مسئولان ورزش به تکواندو نگاه ویژه‌تری داشته باشند


نتایج و دستاوردهای المپیکی تکواندو به خوبی نشان داده است که این رشته همواره در این رویداد معتبر موفق بوده است و هیچگاه رویداد المپیک را دست خالی ترک نکرده است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، در روزهای گذشته و پس از 4 ماه از آغاز سال 99، کمیته ملی المپیک کشورمان مرحله نخست از تخصیص اعتبارات سال جاری را به حساب فدراسیون‌های ورزشی واریز کرد و سهم فدراسیون المپیکی تکواندو مبلغ 599 میلیون تومان بود. این در حالی بود که فدراسیون کشتی علاوه بر مبلغ 605 میلیون تومان دریافتی، کمکی 2 میلیاردی نیز از کمیته ملی المپیک برای پیگیری برنامه‌های المپیکی خود دریافت کرد.

در اینکه کشتی ورزش ملی و پهلوانی کشورمان است هیچ بحثی وجود ندارد و این توقع وجود دارد که از رشته‌های مورد علاقه، محبوب و پرافتخار ورزش کشورمان حمایت‌ها ادامه داشته باشد، اما نباید فراموش کرد که رشته تکواندو نیز در تمامی حضورهای خود در المپیک همواره بار مدال‌آوری و کمک به کاروان ورزشی کشورمان را برعهده داشته است و نقش خود را به بهترین شکل برای ورزش ایران ایفا کرده است.

رشته تکواندو از بیست و هفتمین دوره بازی‌های المپیک تابستانی در سال 2000 به صورت رسمی به جمع رشته‌های المپیکی وارد شد و همواره در 5 دوره اخیر یکی از رشته‌های موفق کشورمان در معتبرترین رویداد ورزشی جهان بوده است. علاوه بر این 5 حضور رسمی، تکواندو ایران در سال‌های 1988 و 1992 نیز که تکواندو به صورت آزمایشی برگزار شد، حضور داشت. 

نتایج و دستاوردهای المپیکی تکواندو به خوبی نشان داده است که این رشته همواره در این رویداد معتبر موفق بوده است و هیچگاه رویداد المپیک را دست خالی ترک نکرده است. در المپیک 2000 سیدنی و نخستین تجربه المپیکی تکواندو، هادی ساعی با کسب مدال برنز موفق شد نخستین مدال رسمی رشته تکواندو در المپیک را کسب کند. 

در سال 2004 و المپیک آتن نیزکاروان ورزشی کشورمان  در حالی تنها موفق به کسب 6 مدال(2 مدال طلا، 2 مدال نقره و 2 مدال برنز) از این رویداد شد که تیم دو نفره تکواندو کشورمان با کسب مدال طلای هادی ساعی و مدال برنز یوسف کرمی نقش برجسته و پررنگی را در نتایج کاوران ورزشی کشورمان داشت. 

اوج هنرنمایی تکواندو ایران نیز در المپیک 2008 پکن بود که هادی ساعی موفق شد تنها مدال طلای کاروان ورزشی کشورمان را کسب کند و نام خود را با کسب 2 مدال طلا و یک مدال برنز المپیک به عنوان پرافتخارترین المپین ورزش کشورمان ثبت کند. 

تکواندو در المپیک‌های 2012 لندن و 2016 ریو نیز روند مدال‌آوری خود را ادامه داد و با کسب مدال نقره محمد باقری معتمد و برنز کیمیا علیزاده همچنان در جمع رشته‌های مدال‌آور ورزش کشورمان باقی ماند. 

البته نباید فراموش کرد موفقیت‌های رشته تکواندو از المپیک‌های آزمایشی شروع شد. فیصل دانش در المپیک 1988 سئول کره‌جنوبی با کسب مدال برنز نخستین مدال‌آور المپیکی تکواندو نام گرفت و این روند در المپیک 1992 بارسلون با مدال‌های نقره فریبرز عسکری و برنز رضا مهماندوست نیز ادامه داشت، اما آزمایشی بودن این دوره‌ها باعث شد تا این مدال‌ها در نتایج کاروان ورزشی کشورمان محاسبه نشود.

روندی که به خوبی نشان می‌دهد که تکواندو همواره یار و یاور ورزش ایران در المپیک بوده است و برای تداوم روند موفقیت خود در المپیک توکیو نیز به نگاه ویژه‌تر مسئولان ورزش کشورمان احتیاج خواهد شد.
تاريخ:جمعه 13 تير 1399 - 08:44