عسکری: تمرین بدون هدف خسته کننده خواهد بود/ شور و شعف خاصی در تمرینات وجود دارد


سرمربی تیم ملی تکواندو گفت: برگزاری المپیک فرصت دوباره‌ای است که خدا در اختیار بچه‌ها قرار داده و آنها به دنبال بهترین و خوش‌رنگ‌ترین مدال هستند.

به گزارش سایت هواداران تکواندو و به نقلاز تسنیم، فریبرز عسکری در خصوص شرایط ملی‌پوشان در آغاز تمرینات تیم ملی اظهار داشت: خدا را شکر شور و شعف خاصی در هفته نخست تمرینات تیم ملی حاکم بود و اینکه بچه‌ها پس از 6، 7 ماه دوری از تمرینات مجددا به اردو بازگشته بودند باعث شده بود تا فضای روحی خوبی برای آنها مهیا شود. با توجه به اینکه فعلا برنامه مسابقات از سوی فدراسیون جهانی مشخص نیست، هدفگذاری خود را در دو بخش آمادگی جسمانی و فنی قرار دادیم.

وی تصریح کرد: در بخش آمادگی جسمانی سعی می‌کنیم با تمرینات استقامتی شرایط پایه‌ای خوبی را برای بچه‌ها فراهم کنیم تا وقتی زمان مسابقات اعلام شد خیلی هدفمند به سمت مسابقات حرکت کنیم، اما در بخش فنی هنوز مجوز تمرینات برخوردی را نداریم و حفظ سلامت بچه‌ها از همه چیز برای ما مهمتر است. در این بخش نیز سعی می‌کنم با توجه به اینکه در 2 سال گذشته ایراداتی داشتیم، اما زمانی برای اصلاح نبود، در بخش اصلاح الگوهای حرکتی و ارتقای مهارت‌ها وقت بگذاریم.

سرمربی تیم ملی تکواندو در خصوص زمان برگزاری این مرحله از اردوی تیم ملی تاکید کرد: اگر در مدت حدود یک ماه‌ای که در اردو هستیم زمان برگزاری مسابقات آینده اعلام شود به صورت مستمر در اردو خواهیم بود، اما اگر اعلام نشود سعی خواهیم کرد تا استراحتی یک هفته تا 10 روزه‌ای داشته باشیم تا بچه‌ها خسته نشوند. تمرین بدون هدف هم خسته کننده خواهد بود و سعی خواهیم کرد تمام شرایط را مدنظر قرار بدهیم تا بچه‌ها تمرین زده نشوند و از لحاظ روحی نیز لطمه نخورند.

عسکری در خصوص اینکه در شروع تمرینات با توجه به تعطیلی 7 ماهه اردوها شاهد افت ملی‌پوشان بوده است، گفت: بدون شک این اتفاق افتاده است و تمرینات انفرادی خیلی متفاوت با تمرینات گروهی است. طبیعی بود که بچه‌ها به خاطر تمرینات انفرادی دچار افت بدنی بشوند. تغذیه اردویی نیز با تغذیه بیرون از اردو متفاوت است و همین مسئله باعث اضافه وزن بچه‌ها شده بود، اما با شروع اردوها همه چیز به روال طبیعی باز می‌گردد. در همین مدت چند روز نیز بچه‌ها با توجه به اینکه ورزشکاران حرفه‌ای هستند وزنشان به قبل از تعطیلی اردوها بازگشته است و فکر نمی‌کنم مشکلی در این زمینه داشته باشیم.

وی در خصوص تاکید مسئولان برگزاری المپیک توکیو بر برگزاری این مسابقات در سال آینده تصریح کرد: خبرهایی که اعلام شد بسیار خوشحال کننده بود و امیدواریم هر چه زودتر با کشف واکسن مردم دنیا دنیا به زندگی عادی بازگردند. قطعا ما ورزشکار هستیم و تمام تلاش خود را انجام دادیم تا به میدان بزرگ المپیک برسیم و طبیعی است که با برگزاری المپیک تلاش‌هایمان به هدر نخواهد رفت و جای خوشحالی دارد.

سرمربی تیم ملی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم بچه‌ها درس بزرگی از اتفاقات اخیر گرفتند و این امکان وجود داشت تا المپیک برگزار نشود و اصلا نیز معلوم نبود بچه‌ها تا المپیک آینده همین شرایط را داشته باشند. برگزاری المپیک فرصت دوباره‌ای است که خدا در اختیار بچه‌ها قرار داده است و آنها عزم خود را برای کسب بهترین و خوشرنگ‌ترین مدال جزم کردند.

عسکری در پاسخ به این سوال که چه شرایط از لحاظ روحی برای ملی‌پوشان فراهم خواهد شد تا حساسیت میدان المپیک روی عملکرد آنها تاثیرگذار نباشد، گفت: با توجه به اینکه در المپیک به عنوان ورزشکار و مربی حضور داشتم و در المپیک دانشجویان و نوحوانان نیز مربیگری کردم، به خوبی فضای المپیک را می‌شناسم و می‌دانم چقدر میدان سختی خواهد بود. در همین جهت برنامه‌هایی را با روانشناس تیم ملی طراحی کردیم تا در ادامه راه بچه‌ها از نظر ذهنی نیز به آمادگی مطلوب برسند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به عدم برگزاری مسابقات همچنان می‌توان به کسب سهمیه المپیک توسط سجاد مردانی امیدوار بود، افزود: مثالی وجود دارد که ما مسئول انجام تکلیف هستیم نه نتیجه و بر همین اساس در جلسه دو نفره با سجاد مردانی به این نتیجه رسیدیم که مبنا بر گرفتن کسب سهمیه توسط او بگذاریم. بر همین اساس مردانی با جدیت در اردو و تمرینات حضور دارد و از این جا به بعد هر اتفاقی بیفتد با خدا است. اگر قسمت باشد با سه نماینده در المپیک شرکت و در غیر این صورت سر تسلیم در مقابل قسمت فرود خواهیم آورد.
تاريخ:يكشنبه 23 شهريور 1399 - 10:13