واکسن کرونا پیش شرط غیرضروری برای برگزاری المپیک توکیو/ توکیو2020 پرهزینه ترین بازی‌های تاریخ المپیک تاکنون


توشیرو موتو، مدیر اجرایی کمیته برگزاری توکیو2020 تهیه و تولید واکسن کرونا بعنوان شرط اصلی برای برگزاری بازی‌های المپیک را رد کرد.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، موتو پس از نشست کارگروه عملیاتی در خصوص برگزاری بازیهای المپیک توکیو2020 اعلام کرد که تولید واکسن کرونا هرچند تا حد زیادی نگرانی ها را از شیوع و تسریع انتقال ویروس کاهش می دهد اما نمی تواند بعنوان شرط و لازمه برگزاری این رویداد مورد استناد قرارگیرد. نشست کارگروه عملیاتی در ژاپن نخستین گردهمایی رسمی مسئولین عالیرتبه این کشور در کنار متخصصان بهداشت و کادر پزشکی و همچنین کمیته برگزاری توکیو2020 است که بررسی و کارشناسی سازوکار برگزاری بازی های المپیک عهده دار است. مدیراجرایی کمیته برگزاری توکیو2020 با تاکید بر انجام مذاکرات مفصل فی مابین کمیته بین المللی المپیک و سازمان بهداشت جهانی؛ تولید و تکثیر واکسن کووید19 را بعنوان پیش شرط برگزاری المپیک مردود دانست. مقرر گردیده است نتایج تصمیمات کارگروه عملیاتی ژاپن تا پایان سالجاری میلادی در قالب بخشنامه های مرتبط با اقدامات مقابله ای انتشار یابد.
ازدیاد بودجه و سرریز هزینه های بازی های توکیو2020 تاکنون به 200 درصد رسیده است که این رقم فارغ از تحمیل هزینه های تعویق براوردشده است. بر اساس نتایج تحقیقات بنت فلایوبرگ، پژوهشگر ارشد حوزه اقتصاد در دانشگاه آکسفورد، هزینه های برگزاری بازی های المپیک از سال 1960 تا 2016 روند شدید افزایشی بخود گرفته تا جاییکه توکیو2020 گوی سبقت را در سنگینی هزینه از دیگر میزبانان المپیک ربوده است.
بنا بر اظهارات فلایوبرگ و علیرغم ادعای IOC، میزبانی المپیک در هر شهر با تحمیل هزینه های سرسام آوری روبروست و عموما کشورها و شهر میزبان را با بدهی های مختلف روبرو می نماید که بخش عمده این هزینه ها می بایست توسط شهر میزبان و نه کمیته بین المللی المپیک پرداخت گردد.
این اقتصاددان ارشد دانشگاه آکسفورد به نقل از شهردار لس آنجلس، میزبان بازی های المپیک 2028 بر عدم تمایل شهرها برای میزبانی بدلیل فشار اقتصادی سنگین و عدم وجود مدل صحیح برگزاری رویداد تاکید کرده است. وی دنبال کردن مسیر هزینه ای بازی های المپیک را بسیار دشوار توصیف می نماید و 3 بخش آماده سازی بازی ها، هزینه های عملیاتی و هزینه های سرمایه ای را در تحقیق خود مورد بررسی قرارداده است و به بخش عمده و سنگین ساخت و ساز جاده ای، ارتقای حمل و نقل هوایی و فرودگاهی و آنچه وی "پروژه سازی" نامیده است نیز اشاره دارد.
بر اساس آمار و ارقام تحقیقات آکسفورد، توکیو تاکنون مبلغی بالغ بر 15/48 میلیارد دلار برای آماده سازی و برگزاری بازی های المپیک هزینه کرده است که این رقم از 14/95میلیارد هزینه انجام شده در المپیک 2012 لندن نیز بیشتر می باشد؛ این در حالیست که براورد ژاپنی برای کسب میزبانی در سال 2013 مبلغی بالغ بر 7/3میلیارد دلار بوده است.

تاريخ:شنبه 15 شهريور 1399 - 15:15