مربیان ایرانی که به یک برند جهانی تبدیل شده‌اند


تکواندو ایران همواره از لحاظ پتانسیل و استعداد نیروی انسانی در بالاترین سطح قرار داشته است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، تکواندو ایران همواره از لحاظ پتانسیل و استعداد نیروی انسانی در بالاترین سطح قرار داشته است و همین موضوع باعث شده که در دهه‌ها اخیر ایران تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر تکواندو جهان تبدیل شود و جایگاه کره‌جنوبی به عنوان متولی این رشته را با چالش مواجه کند.

ورزشکارانی که تحت آموزش و استعدادیابی مربیان توانمند ایرانی به بالاترین سطح رسیده و با هدایت مربیان ملی موفق به کسب بهترین نتایج شده و در دنیا نیز به ورزشکاران شناخته شده‌ای تبدیل شدند. فارغ از توانایی این ورزشکاران، قطعا نمی‌توان از نقش و دانش مربیان ایرانی در کنار استعدادیابی فدراسیون تکواندو غافل شد که زمینه را برای رشد و بروز استعداد این ورزشکاران فراهم کرده است.

مربیانی که همواره در دنیا صاحب سبک بوده و به عنوان نماینده تکواندو ایران از احترام بالایی برخوردار بودند. موضوعی که باعث شده است در سالیان اخیر کشورهای دنیا به دنبال استفاده از توانایی، تجربه و دانش مربیان ایرانی باشند و برای رشد تکواندو خود دست یاری به سوی تکواندو و مربیان ایرانی دراز کنند.

عملکرد و توانایی مربیان ایرانی باعث شده است این روزها شاهد موج حضور مربیان توانمند کشورمان در دنیا باشیم و با توجه به افزایش تعداد مدال‌های رشته تکواندو در رقابت‌ها المپیک، شاهد استفاده بیشتر کشورها از مربیان ایرانی برای موفقیت و نتیجه‌گیری باشیم.

در آخرین خبر‌ها، فرزاد ذوالقدری ملی‌پوش سابق تکواندو و فرزند یکی از بزرگترین اساتید و مربیان تکواندو ایران، استاد غلامحسین ذوالقدری به عنوان سرمربی تیم ملی تکواندو بلغارستان انتخاب شد تا برای رشد تکواندو این کشور تلاش کند.

پیش از آن نیز فدراسیون تکواندو بلژیک پس از قطع همکاری با داود فلاحتگر مربی ایرانی تیم ملی تکواندو این کشور، هدایت ملی‌پوشان بلژیکی را به علیرضا نصرآزادانی کاپیتان سابق تیم ملی تکواندو ایران واگذار کرد.

رضا مهماندوست سرمربی پرافتخار تکواندو ایران نیز پس از مقطعی هدایت تیم چین تایپه در سالیان اخیر در کشور آذربایجان مشغول به فعالیت بوده است و همراه با تکواندو آذربایجانی حتی صاحب مدال المپیک نیز شده است.

یوسف کرمی، کاپیتان سابق تیم ملی کشورمان نیز سال گذشته از سوی فدراسیون تکواندو کرواسی دعوت به همکاری شد و هدایت باشگاه یاسترب این کشور را برعهده گرفت تا به عنوان یکی از مفاخر تکواندو دنیا به استعدادیابی و آموزش تکواندوکاران رده‌های پایه در کرواسی بپردازد.

علی تاجیک دیگر تکواندوکار بااخلاق کشورمان نیز در چند سال گذشته با تیم ملی عمان مشغول به همکاری بوده است و عملکردش در این کشور کوچک به گونه‌ای بوده است که همکاری عمان‌ها با او ادامه داشته است.

محمدباقری معتمد یک از تاریخ سازان تکواندو ایران در المپیک نیز پیش از شیوع ویروس کرونا، هدایت ملی‌پوشان هندی را برعهده داشت و با توجه به شیوع ویروس کرونا همکاری خود را با این تیم قطع کرد، اما قطعاً با بازگشت دنیا به روال گذشته مجدداً شاهد همکاری او با تیم‌های خارجی باشیم.

در سالیان گذشته نیز پیام خانلرخانی سرمربی فعلی تیم ملی پاراتکواندو و باشگاه شهرداری ورامین برای مقطعی هدایت ملی‌پوشان گرجستانی را برعهده داشت و با توجه به عملکرد خود مسئولان این کشور خواستار تداوم همکاری با او بودند، اما خانلرخانی با توجه به هدایت شهرداری ورامین به کشورمان بازگشت. بازگشتی که با تبدیل شدن شهرداری ورامین به پرافتخارترین تیم لیگ تکواندو ایران همراه شود و با درخشش ملی‌پوشان پاراتکواندو در مسابقات قهرمانی آسیا در دوره‌های اخیر ادامه داشته باشد.

دکتر سیدنعمت خلیفه از مربیان توانمند تکواندو ایران نیز در سالیان گذشته در مقاطعی هدایت تیم ملی صربستان را برعهده داشت و حتی در کنار این تیم در رویدادهای جهانی و المپیک نیز حضور داشت. خلیفه که همراه با تیم تکواندو ایران قهرمانی آسیا و مسابقات جام‌جهانی را نیز در کارنامه دارد و در یک سال گذشته نیز با عضویت در کمیته آموزش فدراسیون جهانی تکواندو به تدریس دوره‌های مربیگری در سرتاسر دنیا مشغول است.

بیژن مقانلو و مهدی بی‌باک نیز پس از قطع همکاری با تیم ملی با دعوت بسیاری از کشورهای دنیا به برگزاری کمپ‌های آموزشی مشغول شدند تا دانش خود را در اختیار ورزشکاران و مربیان کشورهای دیگر قرار بدهند.

حضور مربیان ایرانی در سرتاسر دنیا به خوبی نشان دهنده توانایی تکواندو ایران در بخش فنی است و همین موضوع مربیان ایرانی را به یک برند جهانی تبدیل کرده است.
تاريخ:سه شنبه 22 مهر 1399 - 21:08