مروری بر تعرفه های بانک اطلاعات فدراسیون تکواندو


اعداد ارائه شده نشان دهنده ارزان بودن نسبی خدمات سامانه بانک اطلاعات و دوره های آموزشی تکواندو نسبت به رشته های دیگر است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو؛ فدراسیون تکواندو به عنوان اولین رشته ورزشی از 15 سال گذشته سامانه بانک اطلاعات خود را راه اندازی و تا به امروز نزدیک به 800 هزار عضو را ثبت کرده است.
جامعیت این بانک به حدی است که تقریبا تمام فعالیتهای تکواندوکاران از آزمون و دوره های آموزشی گرفته تا مسابقات و لیگ در قالب همین سامانه انجام میشود. خدمتی بزرگ که تکواندو را پیشگام ورزش کشور در بحث اطلاعات قرار داده و درآمد پایداری را برای فدراسیون تکواندو فراهم کرده است، به گونه ای که این فدراسیون را به استقلال نسبی مالی رسانده است.
در پایان هر سال فدراسیون تعرفه سامانه بانک اطلاعات خود را طی بخشنامه ای به عموم اعلام و از فروردین ماه این تعرفه ها عملیاتی میشود. بعضا اعتراضاتی از سوی تکواندوکاران درخصوص هزینه های این سامانه مطرح میشود، لذا در نظر داریم در این یادداشت این موضوع را بررسی کنیم.‌
عضویت جدید در سامانه بانک اطلاعات فدراسیون تکواندو برای تکواندوکاران 22500 تومان و تمدید عضویت دوساله 14000 تومان(سالیانه 7000 تومان) می باشد. این در حالیست که عضویت در سامانه بانک اطلاعات کاراته، ووشو، بوکس، بدنسازی و اسکواش به ترتیب 50، 25، 60، 50 و80 هزار تومان می باشد.
مقایسه هزینه ثبت نام در دوره های مربیگری تکواندو با دیگر رشته ها نیز جالب است. شرکت در دوره عملی مربیگری درجه ۳ تکواندو، 360 هزار تومان است، این مبلغ برای کاراته 400، بوکس 450، ووشو 350 و بدنسازی 190هزار تومان می باشد. این مبلغ برای دوره مربیگری درجه ۱ تکواندو 464 هزار تومان است در حالیکه در کاراته 900، بوکس 750، ووشو 460 و بدنسازی 690 هزار تومان می باشد.
نکته قابل توجه دیگر در تعرفه های بانک اطلاعات فدراسیون سهم هیاتهای استانی است که در بیشتر پرداخت ها از جمله احکام کمربند، آزمون و دوره های آموزشی لحاظ شده است. یک محاسبه سرانگشتی نشان می دهد که تقریبا 38 درصد درآمد فدراسیون در بخشهای مذکور مستقیما به حساب هیاتهای استانی مجری واریز شده و همین امر درآمد قابل توجه پایداری را برای هیاتها فراهم و توسعه تکواندو در اقصی نقاط کشور را تسهیل کرده است.
اعداد ارائه شده نشان دهنده ارزان بودن نسبی خدمات سامانه بانک اطلاعات و دوره های آموزشی تکواندو نسبت به رشته های دیگر است. به نظر میرسد بالا بودن تعداد تکواندوکاران در سامانه بانک اطلاعات مدیران این فدراسیون را در متعادل نگه داشتن تعرفه ها یاری داده تا فشار مالی زیادی به جامعه مخاطب خود وارد نشود. همچنین سامانه مذکور درآمدزایی ساختارمندی را برای مربیان و هیاتهای تکواندو استان و شهرستانها داشته و مسیر تخلف و سواستفاده را تا حد زیادی محدود کرده است که میتوان بعنوان افتخارات فدراسیون تکواندو در سالهای اخیر از آن یاد کرد.

تاريخ:چهارشنبه 21 خرداد 1399 - 09:16