی از داوران مصاحبه کردند و به همین دلیل فدراسیون آنها را از قضاوت محروم کرد. در این بین اما فدراسیون کشتی یک شاهکار بود که از دوره ریاست یزدانی خرم در کشتی بدهی به داوران شروع شد و در دوره سرپرستی خطیب و ریاست رسول خادم روی هم انباشته شد تا اینکه رسید به دوره علیرضا دبیر و حالا دبیر این بدهی ها را پرداخت کرد. این پرداخت بدهی ها اما در حالی صورت گرفت که بعضی از داوران حتی در این مدت دارفانی را وداع گفتند و در نهایت هم دستمزد دوران داوری آنها به ورثه پرداخت شد.
آخرین مورد مرحوم شجاعی از داوران قدیمی در کشتی بود که بعد از مدتها تحمل بیماری در نهایت در روزهایی طلب خود را دریافت کرد که دیگر عمرش به این دنیا باقی نبود.
به این موضوع پرداختیم تا به این جا برسیم و به اهمیت کار فدراسیون تکواندو در پرداخت به موقع حق و حقوق داوران تکواندو پی ببریم. این خیلی مهم است که فدراسیونی حقوق داوران را به موقع پرداخت کند و اجازه انباشته شدن آنها را ندهد. رعایت این موارد هم به لحاظ شرعی قابل احترام است ؛ کسی که زحمت کار سخت داوری را متحمل شده را بلافاصله دستمزد آن را هم دریافت کرده و هم به لحاظ مدیریتی که اجازه پدید آمدن یک بدهی سنگین و روی هم انباشته شده را نداده قابل تقدیر است.
الان پرداخت بدهی 10 ساله به داوران کشتی باعث شده تا بخشی از بودجه فدراسیون صرف یک کار بدیهی در کشتی شود. کاری که تکواندو آنرا به خوبی مدیریت کرده و اجازه نمی‌دهد هم برای مدیریت فدراسیون بار سنگینی پیش بیاید و هم اینکه داوران در انجام امور شخصی خود دچار مشکل شوند. شاید حالا مهم باشد که فدراسیون های ورزشی، تکواندو را در این مورد سر لوحه کار خود قرار بدهند و بدانند که پرداخت حقوق قشر مظلوم داوران که معمولا صدای اعتراض آنها هم به اندازه مربیان و ورزشکاران بلند نیست را سر موعد پرداخت کنند.
تاريخ:يكشنبه 24 فروردين 1399 - 13:30