تصمیم مسئولان فدراسیون جهانی تکواندو به نفع ایران است یا به ضرر؟


افزایش امتیازات رویدادهای معتبر باعث خواهد شد تا عدم نتیجه‌گیری یک ورزشکار در یک یا دو رویداد متوالی او را از رقبای خود بیش از گذشته عقب بیاندازد و در صورت موفقیت فاصله او را با رقبا بیشتر کند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، نخستین جلسه شورای فدراسیون جهانی تکواندو،بعد از شیوع گسترده ویروس کرونا در هفته گذشته به صورت مجازی برگزار شد و در خصوص میزبانی رقابت‌های سال‌های 2021 و 2022 تصمیم گیری شد. در این جلسه همچنین تصمیمات بسیار مهمی نیز در خصوص تغییر نحوه امتیازدهی مسابقات جهانی، فینال گرندپری و مراحل مختلف مسابقات گرندپری گرفته شد.

مسئولان فدراسیون جهانی در تازه‌ترین تصمیمات خود گرید رقابت‌های مختلف را 2 درجه ارتقا دادند و از این پس شاهد برگزاری مسابقات جهانی با گرید 14، فینال گرندپری با گرید 10 و مراحل مختلف این مسابقات با گرید 6 خواهیم بود. این اتفاق باعث خواهد شد که مدال طلای 120 امتیازی مسابقات جهانی به 140 امتیاز، فینال گرندپری از 80 به 100 امتیاز و مراحل ابتدایی گرندپری از 40 امتیاز به 60 امتیاز تغییر کند.

افزایش امتیازاتی که طبیعتا شامل سایر مدال‌ها و حتی رسیدن به مراحل بالاتر نیز خواهد شد. تصمیمی که با واکنش‌های مختلفی از سوی مربیان بزرگ تکواندو جهان و به خصوص مربیان کشورمان همراه بود و برخی آن را تنها اقدامی از سوی فدراسیون جهانی در واکنش به روزهای کرونایی عنوان کردند و برخی دیگر انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر و حتی افزایش در ورزشکاران جوانتر عنوان کردند.

اظهاراتی که همه آنها به نوعی درست است، اما موضوع اصلی اهمیت پیش از پیش کسب موفقیت، مدال و حتی پیروزی در این مسابقات است که از سایر ابعاد پررنگتر است. افزایش امتیازات رویدادهای معتبر باعث خواهد شد تا عدم نتیجه‌گیری یک ورزشکار در یک یا دو رویداد متوالی او را از رقبای خود بیش از گذشته عقب بیاندازد و در صورت موفقیت فاصله او را با رقبا بیشتر کند.

ضمن اینکه با این اتفاق این فرصت برای ورزشکاران جوان و تازه‌کار نیز وجود خواهد داشت تا با کسب مدال در مسابقات جهانی دوره آینده به چرخه نفرات حاضر در رقابت‌های گرندپری اضافه و فرصت حضور در این مسابقات را کسب کنند. مسابقاتی که بزرگترین میدان برای پروسه کسب سهمیه المپیک 2024 پاریس خواهد بود. پروسه‌ای که برای تکواندو ایران به عنوان یکی از قدرت‌های دنیا نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و از حالا وظیفه سازمان تیم‌های ملی و کادرفنی را برای برنامه‌ریزی و اضافه کردن نیروهای تازه‌نفس چرخه تیم ملی و پروسه کسب سهمیه المپیک دوره آینده سنگین‌تر خواهد کرد.

تکواندو ایران در سالیان اخیر در برخی اوزان المپیکی با عدم حضور نیروی مجرب یا کمبود بازیکن مواجه بوده است و مسابقات جهانی دوره آینده بهترین فرصت برای شناسایی و پیدا کردن بازیکنان برای این اوزان خواهد بود. میدانی که موفقیت در آن بلیت ورود به مسابقات گرندپری را برای بازیکنانی بدون رنکینگ به همراه خواهد داشت و اولین گام در کسب سهمیه المپیک پاریس خواهد بود.
تاريخ:پنجشنبه 1 خرداد 1399 - 01:39