پخش زنده مسابقات تکواندو بانوان؛ کاری بزرگ از فدراسیون تکواندو


در فدراسیون تکواندو و سازمان لیگ به هیچ عنوان نگاه جنسیتی معنایی ندارد و همواره به لیگ‌های دختران و پسران تکواندو ایران به یک چشم نگاه شده است.

به گزارش سایت هواداران تکواندو، پس از برگزاری مرحله مقدماتی رقابت‌های لیگ برتر تکواندو مردان در شرایط کرونایی، شانزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر تکواندو بانوان(جام کوثر) نیز در روزهای ابتدایی بهمن‌ ماه برگزار شد.

رقابت‌هایی که با توجه به شرایط کرونایی کشور از لحاظ کمی با تیم‌های کمتری نسبت به دوره‌های گذشته برگزار شد و تنها 5 تیم و در قالب یک گروه به رقابت با یکدیگر پرداختند. مسابقاتی که در نهایت با قهرمانی تیم فتح صدر البرز نیز خاتمه یافت، اما مهمترین نکته و دستاورد این مسابقات فارغ از بازگشت دختران تکواندوکار به شاپ‌جانگ، پخش مستقیم مسابقات تکواندو بانوان برای اولین بار از طریق رسانه ملی و شبکه ورزش بود. موضوعی که می‌توان آن را مهمترین اتفاق لیگ بانوان در سال 99 عنوان کرد.

اتفاق مهمی که سالیان سال فدراسیون تکواندو به دنبال انجام آن بود، اما بنا به دلایل و مصلحت‌هایی، این اتفاق به وقوع نیفتاده بود ولی بالاخره طلسم آن با تلاش و همکاری فدراسیون تکواندو، سازمان لیگ و رسانه‌های ملی در آخرین سال دهه نود شکسته شد و بانوان تکواندو ایران به حق طبیعی خود رسیدند و مسابقات‌شان از طریق رسانه ملی به صورت مستقیم پخش شد.

موضوعی که بار دیگر نشان داد در فدراسیون تکواندو و سازمان لیگ به هیچ عنوان نگاه جنسیتی معنایی ندارد و همواره به لیگ‌های دختران و پسران تکواندو ایران به یک چشم نگاه شده است و هیچ تفاوتی میان این دو بخش وجود ندارد. البته با توجه به قدمت کمتر و عمرکوتاه‌تر فعالیت‌های تکواندو بانوان در ایران هنوز بخش بانوان در بسیاری از زمینه‌ها از جمله پخش تلویزیونی مسابقات در ابتدای راه قرار دارد، اما مهم شروع کار و شکستن تمامی سدها بود.

سدهایی که با شکستن شدن آنها در ورزش تکواندو باعث خواهد شد در آینده در بخش بانوان رشته‌های دیگر نیز ادامه داشته باشد و شرایط برای پخش مستقیم رشته‌های از بانوان که از لحاظ پوشش مشکلی در آن وجود ندارد، فراهم شود. تکواندو ایران پیش از این و در بسیاری از زمینه‌ها همواره رقم زننده اولین‌ها بوده است و حداقل در پخش مستقیم مسابقات بانوان در رشته‌های رزمی به عنوان اولین فدراسیون و در تمامی رشته‌های ورزشی نیز در میان اولین‌ها حضور دارد.

البته برای رقم خوردن پخش مستقیم مسابقات بانوان نباید از نقش برجسته رسانه ملی و نگاه درست آن نیز غافل شد. اتفاقی که با پخش مستقیم مسابقات تکواندو بانوان درستی تصمیم رسانه ملی را نیز ثابت کرد و در روزهای گذشته شاهد هستیم که بسیاری از ورزشکاران و قهرمان که مسابقات‌شان از طریق تلویزیون پخش شده است، با خوشحالی فیلم رقابت‌های خود و دوستانشان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و از این اتفاق انگیزه بسیاری گرفتند.

از طرفی دیگر این اتفاق مهم باعث خواهد شد تا تمایل و علاقه خانواده‌ها برای حضور فرزندان دختر در رشته تکواندو نیز افزایش پیدا کند و در سالیان آینده نتیجه این اتفاق را با افزایش جامعه آماری بانوان تکواندو مشاهده کنیم. جامعه آماری که در حال حاضر 49 درصد از کل جامعه تکواندو کشورمان را به خود اختصاص داده است و این احتمال وجود دارد که با پخش مستقیم مسابقات تکواندو بانوان در آینده شاهد برابری و حتی پیشی‌گرفتن جامعه آماری دختران تکواندوکار نسبت به پسران باشیم.
تاريخ:دوشنبه 27 بهمن 1399 - 07:57